© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy grillowanie jest zdrowe?

grillowanie
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Sezon grillowy w Polsce to wyjątkowy czas, kiedy większość z nas wprost nie może się oprzeć pokusie rozpalenia grilla i upieczeniu na nim pysznych produktów. Jednym z najpopularniejszych jest oczywiście kiełbasa, ale jakie ma kiełbasa z grilla wartości odżywcze kalorie?

Grillowanie jest niezwykle przyjemne. Miła atmosfera, wyjątkowy zapach, a do tego wspaniałe potrawy, które przyrządzamy. To prawdziwa uczta dla naszych zmysłów i żołądka. Jednak rzadko zastanawiamy się nad tym, czy grillowanie i potrawy przygotowane w ten sposób są zdrowe, czy dostarczają nam składników odżywczych, a także ile mają kalorii.

Wartości odżywcze kiełbasy z grilla

Niewątpliwie, dobrej jakości kiełbasa, wykonana głównie z wysokogatunkowego mięsa jest bogatym źródłem białka. To z kolei jest niezbędne dla naszego zdrowia. Z tej przyczyny powinniśmy wybierać na grilla wyłącznie najlepszej jakości kiełbasy, aby dostarczały nam głównie białka, a nie ogromnej ilości odpadów garmażeryjnych. W 100g kiełbasy wysokiej jakości znajdziemy nawet powyżej 20g białka. Ten makroskładnik potrafi nasycić nas na długo.

Zalety kiełbasy z grilla

Oprócz białka, kiełbasa grillowa ma szczególną zaletę. Podczas przypiekania dochodzi do zwęglenia jej elementów, co może mieć pozytywny wpływ na jelita i powstrzymywać biegunki. Jednak kiełbasa nie może być zupełnie spalona, a jedynie przypiekana. Powinno się również grillować wyłącznie na żarze, a nie bezpośrednim ogniu.

Czy kiełbasa z grilla ma jakieś wady?

Największą wada, nawet dobrej jakości kiełbasy na grilla jest zawartość tłuszczu. Kiełbasa może w 100g produktu mieć aż 19g tłuszczu. Co więcej, jest to tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, a zatem najbardziej szkodliwy, wpływający na zbyt wysoki poziom tzw. "złego cholesterolu", a także najszybciej odkładającego się w postaci tkanki tłuszczowej.

Co znajdziemy w dobrej jakościowo kiełbasie na grilla?

W 1--g kiełbasy na grilla znajdziemy aż 251 kalorii. Nie ma w niej zwykle węglowodanów ani błonnika (chyba, że to kiełbasa z dodatkami), a jedynie białko, tłuszcz i woda oraz przyprawy.

Jak sprawić, aby grillowanie było zdrowe?

Największą zaletą grillowania jest to, że zwykle przygotowujemy do zjedzenia znacznie więcej, niż tylko samą kiełbasę. Sałatki, owoce, czy grillowane warzywa dadzą nam wiele witamin i minerałów, dzięki czemu samo grillowanie nie będzie już tak złe. Dzięki jednej kiełbasie powinniśmy nasycić żołądek, a owoce, warzywa i sałatki dopełnią dzieła. Ponieważ białko jest długo trawione, uczucie sytości również pozostanie na dość długo. Jeśli chcemy, aby grillowanie miało pozytywny wpływ na nasze zdrowie, nie zapominajmy o tych wszystkich dodatkach.

Jak często grillować?

W okresie od wiosny do jesieni Polacy niezwykle chętnie urządzają grilla. Jednak nie powinniśmy robić tego zbyt często, bowiem spożywanie zbyt dużej ilości produktów z grilla może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie oraz masę ciała. Zbyt częste grillowanie i spożywanie dużej ilości produktów z grilla może zaowocować nadprogramowymi kilogramami.

Przeczytaj również artykuł: https://chwilaprzerwy.pl/kielbasa-z-grilla-wartosc-odzywcza/

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry