Farbowanie włosów w ciąży

03 wrzesień 2020

Farbowanie włosów w stanie błogosławionym wzbudza wiele kontrowersji. Mówi się, że to źle wpływa na rozwijający się płód, a prócz tego istnieje mnóstwo przesądów związanych z wykonywaniem zabiegów fryzjerskich przez przyszłe mamy. Przed farbowaniem włosów w ciąży przestrzegają babki, ciotki i sąsiadki. Co prawda, nie ma badań, które potwierdzałyby szkodliwy wpływ koloryzacji włosów na dziecko, ale jakieś ryzyko chyba istnienie, skoro lekarze często sugerują, by nie poddawać się tego typu zabiegom w pierwszym trymestrze ciąży. Czy farbowanie jest niebezpieczne? Jak dbać można włosy w ciąży? Jakie są alternatywne metody koloryzacji? Co na to specjaliści? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań.

Farbowanie włosów w ciąży: opinie lekarzy

Lekarze różnie wypowiadają się na ten temat. Opinie są mocno podzielone. Spierają się o to i ginekolodzy, i dermatolodzy. Niektórzy zdecydowanie odradzają farbowania, inni radzą sprawdzić, jakie składniki znajdują się w produkcie. Niektóre z nich mogą bowiem przenikać do krwioobiegu lub negatywnie wpływać na samopoczucie przyszłej mamy.

Zdecydowana większość specjalistów nie poleca farbowania włosów przed rozpoczęciem drugiego trymestru ciąży. W okresie pierwszych trzech miesięcy rozwijają się wszakże najważniejsze organy dziecka, w tym układ nerwowy. Substancje używane w produktach koloryzujących, według niektórych badaczy, oddziałują natomiast nie tylko na włosy kobiety, ale też skórę i mogą wniknąć w głąb ciała. Śladowe ilości szkodliwych składników (np. amoniaku, związków metalicznych) mogą dostać się do organizmu matki i dziecka. Istnieją przypuszczenia, że substancje te wywołują pojawianie się u maleństw alergii, a u kobiety – podrażnień oraz mdłości. Znikoma zawartość chemii nie powinna jednak mieć wpływu na rozwój płodu, ale lepiej trochę poczekać z farbowaniem.

Przemawia za tym m.in. brak jednoznacznych dowodów na nieszkodliwość składników w produktach koloryzujących. Producenci farb do włosów umieszczają przecież na opakowaniach takie informacje jak: „może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii”, „należy chronić oczy”, „stosować rękawice ochronne”, czy  „przechowywać poza zasięgiem dzieci”.

Farbowanie włosów w ciąży: alternatywne metody koloryzacji

W drogeriach i specjalistycznych sklepach fryzjerskich można kupić preparaty koloryzujące, które nie powinny być zagrożeniem dla ciężarnych. Mowa tu przede wszystkim o farbach ekologicznych, ziołowych, roślinnych lub hennie. Nie zawierają one składników chemicznych lub ich zawartość jest minimalna. Kolor utrzymuje się nawet do kilkudziesięciu myć. Farby roślinne mają pewną wadę – nie pozwalają na rozjaśnienie włosów. Nawet produkty ekologiczne, ziołowe, mogą uczulać, warto więc przed ich użyciem zrobić test.

Należy także uważać na preparaty bez amoniaku, które mają monoetyloaminę (MEA). W dużym stężeniu ona także może być szkodliwa i działać toksycznie oraz drażniąco. Jeśli więc wolimy dmuchać na zimne, najlepiej z takich preparatów zrezygnować.

Farbowanie włosów w ciąży: bezpieczna koloryzacja

Jeśli już zdecydujesz się na koloryzację, wybierz się do dobrego salonu fryzjerskiego. Znajdź miejsce, które jest dobrze wentylowane. Umów się na konkretną godzinę, by nie czekać zbyt długo na swoją kolej i nie wdychać sztucznych substancji do pielęgnacji włosów. Poinformuj fryzjera o ciąży.

Pamiętaj też, że im mniej czasochłonny zabieg i im mniejszej „powierzchni” włosów dotyczy, tym lepiej dla Ciebie oraz dziecka. Najlepiej, by fryzjer ograniczył się do najbardziej koniecznych zabiegów, np. pokrycia odrostów. Zminimalizuje to ryzyko podrażnienia lub reakcji alergicznej. W ciąży zmiany zachodzące w organizmie pod wpływem hormonów mogą się przekładać na to, jak nasza skóra i włosy zareagują na farbę lub inne środki koloryzujące. Dlatego też, przed zabiegiem, warto zrobić próbę, by mieć pewność, że dany produkt nas nie uczuli.

Farbowanie włosów w ciąży: perspektywa przyszłych mam

Część kobiet w ciąży nie potrafi zrezygnować z koloryzacji i wizyt u fryzjera. Przypominają, że dziś produkty kosmetycznie są o wiele mniej toksyczne, niż ponad 30 lat temu, kiedy przeprowadzono badania dotyczące wpływu farb do włosów na rozwijający się płód. Argumentują też, że składniki w nich zawarte nie szkodzą ani mamie, ani dziecku, a preparaty koloryzujące są o wiele łagodniejsze i bezpieczniejsze niż dawniej. Inne panie w ciąży natomiast drżą na samą myśl o farbowaniu i wizycie u fryzjera. Nie wyobrażają sobie nawet koloryzacji preparatami naturalnymi.

Jak widać, farbowanie włosów w ciąży jest kwestią indywidualną. Nie ma 100% pewności, że koloryzacja nie wpłynie negatywnie na rozwijający się płód, jak i nie można z całkowitą jasnością określić, czy jest to bezpieczne. Dlatego też, każda przyszła mama, która zastanawia się nad zabiegiem, powinna się skonsultować z lekarzem oraz fryzjerem, a także zrobić listę „za” i „przeciw”. Najważniejsze, by kierować się rozsądkiem oraz być w zgodzie z samym sobą!

Materiał przygotował portal: KobietaMag.pl

 Materiał przygotował: Lifestylowy Magazyn Kobiecy
TOP INSPIRACJE: Moda, Uroda, Zdrowy styl życia, Związki,Testowanie kosmetyków.

 

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt