© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Witamina D3 – jak zadbać o jej prawidłowy poziom?

badania poziomu witaminy D
 |  Redakcja  |  Zdrowie i uroda

Czy wiesz, że niedobór witaminy D dotyczy ponad 90% Polaków? To niepokojąca informacja, ponieważ ten związek odżywczy pełni w organizmie człowieka niezwykle ważne funkcje. Utrzymanie prawidłowego poziomu witaminy D3 nie jest jednak łatwe, gdyż dodatkowa suplementacja powinna uwzględniać kilka czynników. Podejrzewasz u siebie niedobory witaminy D3? Chcesz sprawdzić jej dokładne stężenie w swoim organizmie? W poniższym artykule wyjaśniamy, jak to zrobić!

Funkcje witaminy D3 w organizmie

Jeszcze do niedawna witamina D3 kojarzona była głównie z regulacją gospodarki wapniowo-fosforanowej. Rzeczywiście, jej niedobór powoduje pojawienie się u dzieci krzywicy, a u dorosłych – osteoporozy. Prawie 20 lat temu odkryto jednak, że receptory dla witaminy D3 obecne są w niemal wszystkich komórkach ludzkiego organizmu. Odkrycie to dało początek setkom badań, które udowadniają niezwykle szeroki wpływ tego związku na zdrowie człowieka. Naukowcy alarmują, że niedostateczny poziom witaminy D3 może być związany z rozwojem między innymi:

  • chorób sercowo-naczyniowych, takich jak nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków czy niewydolność serca;
  • chorób metabolicznych, w tym otyłości i cukrzycy typu 2;
  • chorób nowotworowych;
  • chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera czy choroby Parkinsona;
  • chorób autoimmunologicznych, takich jak toczeń, stwardnienie rozsiane czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Co należy wiedzieć o suplementacji witaminy D3?

Specjaliści zalecają obligatoryjną suplementację witaminy D3 w miesiącach jesienno-zimowych, czyli od września do kwietnia. Wiosną i latem można zrezygnować z dodatkowej suplementacji, pod warunkiem codziennej, przynajmniej 15-minutowej ekspozycji na słońce w godzinach między 10:00 a 15:00, z odsłonięciem przedramion i podudzi, bez użycia filtrów UV. Indywidualnie dobraną suplementację, pod kontrolą regularnych badań, powinny wykonywać kobiety w ciąży oraz osoby przewlekle chore.

Jak najlepiej zbadać stężenie i metabolizm witaminy D3?

Większość polskich laboratoriów bada poziom witaminy D3 za pomocą pomiaru stężenia jej prekursora – 25-hydroksywitaminy D, czyli 25(OH)D. Niestety, metoda ta nie odzwierciedla rzeczywistego poziomu witaminy D3, ponieważ nie uwzględnia jej złożonego metabolizmu.

W klinice Fimedica umożliwiamy wykonanie pełnego badania poziomu witaminy D, z oznaczeniem stężenia jej najważniejszych metabolitów, czyli:

  • 25(OH)D2;
  • 25(OH)D3;
  • 3-epi-25(OH)D3;
  • 24,25(OH)2D3.

Badanie to jest bezbolesne i mało inwazyjne – wystarczy niewielka próbka krwi pobrana z opuszka palca lub płatka ucha. Krew nanoszona jest na bibułę testową i po wstępnej obróbce wysyłana do laboratorium. Pacjent otrzymuje wynik badania w formie cyfrowej, w ciągu maksymalnie 14 dni.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry