© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Ergonomia pracy przy komputerze - o czym musisz pamiętać?

ergonomia pracy przy komputerze
 |  Redakcja  |  Zdrowie i uroda

Ponad 7 godzin dziennie, co w pracy na etacie daje blisko 1400 godzin rocznie. Aż tyle wynosi średnia dla pracownika biurowego w Europie. Naprawdę sporo, co wiąże się ze sporym ryzykiem urazów kręgosłupa, dłoni, nadgarstków, samych pleców, a nawet głowy i ud. Naprawdę wiele czynników ma znaczenie, o ergonomii pracy przy komputerze dowiesz się sporo z tego artykułu!

  1. Cztery zagrożenia w pracy biurowej
  2. Czy można to zmienić?

W Polsce jedna na trzy osoby odczuwa problemy związane z ergonomią pracy przy komputerze. Chodzi tutaj głównie o złe ułożenie nadgarstków, zła postawa w trakcie pisania. Ogólnie rzecz biorąc ergonomia pracy przy komputerze to źle dostosowane stanowisko i pozycja pracownika do wykonywanych czynności przy urządzeniu. Można temu jednak zaradzić, a jak? Dowiesz się tego z artykułu!

Cztery zagrożenia w pracy biurowej

Są dokładnie cztery strefy ergonomiczne, które mają spory wpływ na komfort pracy, a także zagrożenia, jakie wynikają z ich nieprzestrzegania. Sprawdź dokładnie, jak one wyglądają.

  1. Pierwszą strefą są nogi i plecy. Kiedy nie mają odpowiedniego wsparcia, może dojść do osłabienia krążenia w tych miejscach. Powoduje to ból pleców i zmęczenie, a w skrajnych przypadkach wady postawy spowodowane zanikiem mięśni pośladków i dolnej części pleców. Należy więc zwracać uwagę na pozycję, przy tym często robić sobie przerwy.
  2. Zespół cieśni nadgarstka może powodować naruszenie strefy drugiej, czyli ergonomicznego, wygodnego ustawienia dłoni na klawiaturze. Pisanie i korzystanie z myszki przez 8 godzin powoduje mocno zwiększone ryzyko wystąpienia tego schorzenia.
  3. Strefa trzecia to wychylanie się nienaturalnie do pozycji nad komputerem, utrzymywanie odcinka szyjnego skierowanego ku dołowi. Tak nie powinno to wyglądać, mocno bowiem obciąża układ szkieletowo-mięśniowy.
  4. W ostatniej strefie zagrożenia wynikają z nieporządku wynikającego ze złej organizacji pracy. Wpływa to na mniejszą efektywność, większe zmęczenie, przy tym mniejszy komfort w pracy biurowej.

Czy można to zmienić?

Jak sprawić, aby te strefy przestały być zagrożeniem dla naszego zdrowia? Trzeba przestrzegać zasad BHP przy komputerze. Przede wszystkim należy tak zaprojektować stanowisko, aby podczas pracy, było ono ergonomiczne, wygodne, komfortowe dla pracownika. Sam pracownik musi także zrozumieć, jak ma utrzymywać dłonie nad klawiaturą, jak ma siedzieć i gdzie powinna być skierowana jego głowa w trakcie pisania.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry