Jednymi z działań, którymi zajmuje się lekarz rodzinny, są profilaktyka zdrowotna, stawianie diagnozy, a także leczenie dzieci i dorosłych. Niezwykle istotne jest, aby lekarz medycyny rodzinnej potrafił nawiązać relację z pacjentem i zapewniał poczucie bezpieczeństwa w trakcie wizyty. Poniżej sprawdzamy, jakie są kryteria wyboru lekarza rodzinnego i na co należy zwrócić szczególną uwagę. Zachęcamy do lektury.
Lekarz rodzinny jest specjalistą, który oferuje doraźną pomoc rodzinie znajdującej się pod jego opieką. Każda osoba, której przysługują świadczenia medyczne w publicznej służbie zdrowia, ma prawo wybrać swojego lekarza rodzinnego. Co więcej, wybór lekarza można zmieniać bezpłatnie dwa razy w ciągu roku, a każda kolejna zmiana wymaga wniesienia opłaty 80 zł. Warto dodać, że wyżej wymienionej opłaty nie ponosi się w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub w momencie zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez wybranego lekarza rodzinnego.
Podczas wyboru lekarza rodzinnego należy zwrócić uwagę na specjalistów, którzy przyjmują wyłącznie w placówkach należących do Narodowego Funduszu Zdrowia. Co więcej, wybór lekarza rodzinnego odbywa się poprzez wypełnienie i złożenie specjalnej deklaracji. Można ją otrzymać w każdej przychodni mającej umowę z NFZ. Podczas uzupełniania deklaracji niezbędne jest podanie danych dotyczących osoby składającej podanie. Jednym z miejsc, które świadczy usługi medycyny rodzinnej, jest NZOZ Medykan.
Niezwykle ważnym aspektem podczas wyboru lekarza rodzinnego jest też osobista relacja lekarza z pacjentem. Dzięki temu pacjent może czuć się bezpiecznie i komfortowo na każdej wizycie. Co więcej, lekarz mający dobre relacje z pacjentem ma możliwość postawienia trafnej diagnozy na podstawie wieloaspektowych danych.
Lekarz rodzinny zajmuje się między innymi działaniami z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Do działań tych zalicza się regularne wykonywanie badań diagnostycznych oraz poddawanie się szczepieniom ochronnym. Co więcej, lekarz rodzinny prowadzi też konsultacje lekarskie. Obejmują one wywiad z pacjentem, wykonanie badań, a także postawienie wstępnej diagnozy.
Lekarz medycyny rodzinnej udziela też porad lekarskich i wystawia opinie o stanie zdrowie pacjenta. Ponadto wystawia on skierowanie na dodatkowe badania, a w razie potrzeby również zwolnienia lekarskie. Lekarz rodzinny ma również prawo przepisać niezbędne leki i dać skierowanie do innego specjalisty.
© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone
Home | O nas | Reklama | Polityka prywatności | Kontakt