Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Suche oko: objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Suche oko
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Zespół suchego oka to stan, w którym powierzchnia oka nie jest właściwie nawilżona i pacjent odczuwa różnego typu związane z tym objawy i narzeka na duży dyskomfort. Jakie mogą być przyczyny zespołu suchego oka? Z jakimi ten problem wiąże się objawami? Na czym polega leczenie zespołu suchego oka i zwalczenie powstałych w jego wyniku objawów. W artykule odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Co to jest film łzowy?

Elementem, który jest odpowiedzialny za właściwe nawilżenie oczu jest film łzowy. Ta potocznie nazywana łzami warstwa pokrywa rogówkę i spojówkę oka i sprawia, że w normalnych warunkach nie jest ono przesuszone. Film łzowy składa się z trzech warstw: z odpowiedzialnej za utrzymywanie filmu łzowego na powierzchni oka warstwy śluzowej, z odpowiedzialnej za dostarczenie tlenu rogówce i nawilżenie nabłonka warstwy wodnistej oraz z warstwy tłuszczowej. To ona sprawia, że oko jest właściwie natłuszczone, a powieka podczas zamykania nie obciera gałki ocznej.

W filmie łzowym znajduje się wiele witamin i budujących oraz pozwalających na regenerację rogówki i spojówki czynników wzrostu. Do podstawowych zadań filmu łzowego należą:

  • ochrona oczu przed czynnikami zewnętrznymi (m.in. przed różnego typu drobnoustrojami)
  • nawilżanie i odżywianie oczu,
  • zapobieganie wysychaniu gałek ocznych.

Jak dodaje nasz rozmówca, okulista z Niepublicznego Zakładu Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Medycznej Medan w Jarocinie:  Do powstania zespołu suchego oka dochodzi na skutek nieprawidłowego składu filmu łzowego lub nieprawidłowego działania produkujących go gruczołów. W zależności od dokładnych przyczyn powstałego problemu mogą się nieco różnić późniejsze objawy suchego oka.

Jakie mogą być objawy zespołu suchego oka?

Suche oko to stan, który jest związany z wieloma bardzo uciążliwymi dolegliwościami. Największą trudnością, z jaką muszą się zmagać pacjenci z suchym okiem są problemy polegające na pieczeniu i suchości oka. Częstymi problemami są też przekrwienie oczu, wahania ostrości widzenia oraz znacznie zmniejszające komfort pacjentów uczucie ciała obcego lub piasku w oczach. W niektórych przypadkach zespół suchego oka wiąże się też z występowaniem u pacjentów w worku spojówkowym wydzieliny surowiczej.

Z czego nie każdy zdaje sobie sprawę, zespól suchego oka nie zawsze musi się wiązać z tak charakterystycznymi objawami. U niektórych pacjentów problemy z suchym okiem nie są związane ze zbyt małą produkcją filmu łzowego, tylko z jego niewłaściwym składem. W takich przypadkach przez długi czas mogą nie wiedzieć, ze coś jest nie tak i dopiero w trakcie konsultacji okulistycznej odkrywany jest problem i zalecane jest stosowanie kropli.

Na czym polega leczenie suchego oka?

Diagnostyka zespołu suchego oka jest możliwa poprzez przeprowadzenie badania z użyciem lampy szczelinowej, które jest przeprowadzane podczas wizyty kontrolnej w gabinecie okulistycznym. W trakcie badania oceniane są odpowiedzialne za produkcję filmu łzowego gruczoły Meiboma, a także stan i brzegi powiek oraz częstotliwość mrugania.

Leczenie suchego oka polega przede wszystkim na łagodzeniu uciążliwych objawów. W tym celu trzeba stosować preparaty, które zastępują film łzowy, czyli przede wszystkim dostępne w aptekach krople tzw. sztuczne łzy. W ich składzie znajdują się kwas hialuronowy, karbomer lub trójglicerydy. Wszystkie te substancje czynne mają bardzo dobry wpływ na oczy i pozwalają na skuteczne pozbycie się nieprzyjemnych objawów.