Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Regeneracja po intensywnym wysiłku. Jak wspomóc organizm?

olejek CBD
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Intensywna aktywność fizyczna to duże obciążenie dla organizmu. Dlatego wymaga on odpowiedniej regeneracji. Sposobów na odzyskanie równowagi jest wiele. Można też łączyć je ze sobą. Zobacz, jak zregenerować się po intensywnym wysiłku fizycznym.

Odpoczynek

Osoby, które przygotowują się do ważnych zawodów, dużo trenują. Z każdym treningiem wymagają od siebie więcej. Często zapominają o zrobieniu przerwy. A jest ona bardzo potrzebna organizmowi. Jej brak prowadzi do tego, że zmniejsza się jego wydolność. W efekcie jest zbyt zmęczony, aby osiągać dobre wyniki. Tym samym może się okazać, że całe przygotowania do zawodów poszły na marne.

Organizm potrzebuje odpoczynku. Jest to najlepszy sposób na jego regenerację. W planie treningowym trzeba uwzględnić dni bez intensywnego wysiłku. Można przeznaczyć je na stretching, jogę, spacery lub basen. Natomiast codziennie trzeba pamiętać o tym, aby porządnie się wysypiać.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Organizm człowieka składa się w większości z wody. Jest ona obecna we wszystkich komórkach ciała. Intensywny trening prowadzi do jej wzmożonej utraty. Jej niski poziom zaburza funkcjonowanie organizmu. Osoby, które trenują, powinny pamiętać o stałym uzupełnianiu wody. W ich przypadku wskazane jest, aby pić 3–4 litry wody dziennie – w zależności od intensywności treningu i warunków atmosferycznych. Można wspomagać się również elektrolitami. Są to gotowe preparaty do kupienia w aptece. Wspierają one gospodarkę wodno-elektrolitową.

Dobrze zbilansowany posiłek

W przypadku osób, które trenują, dieta ma kluczowe znaczenie. Organizm powinien otrzymywać odpowiednią dawkę energii oraz substancji odżywczych. Szczególnie ważna jest podaż białka, ponieważ substancja ta jest budulcem mięśni. Wskazane jest, aby każdy sportowiec skorzystał z pomocy dietetyka przy ustalaniu indywidualnego jadłospisu.

Olejek CBD

W regeneracji po wysiłku może pomóc również olejek CBD. Jest to substancja pochodząca z konopi. Wykazuje pozytywny wpływ na organizm człowieka. Nie tylko odpręża, relaksuje i poprawia jakość snu, ale też łagodzi dolegliwości bólowe i stany zapalne. Dlatego sprawdzi się również przy kontuzjach, do których doszło w trakcie treningu.

Wizyta w saunie

Po intensywnym treningu zalecana jest również wizyta w saunie. Ciepło powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki temu substancje odżywcze i tlen mogą dotrzeć do mięśni w zwiększonej ilości. Wysoka temperatura działa rozluźniająco i odprężająco. Należy pamiętać, że po sesji w saunie wskazane jest zanurzenie się w lodowatej wodzie.

Regeneracja przez ruch? To może działać!

Regeneracja nie oznacza całkowitego zrezygnowania z aktywności ruchowej. Nie powinna być ona jednak zbyt intensywna. Może trwać kilkanaście minut i utrzymywać się na niskim stopniu intensywności. Doskonale sprawdzi się spokojna jazda na rowerze, spacer, marsz lub relaksująca gimnastyka w domu. Ruch to jeden ze sposobów łagodzenia bólu spowodowanego zakwasami.