© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym jest ozonowanie i w jakim celu się je przeprowadza?

ozonowanie
 |  Redakcja  |  Zdrowie i uroda

Ozonowanie to efektywna metoda oczyszczania powierzchni i pomieszczeń z różnego rodzaju drobnoustrojów, pleśni i grzybów, a także niepożądanych zapachów. Dezynfekcja pomieszczeń wykorzystująca tę metodę nie wymaga użycia środków chemicznych, co dodatkowo czyni ją niezwykle bezpieczną. Na czym dokładnie polega ozonowanie pomieszczeń i jakie przynosi efekty?

Na czym polega proces ozonowania?

Jak sama nazwa wskazuje dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni polegająca na ozonowaniu odbywa się przy wykorzystaniu ozonu, czyli wysoko reaktywnej odmiany tlenu. Cały proces musi odbywać się z zachowaniem odpowiedniego stężenia ozonu. Co ważne w dezynfekowanym pomieszczeniu nie mogą znajdować się ludzie, zwierzęta, a także rośliny. Ze względu na toksyczność wysoko stężonego ozonu, dezynfekcja powinna być przeprowadzana przez fachowca wyposażonego w specjalistyczny kombinezon.

W pierwszym etapie określa się wielkość pomieszczenia, by określić ilość potrzebnego ozonu a przed przystąpieniem do zabiegu należy dodatkowo dokładnie je uszczelnić. Cały proces wymaga użycia generatora ozonu. Wytwarzane przez niego cząsteczki rozbijają i neutralizują niepożądane substancje np. zapachowe. Po dezynfekcji konieczne jest solidne wywietrzenie pomieszczenia. Ozon podobnie jak powietrze dociera do wszystkich zakamarków, dlatego metoda ta charakteryzuje się wysoką dokładnością i skutecznością.

Dlaczego warto dezynfekować pomieszczenia ozonem?

Ozon dzięki swoim właściwościom aseptycznym z powodzeniem niszczy bakterie i wirusy. Z jego pomocą pozbędziemy się też uporczywego grzyba, czy też groźnej dla zdrowia pleśni. Oprócz tego z łatwością wchodzi w reakcje z substancjami takimi jak kwas mlekowy, czy kwas masłowy, które to odpowiedzialne są za przykre zapachy. Rozbija je i neutralizuje, pozbywając się problemu. Ozonowanie pomieszczeń pozwoli więc pozbyć się stęchlizny, zapachu spalenizny czy tytoniu oraz drażniącej woni środków chemicznych.

Czyste powietrze, pozbawione alergenów i szkodliwych substancji to jeden z najważniejszych plusów całej operacji. W pomieszczeniach poddanych ozonowaniu lepiej się oddycha. Docenią to szczególnie alergicy, osoby z obniżoną odpornością oraz cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego.

Kiedy skorzystać z ozonowania?

Ozonowanie pomieszczeń może być stosowane zarówno w mieszkaniach, miejscach użyteczności publicznej, jak i w zakładach przemysłowych i ogólnie miejscach pracy. W praktyce oznacza to, że dezynfekcja pomieszczeń może być przydatna zarówno w prywatnych gospodarstwach, jak i szpitalach, urzędach, gabinetach lekarskich, halach przemysłowych i w biurach. Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po tę metodę dezynfekcji, gdy mamy do czynienia z nawracającym grzybem czy pleśnią, gdy w pomieszczeniu często palono tytoń lub używano agresywnych środków chemicznych.

Oprócz tego proces ozonowania wskazany jest, gdy przystosowujemy daną przestrzeń dla osoby chorej. Dzięki wysokiemu wskaźnikowi bezpieczeństwa i efektywności ozonowanie świetnie nadaje się do dezynfekcji w szpitalach, przychodniach oraz gabinetach lekarskich.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z ozonosfera.pl
BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry