Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Depresja - jak pomóc osobie z depresją?

Depresja
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Depresja jest jedną z chorób psychicznych, które każdego dnia dotykają wielu Polaków i Polek. Jeśli wśród bliskich ci osób podejrzewasz kogoś o depresję, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, jak skutecznie pomóc osobie z depresją.

Na czym polega depresja

Depresja to stan smutku, ale nie tylko, którego długość lub natężenie jest nieadekwatna do sytuacji. To normalne, że ludzie reagują intensywnymi emocjami na przykre wydarzenia w swoim życiu, np. śmierć bliskiej osoby. Jednak w depresji czas nie leczy ran, emocje nie maleją, a chorej osobie coraz trudniej jest utrzymać pozory dobrego funkcjonowania.

U zdrowego człowieka negatywne wydarzenia nie muszą być czymś złym. Zwykle ludzie są sobie w stanie poradzić z wieloma wyzwaniami życia, czy to samodzielnie, czy z pomocą innych. Po takim doświadczeniu człowiek uczy się czegoś o sobie, tego, na kogo może liczyć i jak powinien sobie radzić, jeśli sytuacja się powtórzy. W depresji konstruktywne działania zastępuje rozpacz, apatia i smutek. Osoba w depresji nie ma siły działać, nie umie podjąć decyzji, doświadcza lęków. Odczuwa bezsens własnej egzystencji nie tylko w tej sytuacji, ale również w ogóle w życiu. W związku z tym nie umie wyznaczyć sobie celu, który mógłby nadać jej życiu sens czy stanowić odpoczynek od problemów.

Ciężko jest funkcjonować w takim stanie, szczególnie jeśli depresji towarzyszą problemy ze snem - bezsenność, wybudzania w nocy czy koszmary. Osoba w depresji może doświadczać myśli samobójczych, a nawet próbować targnąć się na swoje życie.

Jak rozpoznać depresję

Objawy depresji to nie tylko przedłużający się smutek. Obniżony nastrój wpływa na codzienne funkcjonowanie osoby z depresją i jej ogólne myśli o życiu, podejmowane decyzje, tworzenie planów. Osoby z depresją najczęściej skarżą się na:

  • potrzebę izolowania się od innych osób, brak energii na kontakty towarzyskie;
  • to, że nic ich nie cieszy, nie interesuje - ani rodzina, ani praca, ani nawet wcześniejsze zainteresowania;
  • apatię, rodzaj odrętwienia na emocje, niezależną od okoliczności - czy są dobre, czy złe;
  • myśli, że życie nie ma sensu i lepiej byłoby umrzeć;
  • problemy ze skupieniem, gorszą pamięć;
  • to, że nagle brakuje im wiary w siebie, mają o sobie złe mniemanie.

Rodzaje depresji

Wyróżnia się nie tylko takie rodzaje depresji, jak poporodowa czy psychotyczna. Psycholodzy mówią również o tym, że inaczej przeżywa się depresję w zależności od płci i wieku. Czym innym jest depresja u nastolatków, inaczej objawia się depresja u kobiet, a jeszcze inaczej u mężczyzn. Nie myl depresji związanej z okresem dojrzewania z przejściową i zdrową burzą hormonów. To zaburzenie, które można i należy leczyć. Tak samo depresja u mężczyzn, która objawia się nietypowo, bo złością i agresją. Z kolei depresja u kobiet jest związana nie tylko ze stanem po porodzie, ale również przeżytą traumą, menopauzą lub ujawnieniem się czynników genetycznych.

Jeśli zauważasz takie problemy u kogoś bliskiego, namów go do wizyty u specjalisty. Psycholog porozmawia z bliską osobą i ustali, co jej dolega. Następnie określi, co należy zrobić, aby skutecznie pomóc. Pamiętaj, tylko specjalista pomoże rozwiązać problem i odzyskać siły, aby wrócić do codziennego życia.