© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Do kogo skierowana jest terapia dla osób uzależnionych?

terapia dla osób uzależnionych Kraków
 |  Redakcja  |  Zdrowie i uroda

Termin uzależnienie odnosić się może do wielu zachowań. Dzisiejsze czasy oraz tempo życia wiążą się z dużym poziomem stresu, który bezpośrednio wpływa na możliwość popadnięcia w uzależnienie.

Termin uzależnienie odnosić się może do wielu zachowań. Dzisiejsze czasy oraz tempo życia wiążą się z dużym poziomem stresu, który bezpośrednio wpływa na możliwość popadnięcia w uzależnienie. Terapia dla osób uzależnionych może przyjąć formę indywidualną, grupową bądź zamkniętą i dotyczyć może zarówno uzależnionych, jak i osób współuzależnionych.  

Skuteczna walka z nałogiem

Dlaczego terapia dla osób uzależnionych jest ważna?

Terapia uzależnień skierowana jest do osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, leków, środków psychoaktywnych, nikotyny, zakupów, hazardu, pornografii czy seksu. Nie jest to oczywiście lista zamknięta, bowiem istnieje wiele przeróżnych zachowań, które mogą mieć charakter uzależniający.

Uzależnienie ma negatywny wpływ nie tylko na doświadczającego, ale również na osoby przebywające w jego najbliższym otoczeniu. Doskonałym przykładem obrazującym jak wielkie zniszczenia spowodować może uzależnienie jest alkoholizm. Alkohol ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Znacząco wpływa również na długość życia, bowiem alkoholik przeżywa średnio aż o 10-15 lat krócej w porównaniu do populacji ogólnej. Na negatywne działanie w dużym stopniu narażona jest również psychika pacjenta – np. pojawić się mogą psychozy alkoholowe. Jak wielki bywa to problem doskonale wiedzą dorosłe dzieci alkoholików, które cierpią na syndrom DDA.

Skuteczna walka z nałogiem

Niestety walka z uzależnieniem nie należy do najłatwiejszych. Osoby chore niejednokrotnie nie chcą podjąć się leczenia lub po przebytej terapii wracają do starych nawyków. Marginalizacja społeczeństwa również ma bardzo negatywne działanie, bowiem chory bardzo często czuje się wykluczony. Nadal panuje błędne przekonanie, iż terapia dla osób uzależnionych Kraków jest czymś wstydliwym.

Wyróżnić możemy kilka rodzajów terapii – indywidualną, grupową czy zamkniętą. Istnieją również terapie skierowane bezpośrednio do osób współuzależnionych. Celem spotkań bądź pobytu w zamkniętej placówce jest wyeliminowanie z życia chorego nałogu. W zależności od rodzaju uzależnienia może być to całkowite zaprzestanie spożywania bądź wykonywania pewnych zachowań lub znacznie ograniczenie. Najważniejszą kwestią jest chęć osoby uzależnionej do pozbycia się nałogu, wówczas szansa na wyleczenie jest znacznie zwiększona. Oczywiście przymusowa terapia również przynieść może spodziewane rezultaty, jednak niesie za sobą ryzyko, iż uzależniony wrócić może do uzależnienia.

Nigdy nie powinniśmy bagatelizować negatywnych zachowań naszych bliskich. Bywa niekiedy, iż osoba uzależniona bardzo dobrze ukrywa swój nałóg, dlatego tak ważna jest obserwacja osób z najbliższego naszego otoczenia.

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry