Zaćma to bardzo popularne schorzenie, którego jedynym skutecznym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny. Dlaczego warto go przeprowadzić? Jakie objawy powinny być niepokojące? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
- Zaćma to schorzenie polegające na zmętnieniu naturalnej soczewki oka, co powoduje problemy wyraźnym widzeniem.
- Głównym objawem zaćmy jest widzenie jak przez mgłę, jednak zaniepokoić powinno także pogorszenie widzenia w nocy, czy światłoczułość.
- Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny, który jest szybki i mało inwazyjny.
Czym jest zaćma?
Zaćma jest na tyle popularną dolegliwością, że spokojnie można założyć, że każdy choć raz o niej słyszał. Nie wszyscy jednak mają świadomość na czym polega to schorzenia. Otóż, jest to dolegliwość, której przyczyną jest zmętnienie naturalnej soczewki oka. W jego skutek światło ma problemy w dotarciu do oka, a co za tym idzie osoba cierpiąca na zaćmę odnosi wrażenie, że widzi przez mgłę. Warto podkreślić, że zaćma jest schorzeniem, które może pojawić się w sposób naturalny wraz z wiekiem. Zazwyczaj rozwija się ono latami, a objawy, które początkowo mogą być niezauważalne z czasem bardzo szybko się nasilają. Nie pomaga w tym przypadku leczenie farmakologiczne, w związku z czym konieczny jest zabieg usunięcia zaćmy.
Zaćma - objawy
Zaćma może rozwijać się długimi latami, a pierwsze objawy mogą być niezauważalne. Z czasem zaczynają się nasilać, a w zaawansowanym stadium pacjent z zaćmą widzi jak przez mgłę, a obrazy stają się wyblakłe i rozmyte. Niepokojące symptomy rozwijającej się zaćmy można zauważyć jednak wcześniej, a zalicza się do nich problemy z widzeniem w nocy, czy prowadzeniem auta po zmroku. Poza tym objawem zaćmy może być również zwiększona wrażliwość na światło i olśnienie, czy widzenie "aureoli" wokół świateł. Bardzo często pojawia się także podwójne widzenie, blaknięcie lub żółknięcie kolorów oraz problemy z dobraniem właściwych okularów, czy soczewek kontaktowych. Warto mieć świadomość, że zauważenie, któregokolwiek z wymienionych objawów zaćmy powinno być powodem do niepokoju, a w dalszej konsultacji odbycia konsultacji lekarskiej. Wynika to z faktu, że w momencie, gdy są one zauważalne można spodziewać się ich szybkiego nasilenia.
Leczenie zaćmy
Jak wspomniano we wstępie zabieg usunięcia zaćmy jest jedyną skuteczną metodą leczenia tej dolegliwości. Na czym polega? Jego założeniem jest usunięcie zmętniałej naturalnej soczewki oka, która zostaje zastąpiona sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Sam zabieg jest bezpieczny i mało inwazyjny dla oka, za co odpowiada metoda tzw. fakoemulsyfikacji. Czas jego trwania to zazwyczaj około 20-30 minut, w trakcie których lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w rąbku rogówki, przez które usuwana jest naturalna soczewka oraz umieszczana sztuczna. Ta druga musi mieć właściwie dobrane parametry, co pozwala odzyskać prawidłowe widzenie. W niektórych sytuacjach możliwa jest nawet rezygnacja z okularów, które mogą być jednak konieczne w przypadku czytania, czy korzystania z komputera.
Podsumowując należy stwierdzić, że decyzja o przeprowadzeniu zabiegu usunięcia zaćmy może pozwolić odzyskać dawny poziom widzenia. W związku z tym nie warto z nią zwlekać, ponieważ objawy tej dolegliwości zauważalnie obniżają komfort codziennego funkcjonowania.