© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak pomóc rodzicowi z demencją starczą?

opieka nad osobami starszymi
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Demencja zaburza funkcje poznawcze u seniorów, utrudnia im codzienne funkcjonowanie i wpływa na życie całej rodziny. To zaburzenie często nas przeraża — nie wiemy, jak postępować. W jaki sposób możemy pomóc rodzicowi z demencją starczą?

Dom seniora gwarantujący bezpieczeństwo i opiekę

Osoba z demencją, zwłaszcza w bardziej zaawansowanym stadium choroby, może wymagać stałej troski i opieki. Nie kazdy z nas ma możliwość jej zapewnienia — możemy nie mieć na to czasu z powodu innych obowiązków, możemy też po prostu nie wiedzieć, w jaki sposób zrobić to prawidłowo.

Pomoc profesjonalistów jest w takich sytuacjach ogromnym wsparciem. Domy seniora zapewniają stałą opiekę, konsultacje ze specjalistami i lekarzami. Ponadto — w takim miejscu seniorzy mają możliwość socjalizacji i przebywania w towarzystwie innych, co wpływa stymulująco na mózg i poprawia jego funkcjonowanie.

Pomoc starszej osobie — ćwiczenia mózgu

Aby opóźnić rozwój demencji, należy dbać o ćwiczenie mózgu. Im większe wyzwania są przed nim stawiane, tym wolniej postępuje choroba.

W jaki sposób starsze osoby mogą ćwiczyć sprawność swojego umysłu? Pomocne z pewnością okażą się wszelkiego rodzaju łamigłówki i zagadki — świetnie sprawdzi się rozwiązywanie krzyżówek, sudoku lub gra w warcaby, szachy oraz karty.

Treningiem dla mózgu są również rozmowy z innymi. Warto spędzać czas z osobą z demencją, angażować ją w rozmowę i zachęcać do dzielenia się swoimi przemyśleniami.

Okazywanie zrozumienia i wsparcia

Seniorzy z demencją często wstydzą się swojej choroby, co sprawia, że odsuwają się od swoich bliskich. Ogromnym wsparciem będzie dla nich na pewno nasze zrozumienie – pokazanie, że mogą czuć się swobodnie i bezpiecznie. Nie należy komentować problemów chorego, wytykać przejęzyczeń lub żartować z pogarszającej się pamięci.

Nawet niewielkie gesty mogą znaczyć dla osoby chorej wiele. Seniorom często ciężko jest pogodzić się z demencją i nauczyć z nią żyć. Warto skorzystać z profesjonalnej opieki — jeśli jej szukasz, sprawdź  najlepsze domy seniora w mazowieckim.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry