© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Kryteria wyboru lekarza rodzinnego. Co brać pod uwagę?

Lekarz rodzinny
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Jednymi z działań, którymi zajmuje się lekarz rodzinny, są profilaktyka zdrowotna, stawianie diagnozy, a także leczenie dzieci i dorosłych. Niezwykle istotne jest, aby lekarz medycyny rodzinnej potrafił nawiązać relację z pacjentem i zapewniał poczucie bezpieczeństwa w trakcie wizyty. Poniżej sprawdzamy, jakie są kryteria wyboru lekarza rodzinnego i na co należy zwrócić szczególną uwagę. Zachęcamy do lektury.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lekarza rodzinnego?

Lekarz rodzinny jest specjalistą, który oferuje doraźną pomoc rodzinie znajdującej się pod jego opieką. Każda osoba, której przysługują świadczenia medyczne w publicznej służbie zdrowia, ma prawo wybrać swojego lekarza rodzinnego. Co więcej, wybór lekarza można zmieniać bezpłatnie dwa razy w ciągu roku, a każda kolejna zmiana wymaga wniesienia opłaty 80 zł. Warto dodać, że wyżej wymienionej opłaty nie ponosi się w przypadku zmiany miejsca zamieszkania lub w momencie zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez wybranego lekarza rodzinnego.

Podczas wyboru lekarza rodzinnego należy zwrócić uwagę na specjalistów, którzy przyjmują wyłącznie w placówkach należących do Narodowego Funduszu Zdrowia. Co więcej, wybór lekarza rodzinnego odbywa się poprzez wypełnienie i złożenie specjalnej deklaracji. Można ją otrzymać w każdej przychodni mającej umowę z NFZ. Podczas uzupełniania deklaracji niezbędne jest podanie danych dotyczących osoby składającej podanie. Jednym z miejsc, które świadczy usługi medycyny rodzinnej, jest NZOZ Medykan.

Czym zajmuje się lekarz rodzinny?

Niezwykle ważnym aspektem podczas wyboru lekarza rodzinnego jest też osobista relacja lekarza z pacjentem. Dzięki temu pacjent może czuć się bezpiecznie i komfortowo na każdej wizycie. Co więcej, lekarz mający dobre relacje z pacjentem ma możliwość postawienia trafnej diagnozy na podstawie wieloaspektowych danych.

Lekarz rodzinny zajmuje się między innymi działaniami z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Do działań tych zalicza się regularne wykonywanie badań diagnostycznych oraz poddawanie się szczepieniom ochronnym. Co więcej, lekarz rodzinny prowadzi też konsultacje lekarskie. Obejmują one wywiad z pacjentem, wykonanie badań, a także postawienie wstępnej diagnozy.

Lekarz medycyny rodzinnej udziela też porad lekarskich i wystawia opinie o stanie zdrowie pacjenta. Ponadto wystawia on skierowanie na dodatkowe badania, a w razie potrzeby również zwolnienia lekarskie. Lekarz rodzinny ma również prawo przepisać niezbędne leki i dać skierowanie do innego specjalisty.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry