© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Skuteczna pielęgnacja skóry z AZS (atopowe zapalenie skóry)

atopowe zapalenie skóry
 |  Redakcja  |  Zdrowie i uroda

Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) jest nazywane również wypryskiem atopowym, egzemą, alergicznym zapaleniem skóry lub po prostu atopią. Pojawia się już we wczesnym dzieciństwie (nawet w 3 miesiącu życia dziecka) i może trwać nawet całe życie. Choroba ta często występuje wspólnie z astmą, katarem siennym lub alergiami pokarmowymi.  AZS charakteryzuje się występowaniem okresów zaostrzenia i emisji (wyciszenia się objawów). Z tego powodu w atopowym zapaleniu skóry mówi się o zaleczeniu, a nie o wyleczeniu całkowitym.

Przyczyny

Dokładne przyczyny występowania AZS nie są jeszcze dostatecznie poznane. Wiadomo, że znaczącą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Gdy chory jest tylko jeden rodzic ryzyko wystąpienia choroby wynosi około 30%, a gdy oboje - nawet 70%. Nieprawidłowa odporność skóry zezwala na łatwiejszy dostęp do niej wszelkiego rodzaju substancjom drażniącym (detergenty) i alergenom (sierść, roztocza kurzu, czekolada, mleko, truskawki), a w efekcie prowadzi to do osłabienia płaszcza lipidowego i wysuszenia skóry.

Także czynniki środowiskowe, np. zanieczyszczenia środowiska i warunki klimatyczne oraz nieodpowiednia dieta mogą zaostrzać zmiany chorobowe.

jadore instytut salon kosmetyczny warszawa18

Objawy

Podstawowe objawy atopowego zapalenie skóry to suchość oraz zaczerwienie skóry, która swędzi i łuszczy się. Zmiany najczęściej występują na twarzy i szyi, oraz w zgięciach łokciowych i kolanowych. U pacjentów obserwuje się również pogrubienie skóry.

Przy rozpoznawaniu lekarze posługują się kryteriami. Spełnienie trzech spośród czterech możliwych świadczy o występowaniu choroby. Są to: uporczywy świąd, typowe umiejscowienie, przewlekły i nawrotowy przebieg, atopia u chorego lub u któregoś z członków rodziny. Kryteria pomocnicze (np. nietolerancja wełny, świąd po spoceniu, biały dymorfizm, rumień twarzy, początek w dzieciństwie) nie mają aż tak dużego znaczenia, ponieważ nie występują u każdego chorego.

U chorych na skórze po ustąpieniu stanów zapalnych pozostają przebarwienia, które ulegają całkowitej repigmentacji po mniej więcej pół roku.

Osoby cierpiące na AZS są podatne na zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze, są bardziej narażeni na zakaźne choroby skóry.

Jednak samo atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną!

Leczenie

Leczenie AZS opiera się na odbudowie płaszcza hydrolipidowego oraz na ukojeniu nadmiernie podrażnionej i reaktywnej skóry. Celem terapii jest zachowanie okresów emisji na jak najdłużej. Ważne jest jednak, żeby zabiegi pielęgnacyjne stosować nie tylko w podczas zaostrzenia choroby, ale także przy tymczasowym zaniku objawów.

Aby uchronić skórę przed działaniem czynników szkodliwych, chorzy często stosują specjalistyczną odzież leczniczą, a w przypadku bardzo suchej skóry - metodę mokrych opatrunków.

Dobrym rozwiązaniem są też fototerapie (naświetlenia UVA i UVB) oraz fotochemioterpia (forma leczenia światłem ultrafioletowym i substancji zwiększających wrażliwość skóry na nadfiolet).

Produkty do higieny skóry atopowej to emolienty, czyli dermokosmetyki, stworzone specjalnie dla skóry problematycznej. Stosowane są jako olejki do kąpieli (w przypadku młodszych dzieci), kremy lub maści do ciała oraz szampony.

Przy zaostrzeniu objawów stosuje się również leczenie farmakologiczne. Używa się kortykosteroidów oraz leków immunosupresyjnych i antyhistaminowych. Kuracje takie powinien przepisać dermatolog lub pediatra. Ważnym elementem leczenia jest także dieta polegająca na eliminacji alergenów, którymi są najczęściej gluten oraz laktoza.

jadore instytut salon kosmetyczny warszawa171

Zapobieganie wystąpienia objawów

W stosunku do zdrowej populacji osoby chore na AZS są dużo bardziej podatni na działanie czynników drażniących. Z tego powodu zaleca się, aby unikali ubrań wełnianych i szorstkich w dotyku - poleca się im raczej noszenie rzeczy luźnych, dobrze przepuszczających powietrze.

Usunięcie dywanów, zasłon i firanek z miejsca zamieszkania, ponieważ gromadzą one duże ilości kurzu, z tego samego powodu chorzy nie powinni posiadać zwierząt.

Ważne jest aby dbać o utrzymanie optymalnego nawilżenia oraz temperatury powietrza w pomieszczeniach. Gdy jest zbyt ciepło oraz sucho skóra się pogarsza. Dobrym rozwiązaniem dla chorych na AZS jest stosowanie nawilżaczy lub oczyszczaczy powietrza, zwłaszcza w okresie grzewczym, ale nie tylko.

Ważne są także zalecenie odnośnie kąpieli. Zły wpływ na skórę ma długie moczenie się w gorącej wodzie, zatem najlepiej, aby brać dość krótkie kąpiele w wodzie o średniej temperaturze, a po wyjściu delikatnie osuszyć ciało ręcznikiem zamiast pocierać nim.

Chorzy powinni używać jedynie preparatów myjących zalecanych do skóry atopowej, pozbawionych substancji zapachowych, za to z dużą ilością środków natłuszczających.

Czasem sytuacje stresowe oraz spożywanie konserwantów i wzmacniaczy smaku pogarsza symptomy chorobowe. Poleca się zatem unikanie ich, oczywiście na tyle na ile jest to możliwe.

jadore instytut salon kosmetyczny warszawa172

EstGen - medycyna estetyczna kontra AZS

Można wykonać go na dwa sposoby: przez użycie mezoterapii igłowej lub sonoforezy. Mezoterapia igłowa polega na wykonaniu mikronakłuć, a sonoforeza to zabieg wykorzystujący ultradźwięki, dzięki nim składniki aktywne wprowadzane są w głębokie warstwy skóry.

W skład bioaktywnego żelu EstGen wchodzą  proteiny, enzymy, hormony oraz pochodne kwasów nukleinowych i aminokwasów, a także związki mineralne oraz witaminy. 

Preparat intensywnie odbudowuje i regeneruje tkanki. Efektywne wnikanie w powłoki skórne odbudowuje barierę ochronną skóry, równocześnie łagodząc objawy chorobowe.

Najlepsze efekty można otrzymać, gdy stosuje się 1-3 zabiegi co jeden lub dwa tygodnie, a także od 4-10 zabiegów co około 20 dni.

Przed wykonaniem zabiegu ważne jest zaleczenie stanu zapalnego oraz konsultacja z lekarzem prowadzącym. 

Artykuł przygotowany przez specjalistów J'adore Instytut w Warszawie i Krakowie

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry