Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Hydroksyzyna - Co powinieneś o niej wiedzieć?

Hydroksyzyna
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Hydroksyzyna jest związkiem czynnym z grupy antyhistaminików I generacji i leków psychotropowych. Działa przeciwalergicznie, uspokajająco, przeciwlękowo. Stosuje się ją także w celu niwelowania świądu skóry. Hydroksyzyna oddziałuje na układ nerwowy, hamuje wydzielanie histaminy. Jak widać, jest to substancja o wielu właściwościach, przez co ma szerokie zastosowanie. Występuje w postaci tabletek i syropu, może być stosowana przez dorosłych i dzieci. Jest to lek wydawany wyłącznie z przepisu lekarza.

Jakie działanie ma Hydroksyzyna i w jakim celu się ją stosuje?

Hydroksyzyna jest lekiem przepisywanym w celu zniwelowania napięcia, uczucia lęku i niepokoju. Pomaga łagodzić pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia nerwicowe, stany psychotyczne. Preparat stosuje się także przed i po zabiegach operacyjnych w celu uspokojenia pacjenta. Jako że Hydroksyzyna blokuje działanie histaminy, służy do łagodzenia objawów będących skutkiem reakcji alergicznych, Podaje się ją pacjentom ze świądem skóry, pokrzywką, wypryskiem atopowym/kontaktowym. Hydroksyzyna działa uspokajająco, przeciwlękowo i w niewielkim stopniu także przeciwbólowo. Wpływa ona na pracę kory mózgowej, ale nie hamuje jej czynności. Pozwala zniwelować stan napięcia wewnętrznego, czyli działa przeciwstresowo. Po Hydroksyzynę sięga się przy pobudzeniu psychoruchowym, zaburzeniach lękowych. Ma on właściwości przeciwwymiotne. Leku nie mogą przyjmować osoby mające nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Przeciwwskazaniami są także porfiria, ciąża i okres laktacji. Ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów mających arytmię serca, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Na działanie uspokajające nie trzeba długo czekać, pojawia się ono już po mniej więcej pół godzinie od zażycia leku. Hydroksyzyna łagodzi także atopowe wypryski na skórze.

Działania niepożądane przy stosowaniu Hydroksyzyny

Bardzo ważne jest to, aby nie spożywać alkoholu podczas kuracji Hydroksyzyną, bo mogą wystąpić negatywne skutki uboczne w postaci nadmiernej senności, suchości w ustach, bólu głowy, spadku ciśnienia. Może dojść nawet do zatrzymania akcji serca. W zależności od tego, w jakim stanie znajduje się pacjent, mogą wystąpić u niego różne działania niepożądane przy stosowaniu Hydroksyzyny. Najczęściej obserwuje się senność, bóle głowy, znużenie i zmęczenia, suchość błony śluzowej jamy ustnej. Rzadziej pojawiają się objawy w postaci duszności, bezsenność, zawrotów głowy, nietrzymania moczu, drżenia ciała, drgawek, pokrzywki, zapalenia skóry i hipotensji. Najgroźniejsze w skutkach jest przedawkowanie Hydroksyzyny, dlatego należy stosować lek pod ścisłym nadzorem lekarza. W przeciwnym razie zwiększa się ryzyko występowania wymiotów, tachykardii, bólów głowy, nadmiernego uspokojenia, upośledzenia koordynacji ruchowej, dezorientacji, halucynacji. Ciężkie przedawkowanie leku można poznać po zaburzeniach świadomości i oddechowych, drgawkach, nadciśnieniu, zaburzeniach rytmu serca, śpiączce i zapaści krążeniowej. Jak widać, działania niepożądane mogą być niezwykle groźne, zagrażać nie tylko zdrowiu, ale też życiu pacjenta.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help