Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak pielęgnować cerę trądzikową i o czym pamiętać?

cera trądzikowa
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Trądzik u nastolatków nikogo nie dziwi i najczęściej jest stanem przejściowym. Niestety zdarza się, że problem nie mija albo, co jeszcze bardziej zaskakujące, pojawia się u osób w dojrzałym wieku. Niełatwo również o diagnozę, ponieważ cera trądzikowa często bywa mylona z tłustą. A bez właściwego rozpoznania, nie ma mowy o prawidłowej pielęgnacji, która zniweluje stany zapalne i zapobiegnie nowym.

Cera tłusta czy trądzikowa?

Przyczyną obu problemów skórnych jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, które są pobudzone w nadmiernym stopniu i dlatego produkują za dużo sebum. U osób z tłustą cerą skóra świeci się najmocniej w miejscach, w których gruczołów jest najwięcej. Sebum wraz z naskórkiem mogą zapychać ujścia gruczołów łojowych, co sporadycznie prowadzi do powstawania krostek, grudek i zaskórników.

W przypadku cery trądzikowej problem jest bardziej nasilony, wypryski towarzyszą jej przez cały czas, w miejsce gojących się zmian ropnych powstają nowe. Trądzik pojawia się nie tylko w tzw. strefie „T”, ale również na policzkach czy szyi, zdarza się, że zmagają się z nim również osoby, które mają cerę suchą.

Co wywołuje trądzik?

Bezpośrednią przyczyną powstawania wyprysków są bakterie, ale nie miałyby one powodów do aktywności, gdyby nie wzmożona produkcja sebum zatykającego mieszki włosowe i pory. Na ten proces wpływ mają niestety geny, na które niewiele możemy poradzić. Kolejnym ważnym czynnikiem są zmiany hormonalne, dlatego trądzik daje o sobie znać głównie w procesie dojrzewania.

Jeśli wypryski pojawiają się w późniejszym wieku, zawsze warto skonsultować się z endokrynologiem, który zleci badania hormonalne. Przedłużający się stres, drastyczne zmiany diety i modyfikacje trybu życia, np. nagły, duży i długotrwały wysiłek fizyczny, to kolejne czynniki sprzyjające nadprodukcji sebum.

Dieta a trądzik

Nieodpowiedni sposób odżywiania w bezpośredni i szybki sposób objawia się na naszej skórze. Często właśnie pod postacią trądziku. Głównymi winowajcami są przetworzona żywność, cukier, alkohol, kawa i papierosy. Ograniczenie tych produktów wraz z prawidłową pielęgnację pozwoli na zniwelowanie zmian skórnych już w ciągu kilku tygodni.

Oczyszczanie cery trądzikowej

Najważniejszym elementem pielęgnacji cery trądzikowej jest jej dogłębne oczyszczanie. Nie oznacza to jednak, że powinno się odbywać przy użyciu silnych środków. W tym przypadku szczególnie powinniśmy unikać w składach kosmetyków alkoholu, który wysusza skórę i sprawia, że odpowiada ona jeszcze większą produkcją sebum.

Z pomocą przyjdą natomiast delikatne żele i pianki antybakteryjne. Kolejnym istotnym krokiem jest złuszczanie skóry, najlepiej za pomocą kosmetyków z kwasami AHA, które odblokowują ujścia gruczołów łojowych.

Nawilżanie cery trądzikowej

Cera trądzikowa jak każda potrzebuje nawilżenia, ale powinno być ono wzmocnione działaniem substancji sprzyjających wyciszeniu zmian skórnych. Szukajmy w kosmetykach antyoksydantów, wyciągów z zielonej herbaty, lawendy i róży, olejku z drzewa herbacianego oraz kurkumy.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z phlov.com