© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Gdzie najlepiej wykonać prywatnie test na koronawirusa?

test na koronawirusa
 |  Redakcja  |  Zdrowie i uroda

Pandemia koronawirusa wpłynęła niemal na wszystkie dziedziny naszego życia. Właśnie dlatego wiele osób pragnie wykonać test mieć pewność, że nie miało jeszcze kontaktu z chorobą. Obecnie w naszym kraju coraz większą popularnością cieszą się teksty prywatne. Podpowiadamy gdzie najlepiej je wykonać oraz ile mniej więcej trzeba za taką usługę zapłacić

Prywatne testy na koronawirusa - dostępne bez skierowania

W naszym kraju mamy możliwość bezpłatnego przebadania się na koronawirusa. Państwowe badania wykonywane są na podstawie próbek do tekstów genetycznych pobranych z noso-gardła. Refundowane testy można jednak wykonać wyłącznie, spełniając odpowiednie kryteria. Między innymi mieć kontakt z osobami, które chorowały na COVID-19 lub przebywać w kwarantannie domowej.

Obecnie odpłatnie i bez koniecznego skierowania możemy wykonać dwa różne rodzaje testów. Są to badania RT-PCR, serologiczne oraz kasetkowe. Pokazują one czy w naszym organizmie pojawiły się przeciwciała przeciw SARS-CoV-2. Warto jednak pamiętać, że za takie testy będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Komercyjne testy na koronawirusa - gdzie najlepiej je wykonać?

Obecność prywatnych testów na koronawirusa jest ograniczona, szczególnie jeżeli chodzi o badania RT-PCR, które ograniczone są wyłącznie do największych polskich miast. O wiele szerzej dostępne są testy serologiczne, które w swojej ofercie umieściły, chociażby najpopularniejsze sieci prywatnych przychodni.

Za ich wykonanie będziemy musieli zapłacić od stu do dwustu złotych. Nieco tańsze, chociaż równie powszechne, są testy kasetkowe, które zależności od wybranej placówki kosztują od dziewięćdziesięciu do stu dwudziestu złotych.

Prywatny test na koronawirusa - cena

Obecnie w naszym kraju już kilkadziesiąt laboratoriów oferuje komercyjne testy na koronawirusa. Część z nich wykonywana jest we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia, jednak coraz większą popularnością cieszą się właśnie testy prywatne. Tego typu testy posiadają bardzo wiele zalet.

Ciekawym rozwiązaniem są tak zwane testy drive-through, które mogą zostać wykonane bez konieczności wysiadania z samochodu. Wyniki są dostępne już w dwadzieścia cztery godziny. Obecnie Ministerstwo Zdrowia reguluje prywatne badania na koronawirusa, jednak zachęca Polaków do wykonywania go, jeżeli tylko posiadają oni do tego odpowiednie środki.

Wiele osób z pewnością zastanawia się, ile takie koszta mogą wynosić. Zależy to od różnych czynników, między innymi tego, w jakim miejscu wykonywane jest badanie oraz jaki jest jego rodzaj.

Prywatne badania na koronawirusa są coraz bardziej dostępne, a przy tym proste w przeprowadzeniu, a także szybkie. Wyniki najczęściej pojawiają się na naszej skrzynce mailowej nawet po upływie doby od wykonania testu. Wizytę w laboratorium możemy zarezerwować najczęściej za pomocą telefonu lub zgłoszenia online. Do placówki przyjeżdżamy w określonej godzinie, a dzięki temu unikamy zarówno tłumów, jak i niechcianych kolejek. W razie pozytywnego wyniku to laboratorium ma obowiązek zawiadomić sanepid.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z testujemy.org

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry