© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wygląda badanie lekarskie do pracy?

badanie lekarskie do pracy
 |  Redakcja  |  Zdrowie i uroda

Prawo pracy wyraźnie wskazuje, jakie badania powinny być wykonywane przed podjęciem zatrudnienia. Oczywiście najważniejsza jest sama forma zatrudnienia. Badania nie są wymagane przy umowach o dzieło. Natomiast przy niektórych zawodach np. kierowców, wymagane są psychotesty dla kierowców. Jak wygląda badanie lekarskie do pracy? Wiele zależy od zajmowanego stanowiska i szczegółowych wymogów.

Standardowe badanie lekarskie przed podjęciem zatrudnienia

Dla większości osób badanie lekarskie przed pójściem do pracy będzie bardzo proste. Zaczyna się od wykonania badań krwi, a czasem i moczu. Na takie badanie należy zgłosić się przed posiłkiem, najlepiej rano. Wykonywane jest podstawowe badanie EKG, czyli sprawdzenie czynności serca i układu krążenia.

Jeśli na stanowisku pracy znajduje się komputer, wówczas konieczna jest też kontrola okulistyczna. Okulista podczas badania z zakresu medycyny pracy prosi o przeczytanie liter i cyfr na oddalonej tablicy. Okulista bada też dno oka, sprawdza prawidłowe widzenie. Dzięki zaświadczeniu od okulisty pracownik może starać się o dofinansowanie zakupu okularów z funduszu socjalnego pracodawcy. Kolejność wykonywania badań jest dowolna, najczęściej wszystkie odbywają się w jednym ośrodku i w czasie jednego dnia.

Lekarz medycyny pracy - co sprawdza?

Wielu przyszłych pracowników zastanawia się, co sprawdza lekarz medycyny pracy? Jego obowiązkiem jest zadanie pytań o stan zdrowia pracownika, o choroby przewlekłe, palenie papierosów, czy też spożywanie alkoholu. Lekarz zapyta o przyjmowane stale leki i o zabiegi operacyjne z przeszłości. Najczęściej pracownik wypełnia standardową ankietę z listą pytań. Należy zaznaczyć pasującą odpowiedź lub np. wpisać datę operacji z przeszłości. Dodatkowo trzeba podać wzrost i wagę. Lekarz medycyny pracy sprawdza także puls i ciśnienie.

Ostatnią czynnością jest wypisanie zaświadczenia o zdolności do podjęcia pracy na danym stanowisku. Na zaświadczeniu widnieje też data ponownego badania, gdyż oprócz badania wstępnego, początkowego, w kolejnych latach wykonywane są badania okresowe. Rzadko zdarza się, że lekarz nie wyda zaświadczenia, lub w uzasadnionych przypadkach skieruje na dodatkowe badania.

Badania szczegółowe przed rozpoczęciem pracy

Na niektórych stanowiskach obowiązują szczególne wymagania. Dotyczy to np. kierowców zawodowych i osób, które na swoim stanowisku wykorzystują samochód. Przykładem są nie tylko taksówkarze, kierowcy autobusów, ale też kurierzy, przedstawiciele handlowi. Wówczas konieczne są psychotesty dla kierowców. To dłuższe badanie obejmujące zestaw testów w formie książkowej. Trzeba zaznaczyć pasujące do siebie rysunki figur geometrycznych.

Podczas psychotestów badany jest refleks i reakcja na oślepienie przez inne auto. Nauczyciele kierowani są też na badanie głosu, krótkie badanie laryngologiczne. Laryngolog ocenia struny głosowe. Na niektórych stanowiskach polecana jest kontrola neurologiczna. Neurolog każe wykonać kilka podstawowych ćwiczeń i sprawdzi reakcje na bodźce.

Artykuł powstał we współpracy z hms-assistance24.com

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry