© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego wpadamy w alkoholizm?

Terapia uzależnień
 |  Redakcja  |  Zdrowie i uroda

Alkoholizm to bardzo powszechny problem. Dotyka on osoby w różnym wieku, bez względu na wiek czy status społeczny. Warto uświadomić sobie, jakie są najczęstsze powody wpadania w uzależnienie od alkoholu. Wówczas istnieje spora szansa na to, że uda nam się alkoholizmu uniknąć. Jeżeli jednak już się u nas rozwinie, nie pozostaje nam nic innego jak podjęcie walki z nim.

Problemy osobiste jako przyczyna alkoholizmu

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie są właściwie przyczyny sięgania po alkohol. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Przede wszystkim, jako przyczynę alkoholizmu można wskazać problemy osobiste.

Problemy, jak powszechnie wiadomo, są nieodłączną częścią życia. Jeden z nich ma ich jednak mniej, a drugi więcej. Jeden radzi sobie z nimi całkiem dobrze, a drugi gorzej. Niestety, problemy zdrowotne czy też w relacji z partnerem bardzo często prowadzą do rozwoju uzależnienia. Mowa tu między innymi o alkoholizmie. Po alkohol sięgamy bowiem w sytuacjach stresowych.

Wówczas niełatwo o utratę kontroli nad nimi. Należałoby więc postarać się o konstruktywne rozwiązywanie swoich trudności. Jeżeli będzie to niemożliwe, warto udać się do psychologa po wsparcie. Alkohol nie jest bowiem w stanie rozwiązać nurtujących nas problemów. Może nam on ich wręcz przysporzyć.

Utrata kontroli nad rekreacyjnym sięganiem po alkohol

Przyczynę alkoholizmu nie zawsze stanowią problemy osobiste. Bardzo wiele osób wpada bowiem w alkoholizm z powodu zbyt częstego sięgania po drinki czy piwo. Jeżeli prowadzimy bogate życie towarzyskie, a każdy weekend kończy się suto zakrapianą imprezą, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że rozwinie się u nas uzależnienie.

Organizm przyzwyczaja się bowiem do tego, że znajduje się pod wpływem alkoholu i zaczyna domagać się coraz większych jego ilości. Ponadto, wiele osób po drinku czy lampce wina zyskuje pewność siebie. To bardzo przydatne, zwłaszcza w nawiązywaniu kontaktów z innymi. Po alkohol nierzadko sięgają osoby nieśmiałe, które czują się niepewnie w większej grupie ludzi.

Jak rozpoznać i leczyć alkoholizm?

Poznanie przyczyn alkoholizmu bez wątpienia może przyczynić się do tego, że unikniemy tego problemu w przyszłości. Niestety, nie zawsze jednak udaje nam się uniknąć alkoholizmu. Jeżeli już w niego wpadniemy, koniecznie musimy dowiedzieć się, w jaki sposób postępować.

Zdiagnozowanie problemu jest dość łatwe, choć niekiedy osoba uzależniona może zaprzeczać swoim objawom. Warto więc poprosić kogoś z zewnątrz, aby ocenił czy mamy problem. Potwierdzenia diagnozy można poszukiwać również u lekarza psychiatry bądź u psychoterapeuty. Leczenie alkoholizmu może przybierać różną formę.

Wielu osobom wystarcza leczenie ambulatoryjne, odbywające się w poradni leczenia uzależnień. Niektórzy będą jednak musieli udać się do zakładu zamkniętego na odwyk. Leczenie alkoholizmu może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. W zaawansowanych przypadkach czas ten wydłuża się do kilkunastu lat. Alkoholik do końca życia musi pozostawać abstynentem.

  Artykuł powstał we współpracy z Uzaleznienia-Terapia.pl

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry