© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy warto ubezpieczać biżuterię?

ubezpieczenie biżuterii
 |  Redakcja  |  Zdrowie i uroda

Nie da się ukryć, że biżuteria to dla wielu z nas bardzo cenny element majątku. Oczywiście nie jest to jedynie kwestia samej wyceny przedmiotów, ale także tego, jaką wartość sentymentalną za sobą niosą. Jej kradzież czy utrata to w obydwu przypadkach duża tragedia. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na ubezpieczenie biżuterii. Podpowiadamy, jak to zrobić i dlaczego warto się zdecydować.

Kto powinien ubezpieczyć biżuterię?

Kiedy myślimy o ubezpieczeniu biżuterii, najczęściej przychodzą nam do głowy drogocenne klejnoty, takie jak złoto czy diamenty. Największe kolekcje drogich kamieni warte są miliony złotych. To jednak nie prawda, że jedynie bardzo bogate osoby powinny ubezpieczać swoje kolejce.

Jeżeli w naszym wyposażeniu znajdują się przedmioty, które są dla nas cenne, warto pomyśleć o ubezpieczeniu ich od kradzieży lub innych wypadków losowych. Obecnie coraz więcej firm ubezpieczeniowych wychodzi do klientów z ofertą zabezpieczenia biżuterii, wiec niemal każdy z nas może wybrać pakiet dostosowany do swoich potrzeb.

Jak ubezpieczyć biżuterię?

Obecnie możemy ubezpieczyć zarówno pojedyncze elementy biżuterii, jak i całą ich kolekcję. Zanim biżuteria zostanie ubezpieczona od zniszczenia lub kradzieży, specjaliści dokładnie wyceniają jej wartość. Wiele zależy od oferty, na jaką się zdecydujemy, warto jednak wiedzieć, że biżuterię można także ubezpieczyć poprzez włączenie jej do ogólnej polisy domowej.

Wówczas to, w momencie kradzieży, kolekcja (lub pojedyncze jej elementy) będą wliczane w poczet ruchomości domowych. W ten sposób da się ubezpieczyć w zasadzie każdy element biżuterii. Warunkiem jest jedynie jej wartość użytkowa oraz to, że w momencie dokonywania kradzieży będzie ona obecna w domu.

Co możemy zyskać po ubezpieczeniu biżuterii?

Jedną z najważniejszych kwestii, które nurtują osoby chcące ubezpieczyć swoją biżuterię, jest wysokość składki. Ta jest uzależniona od kilku czynników, między innymi od wartości przedmiotu, ale także firmy, w której dokonujemy ubezpieczenia, a także  zakresu zdarzeń, których dotyczyła będzie wykupiona polisa.

Co do wysokości odszkodowania - w tym wypadku także zależy ona od wielu czynników i najczęściej określana jest przez firmę ubezpieczeniową. Bardzo często ubezpieczyciele określają limit wysokości ewentualnego. Średnio może on wynosić około trzydziestu procent wartości biżuterii, wielokrotnie jednak firmy proponują o wiele większy procent. Może być on na przykład sumą ubezpieczenia wszystkich ruchomości domowych, które zostały zawarte w polisie. Istnieje także możliwość ustalenia konkretnej kwoty, którą otrzymamy w razie problemów.

Jak widać ubezpieczenie biżuterii to bardzo dobry pomysł. Składka zazwyczaj nie jest wysoka, kamienie można włączyć w polisę ubezpieczeniową całego domu a w razie jakichkolwiek problemów pomoc ubezpieczyciela może być nieoceniona. Wprawdzie pieniądze nie są w stanie oddać wszystkich strat emocjonalnych, które wywołuje utrata rodzinnych pamiątek, to z pewnością będą one jakąś rekompensatą.

  Artykuł powstał przy współpracy z Karkosik.pl

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry