© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co zrobić, gdy buty obcierają piętę

buty obcierają piętę
 |  Redakcja  |  Zdrowie i uroda

Wbrew pozorom dobór odpowiedniego obuwia to nie lada wyzwanie. Zdarza się, że buty damskie, które idealnie pasowały na Twoje stopy, nagle zaczynają Cię obcierać. Co zrobić, gdy buty obcierają piętę? Sprawdź skuteczne sposoby!

Dlaczego buty obcierają piętę?

Z niecierpliwością czekasz na kuriera, który przywiózł Ci długo wyczekiwane czółenka na szpilce. Otwierasz paczkę, zachwycasz się ich niebanalnym designem, zakładasz je do ulubionej sukienki i czar pryska, bo buty damskie obcierają piętę. Znasz ten scenariusz? Nie Ty jedna!

Obtarcia to nic innego jak rana, powstająca w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z obuwiem. Na samym początku zaobserwujesz niewinne zaczerwienienie na pięcie. Wraz z upływem czasu i częstszym noszeniem butów, rana pogłębia się, co z kolei powoduje coraz większy dyskomfort i ból podczas chodzenia, a nawet uniemożliwia poruszanie się. Do tego obtarcia wyglądają bardzo nieestetycznie.

Dlaczego buty damskie obcierają? Istnieje kilka powodów. Zazwyczaj przyczyną jest noszenie obuwia w złym rozmiarze. Niestety zdarza się, że kupisz buty damskie w pośpiechu lub gdy stopa jest spuchnięta i później okazuje się, że są one zbyt małe lub zbyt luźne. Rany mogą powstać również wskutek nadmiernej potliwości oraz przegrzania stóp. Bardzo często pojawiają się u osób, które uprawiają sport. Spowodowane są także wadami postawy oraz problemami ortopedycznymi, które wymagają konsultacji z lekarzem.

Co zrobić, gdy buty obcierają piętę?

Jeżeli Twoje ulubione buty damskie Cię obcierają, musisz je zdjąć, a następnie dokładnie zobaczyć ranę. W razie konieczności przemyj ją np. wodą utlenioną. Dobrze, aby zostawić obtarcie bez opatrunku, ponieważ szybciej się zagoi. Jeśli jednak musisz gdzieś wyjść, przyklej plaster i włóż inne buty, które nie będą podrażniać powstałej rany. Ponadto, warto kupić przydatne akcesoria, takie jak:

  • podpiętka żelowa — na rynku dostaniesz dyskretne modele, które doskonale sprawdza się w przypadku eleganckich czółenek. Co więcej, możesz je również zastosować do butów z odkrytą piętą,
  • plastry ochronne — jeżeli masz problemy z obtarciami, koniecznie zainwestuj w specjalne plastry ochronne, które zabezpieczą pięty w trakcie użytkowania nowych butów. Warto stosować je jako profilaktykę, czyli zakładać je na najwrażliwsze miejsca, zanim pojawią się pierwsze obtarcia,
  • hamulce żelowe — jeśli nosisz szpilki i buty damskie na koturnie, to hamulce są obowiązkowym gadżetem. Dzięki nim stopa się nie ślizga, co zmniejsza ryzyko powstawania obtarć,
  • talk — ponadczasowy talk to nieoceniona pomoc w walce z obtarciami. Wystarczy posmarować nim piętę, aby złagodzić podrażnienia.

Jak uniknąć obtarć?

Aby zapobiec powstawaniu obtarć, przede wszystkim staraj się kupować dopasowane obuwie. Niezależnie, czy kupujesz je stacjonarnie, czy przez internet, wybierz swój rozmiar, sprawdź długość wkładki i dokładnie je przymierz. Pochodź chwile w nich i zobaczy, czy aby na pewno są odpowiednio dopasowane. Buty damskie warto mierzyć wieczorem, kiedy stopa jest zmęczona.

Artykuł powstał we współpracy z portalem filippo.pl

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry