Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Nerwica - jak ją rozpoznać?

Nerwica
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Wiele osób myli nerwowość z zaburzeniami nerwicowymi. Czym konkretnie jest nerwica? W jaki sposób zachowuje się osoba cierpiąca na tę przypadłość? Opisujemy, co czują chorzy, oraz w jaki sposób rozpoznać objawy nerwicy.

Czym jest nerwica?

Definicja nerwicy jasno określa, że jest to zaburzenie na tle natury psychicznej. Dotyczy ośrodkowego układu nerwowego. Przypadłość ta jest znana ludziom od wieków. Jako pierwszy opisał ją Hipokrates, nazywając wtedy nerwicę histerią. Choroba dotyka zwykle osoby w wieku 25-45 lat. Wyróżniamy kilka rodzajów nerwic - łączy je występowanie niezrozumiałego lęku, który świadczy o zaburzeniach nerwicowych. Należy podkreślić jednak, że nerwica to termin, który obecnie jest nadużywany. Jak rozpoznać to zaburzenie?

Jak zachowuje się chory na nerwicę?

Zaburzenia lękowe często są maskowane pod postacią perfekcjonizmu lub egocentryzmu, które przybierają szczególny charakter ze względu na występowanie dolegliwości nerwicowych. Co więcej, chory na nerwicę jest bardziej narażony na popadanie w uzależnienia. Mimo że osoby cierpiące na nerwicę mogą mieć świadomość absurdalności swoich zachowań, to odczuwanie silnego lęku zmusza je do wykonywania określonych czynności czy zachowywania się w określony sposób. Choremu stale towarzyszy niepokój oraz niewiara we własne możliwości i umiejętności. Lęk może objawiać się na różne sposoby, a wraz z nim pojawią się także objawy somatyczne, które tylko pogłębiają lęk. 

Rodzaje nerwic, czyli co czuje chory na nerwicę

Nerwica jest zaburzeniem, które często zamiennie określa się jako zaburzenia lękowe. Mogą one dotyczyć sfery emocjonalnej, psychicznej, jak i fizycznej. Wyróżnia się wiele rodzajów nerwic. Zachowanie osoby chorej na nerwicę może się różnić w zależności od tego, na jaki typ nerwicy cierpi chory. 

Nerwica lękowa

Charakteryzuje się występowaniem silnych stanów lękowych, które utrudniają codziennie funkcjonowanie i podejmowanie decyzji. Chorzy na nerwicę lękową skarżą się na występowanie stałego niepokoju, poczucia zagrożenia i napięcia. Boją się o przyszłość swoją i najbliższych, nawet jeśli obawy nie mają racjonalnych podstaw. 

Nerwica natręctw

Może przybierać wiele form. Łączy je odczuwanie silnej, nieodpartej konieczności wykonywania jakichś czynności w połączeniu z występowaniem natrętnych lęków. Odczuwamy przymus jest tak silny, że doprowadza do powtarzania czynności wiele razy czy obsesyjnego myślenia na dany temat. Nerwicą natręctw może być np. obsesyjne sprawdzanie wyłączenia kuchenki gazowej przed wyjściem z domu, zawracanie do domu i sprawdzanie zamknięcia drzwi czy wielokrotne mycie rąk.

Nerwica hipochondryczna

Jest schorzeniem, w którym chory jest przewrażliwiony i ma skłonność do wyolbrzymiania, a także skarży się na występowanie różnych dolegliwości. Głównie są to bóle głowy, mięśni, brzucha, serca itd. Ból jest osią życia osoby, która cierpi na nerwicę hipochondryczną. Jeśli badania nie potwierdzą objawów opisywanych przez chorego, można mieć pewność, że jest nerwica.

Nerwica neurasteniczna

Ten rodzaj nerwicy wyróżnia się występowaniem wysokiej drażliwości i dużego osłabienia, przypominającego wręcz wyczerpanie organizmu. Charakterystyczny jest także silny ból głowy, który powoduje zamęt i uczucie uciskania całej głowy niewidzialną obręczą - tak zwany kask neurastyczniczny. Co więcej, chory może skarżyć się na to, że wszystko go denerwuje.

Nerwica pourazowa

Jej wystąpienie stwierdza się, jeśli chory przeszedł jakąś traumę. Nerwica jest wtedy reakcją na przekraczające ludzkie możliwości zrozumienia sytuacje życiowe. Nerwice pourazowe charakteryzuje powracanie myślami do traumatycznych wydarzeń, problemy ze snem, koncentracją, a także omamy przypominające o wydarzeniu.

objawy nerwicy

Najczęstsze objawy nerwicy

Zaburzenia lękowe u każdego mogą wyglądać nieco inaczej i występować z różnym nasileniem. Nerwica jest chorobą sklasyfikowaną w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 jako zaburzenia lękowe związane ze stresem i pod postacią somatyczną. Typowe objawy to zaburzenia funkcji poznawczych, zaburzenia emocjonalne i somatyczne. Nerwicę można rozpoznać, jeśli występują takie dolegliwości jak:

 • częste bóle głowy,
 • bóle żołądka i wymioty,
 • bóle kręgosłupa,
 • bóle mięśni,
 • uczucie kłucia w sercu lub kołatanie,
 • problemy z oddychaniem,
 • nadciśnienie,
 • impotencja.

Co więcej, wśród objawów często wymienia się także:

 • silny lęk,
 • odczuwanie niepokoju,
 • czarne myśli,
 • problemy ze snem,
 • kłopoty z pamięcią,
 • chroniczne zmęczenie,
 • nadpobudliwość,
 • nadmierne pocenie się,
 • występowanie tików nerwowych.

Jak przebiega leczenie nerwicy?

Niestety lekarze pierwszego kontaktu nie zawsze potrafią pomóc i zwykle kierują swoich pacjentów do psychologa, psychiatry lub psychoterapeuty. Kluczem w leczeniu jest dotarcie do źródła problemów i nauczenie radzenia sobie z przeżyciami i emocjami. Objawy nerwicy mogą być początkowo bagatelizowane i przykrywane zmęczeniem, stresem w pracy lub przytłoczeniem ilością obowiązków. Z czasem wywołują jednak u chorego silne dolegliwości i cierpienie. Trzeba pamiętać, że nerwica jest poważną chorobą, którą można pokonać w większości przypadków tylko dzięki psychoterapii. Dzięki poznaniu mechanizmów działania, rozpracowaniu traum, poznaniu siebie i nabyciu umiejętności interpretacji własnych lęków, możliwe jest rozpoznanie i zwalczanie tej przypadłości. Leczenie nerwicy na Dolnym Śląsku oferuje m.in. ośrodek FreeDom, w którym prowadzona jest terapia podwójnej diagnozy.