Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Leczenie otyłości w kontekście ciałopozytywności

Leczenie otyłości
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Ciałopozytywność to nowa inicjatywa społeczna, której podstawą jest założenie, że każdy powinien akceptować swoje ciało i mieć pozytywne wyobrażenie o nim. O ile sama inicjatywa opiera się na pozytywnych intencjach i wnosi wiele dobrego w kulturę reżimu estetycznego oraz kategorycznych, nierealnych kanonów piękna, o tyle warto zastanowić się na temat tego, jaka relacja łączy ten nurt z otyłością, która jest chorobą.

Nie każde ciało musi być szczupłe

Współczesny kanon piękna jednoznacznie określa jakie ciała są piękne. W tym kanonie większe ciała się po prostu nie mieszczą. W związku z tym wiele osób ma problemy natury psychicznej, które mogą przerodzić się w destrukcyjne zachowania, których celem jest za wszelką cenę zmniejszenie masy ciała, jego rozmiaru, wyglądu. To wiąże się z brakiem akceptacji swojego ciała, siebie, niepewnością, zaniżonym poczuciem własnej wartości, depresją, bulimią, innymi zaburzeniami odżywiania. Każde działanie, które przełamuje kulturowo ugruntowaną presję określonego wyglądu ciała, jest działaniem pozytywnym. Należy jednak znaleźć równowagę pomiędzy pozytywnym wspieraniem akceptacji niemieszczących się w kulturowej normie ciał, a budowaniu świadomości, że otyłość jest groźną chorobą, którą trzeba leczyć. Leczenie otyłości to przede wszystkim próba ratunku człowieka przed wieloma chorobami, które się z otyłością wiążą.

Kiedy otyłość jest chorobą

Jest różnica pomiędzy agresją w stosunku do większych ciał a świadomością zagrożeń wynikających z otyłości. Warto zdać sobie sprawę z tego, że otyłość jest chorobą i tak powinniśmy ja postrzegać. Jeśli ktoś choruje na astmę, to z jednej strony uczy się z nią żyć i nie postrzega swojego życia przez jej pryzmat, ale z drugiej strony stara się ją wyleczyć albo zminimalizować objawy, komplikacje, zagrożenia. Tak powinniśmy myśleć o otyłości. Akceptuję swoją otyłość, staram się nie postrzegać świata przez jej pryzmat, ona nie jest wyznacznikiem mojej wartości w świecie, ale mam świadomość zagrożeń, jakie się z nią łączą, więc staram się ją leczyć. Kocham swoje ciało, ale jeśli jest chore, to je leczę.

Leczenie otyłości a jej przyczyny

Przyczyn otyłości jest wiele. To mogą być niewłaściwe nawyki żywieniowe, nieodpowiedni tryb życia, ale też czynniki psychiczne, zaburzenia hormonalne, problemy z tarczycą, czy czynniki genetyczne. Leczenie otyłości jest złożoną terapią obejmującą szereg działań, zależną od przyczyn otyłości oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Leczenie otyłości obejmuje leczenie dietetyczne, zmianę nawyków żywieniowych, stylu życia, zwiększenie aktywności sportowej, ale też leczenie farmakologiczne, chirurgiczne, czy terapie behawioralne. Osoba otyła powinna zgłosić się do odpowiedniego specjalisty i pod jego opieką poddać się złożonej, wieloetapowej terapii.