© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Łokieć golfisty – co to takiego?

USG stawu łokciowego
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Urazy i schorzenia w obrębie łokcia są częstą przypadłością dotykającą nie tylko sportowców, ale także osoby wykonujących pracę biurową bądź fizyczną. Jednym z częstszych schorzeń dotyczących stawu łokciowego jest tzw. łokieć golfisty. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tej choroby, a także opisujemy metody jej diagnostyki i leczenia.

Czym jest łokieć golfisty?

Łokciem golfisty nazywane jest zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Stan ten powoduje ból po wewnętrznej stronie łokcia, czasem promieniujący do przedramienia, nadgarstka i palców. Wśród innych objawów wymienia się między innymi sztywność kończyny, jej osłabienie, a także drętwienie i mrowienie. Dolegliwości bólowe nasilają się podczas zginania nadgarstka i pronacji przedramienia, a w bardziej zaawansowanych przypadkach utrzymują się nawet w spoczynku.

Wbrew nazwie nie jest to schorzenie dotykające jedynie sportowców. Jego powstanie związane jest z wykonywaniem intensywnego, powtarzalnego ruchu powodującego przeciążenie mięśnia, a co za tym idzie powodującego mikrourazy tkanki. Uraz ten pojawia się więc zarówno u sportowców, jak i osób pracujących w ogrodzie, sprzątających bądź pracujących przy komputerze.

Łokieć golfisty – leczenie i profilaktyka

Sposób leczenia dobierany jest adekwatnie do stopnia kontuzji. W łagodniejszych przypadkach wystarczające jest nieobciążanie stawu łokciowego oraz stosowanie żeli chłodzących. W sytuacji jednak, gdy ból się utrzymuje lub występują problemy ze zgięciem łokcia należy udać się do specjalisty, który może zlecić badania dodatkowe takie jak RTG czy USG. Po postawieniu diagnozy, lekarz dobierze odpowiednie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Często, w celi odciążenia kończyny, zalecane jest stosowanie ortezy. Należy również pamiętać o fizjoterapii, która stanowi kluczowy element terapii.

Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto stosować się do kilku zasad, które zapobiegają powstaniu łokcia golfisty. Mowa tu przede wszystkim o używaniu ergonomicznej klawiatury i myszki oraz zachowywaniu właściwej pozycji kończyn górnych. Warto także wykonywać proste ćwiczenia zapewniające elastyczność i siłę mięśni.

Jak zdiagnozować łokieć golfisty?

Rozpoznanie schorzenia, jakim jest łokieć golfisty, w głównej mierze opiera się na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego i wykonaniu badania palpacyjnego. W przypadku wystąpienia wątpliwości diagnostycznych należy wykonać badania dodatkowe. Jednym z najczęściej wykonywanych badań jest USG stawu łokciowego. Wskazaniem do jego wykonania jest wystąpienie dyskomfortu bądź bólu zlokalizowanego w obszarze stawu łokciowego. USG łokcia wykonuje się również w przypadku wystąpienia urazów bądź zmian o charakterze zwyrodnieniowym. Za pomocą ultrasonografu doświadczony specjalista może zdiagnozować schorzenia takie jak:

  • zwyrodnienie stawu łokciowego;
  • zmiany zapalne;
  • wysięki, krwiaki, torbiele oraz guzy;
  • uszkodzenia więzadeł pobocznych;
  • uszkodzenia lub zwyrodnienie przyczepów ścięgien mięśni, znanych również jako łokieć tenisisty lub łokieć golfisty.
BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry