© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czym jest Nordic Walking i jakie daje korzyści?

Nordic Walking
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Nordic walking jest to sport stanowiący połączenie spacerowania i chodzenia na biegówkach, który stał się niezwykle popularny w naszym kraju. Kijki przeznaczone do tego sportu posiadają antypoślizgowe uchwyty oraz system zapięć, dzięki czemu można stosować specjalną technikę chodzenia.

Oprócz tego zostały wyposażone w 2 końcówki. Gumowa dedykowana jest do twardych powierzchni, natomiast szpiczasta do chodzenia po lesie czy plaży. Nordic walking kojarzony jest przede wszystkim z seniorami, jednak jest to propozycja właściwie dla osób w każdym wieku. Warto zaangażować w taką formę aktywności całą rodzinę, gdyż chodzenie z kijkami niesie ze sobą wiele zalet dla zdrowia.

Kto właściwie może uprawiać Nordic Walking?

Sport ten nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, czy też tych dotyczących sprawności fizycznej. Kijki używane są do rehabilitacji pewnych schorzeń, a więc nawet osoby borykające się z różnymi chorobami, mogą bez problemu rozpocząć taką aktywność. Przeciwwskazaniem do uprawiania nordic walking są jedynie problemy z ruchomością kończyn.

Jakie korzyści wynikają z uprawiania Nordic Walking?

Regularne treningi przyczyniają się do widocznej poprawy sprawności sercowo-naczyniowej, redukują poziom cukru oraz cholesterolu we krwi, zmniejszają nadciśnienie, a także zapewniają poczucie bezpieczeństwa w trakcie spacerów. Dzięki kijkom osoba maszerująca uzyskuje także stabilność oraz równowagę, co jest dużą zaletą w przypadku osób starszych, które mają już niekiedy problemy z chodzeniem, czy borykają się z zaburzeniami błędnika. Chodzenie z kijkami jest świetną propozycją na to, aby zmniejszyć nadmierne napięcie mięśni szyi oraz barków. To rozwiązanie idealne dla osób zestresowanych i spędzających wiele czasu przy komputerze. Taki sport polecany jest także wszystkim osobom, które chcą schudnąć, gdyż nordic walking bardzo skutecznie spala kalorię. Co ważne, podczas chodzenia z kijkami obciążenia stawów oraz kręgosłupa jest mniejsze, a trening jest intensywniejszy, aniżeli zwykłe spacerowanie. Z uwagi na wiele zalet tej aktywności, jest ona wykorzystywana w procesie rehabilitacji, między innymi po urazach ortopedycznych.

Jakie kijki wybrać do uprawiania tego sportu?

W tym sporcie najistotniejsze jest dobranie właściwych kijków, jakie będą wykorzystywane podczas treningów. Kije do nordic walkingu produkowane są z aluminium, włókna szklanego oraz węglowego, dzięki czemu charakteryzują się one wysoką wytrzymałością i niską wagą. Na górze zostały wyposażone w rękawiczki, dzięki którym przenoszony jest ruch ramion na kije. Z tego względu, nie ma konieczności mocnego ściskania rękojeści, kij sam trzyma się doskonale dłoni. Podczas wyboru kijków do tego sportu, należy przede wszystkim sprawdzić, czy rękawiczki są komfortowe, powinny dać się odczepić od kijów i być łatwe w czyszczeniu. Na dole kijków zamontowane są groty, na które należy nasadzić specjalne nakładki. Kijki muszą dać się swobodnie regulować. Kijki w nordic walking pełnią bardzo istotną funkcję. To dzięki nim zwiększa się wydolność całego organizmu, a także wzmacnia się kondycja właściwie wszystkich mięśni w całym ciele.

Jakie obuwie należy ubrać do Nordic Walking?

Na rynku istnieje specjalne obuwie dedykowane do uprawiania tego sportu, jednak jego zakup jest zbędny. Wystarczą zwykłe sportowe buty, które zapewnią właściwe położenie stopy. Można do tego stosować wkładki do butów, zapewniające pełny komfort stopy. Do tej aktywności warto również dobrać wygodny strój sportowy, pozwalający skórze oddychać.

  Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez ekskluzywny Hotel Bristol ze strefą SPA położony w Górach Świętokrzyskich w miejscowości Busko Zdrój

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry