Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym jest ząb zatrzymany?

RTG zęba
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Regularna higiena jamy ustnej nie zawsze pozwala na uniknięcie kłopotów z zębami. Jednym z najczęstszych problemów, z jakim pacjenci zgłaszają się do stomatologa, jest ząb zatrzymany. Taki ząb może powodować wiele poważnych konsekwencji dla zdrowia całej jamy ustnej. Czym jest ząb zatrzymany, jakie są jego objawy i w jaki sposób leczy się tę dolegliwość?

Co to jest ząb zatrzymany?

Ząb zatrzymany to taki, który pod względem anatomicznym wykształcił się prawidłowo, ale utknął w kości szczęki górnej lub dolnej. Jeżeli nieduży fragment korony zęba wystaje ponad powierzchnię dziąsła lub jego część jest pokryta błoną śluzową dziąsła, mówimy o zębie częściowo zatrzymanym; w wypadku gdy ząb jest całkowicie otoczony przez kość, mamy do czynienia z zębem całkowicie zatrzymanym. Problem dotyczy najczęściej ósemek, ale utknąć w kości mogą także inne zęby. Przyczyną zatrzymania zęba jest najczęściej zbyt ciasne lub nieprawidłowe ułożenie zębów w łuku zębowym – brakuje wówczas miejsca na właściwe wyrżnięcie się zęba. Zatrzymany ząb może mieć też podłoże genetyczne.

Objawy zatrzymanego zęba

O ile brak jednego z siekaczy, kłów, zębów przedtrzonowych oraz pierwszych trzonowców jest zauważalny gołym okiem, sytuacja wygląda inaczej w przypadku ósemek. Ich brak niekoniecznie wiąże się z zatrzymaniem, bo nie każda osoba ma zawiązki tych zębów. W razie podejrzenia zatrzymania zęba najlepiej skonsultować się ze stomatologiem, na przykład z przychodni dentystycznej ARTDENT z Brzeska, który potwierdzi lub wykluczy problem. Zatrzymany ząb wywołuje zazwyczaj przewlekły ból, który wynika z ucisku na nerwy w szczęce. Może również powodować trudności z otwieraniem ust oraz nieprawidłowy zgryz. Do innych objawów zalicza się między innymi próchnicę zatrzymanego zęba, stan zapalny dziąsła nad niewyrżniętym zębem i parodontozę zęba sąsiadującego z zatrzymanym.

Leczenie zatrzymanego zęba

Zatrzymany ząb wymaga leczenia. W razie zaobserwowania powyższych objawów należy udać się do dentysty, który wykona RTG zęba. Pozyskane w ten sposób zdjęcie pantomograficzne szczęki górnej i dolnej umożliwia zidentyfikowanie zarówno całkowicie, jak i częściowo zatrzymanych zębów. Innym sposobem na wykrycie problemu jest tomografia CBCT, dzięki której można uzyskać szczegółowe zdjęcie 3D struktur kostnych i tkanek miękkich. Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie problemu często pozwala na wdrożenie leczenia ortodontycznego i ściągnięcie zatrzymanego zęba do właściwej pozycji w łuku zębowym. Polega ono na odsłonięciu zęba i nałożeniu aparatu ortodontycznego. Uzyskanie pełnego efektu może trwać nawet kilka lat, ale pozwala ocalić ząb. W wypadku zatrzymanej ósemki przeprowadza się najczęściej usunięcie zęba.