Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Czy usunięcie ósemki boli? Odpowiadamy!

usunięcie ósemki
 |  Artykuł partnera  |  Zdrowie i uroda

Zęby mądrości wyrzynają się pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. W licznych przypadkach następuje to znacznie później i często wiąże się to z wieloma problemami. W niektórych przypadkach specjaliści zalecają usunięcie ósemek. Wiele osób, jednak boli się zdecydować na taki zabieg. Głównym powodem jest strach przed bólem. Większość obaw wiąże się przede wszystkim z niewiedzą, dlatego, warto wiedzieć jak jest naprawdę i w jaki sposób przebiega zabieg.

W jakich przypadkach zalecane jest usunięcie ósemek?

Często można usłyszeć, że ktoś musiał usunąć ósemki. Warto wiedzieć jakie są tego najczęstsze przyczyny. Ekstrakcja ósemek ma miejsce przede wszystkim, kiedy zęby nie mieszczą się w łuku zębowym. Aby to stwierdzić konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG. Bardzo często to właśnie ząb mądrości jest główną przyczyną wady zgryzu. 

Kolejną przyczyną wskazującą na konieczność usunięcie ósemek jest to, że z uwagi na ich trudną lokalizację leczenie może być bardzo utrudnione i może doprowadzić do różnych komplikacji. Stomatolog zaleci także ekstrakcję zęba mądrości, kiedy ząb wyrzyna się powoli i przez długi czas częściowo pokrywa go dziąsło. W ten sposób powstaje mała kieszonka, w której zatrzymują się resztki pokarmowe i rozwijają się bakterie. Bardzo trudno jest dokładnie oczyścić taką przestrzeń. W najgorszym wypadku może dojść do zakażenia. Z tego powodu warto zdecydować się na usunięcie. Warto podkreślić, że zęby pokryte przez dziąsło często trzeba usunąć chirurgicznie, co jest bardziej skomplikowane i trwa trochę dłużej. 

Powodem do usunięcia zębów mądrości może być także zgorzel miazgi, torbiel, zapalenie ropne i inne patologie. 

Usuwanie ósemek 

Osoby, które zdecydowały się na usunięcie zębów mądrości przede wszystkim powinny wiedzieć jak przebiega taki zabieg. Można wyróżnić kilka rodzajów ekstrakcji, najlepsze rozwiązanie wybiera stomatolog po wcześniejszym zapoznaniu się z sytuacją pacjenta. Kiedy ząb jest prawidłowo ułożony lekarz potrzebuje jedynie kleszczy i specjalnej dźwigni. W bardziej skomplikowanych sytuacjach konieczna może się okazać interwencja chirurga. 

Wiele osób powstrzymuje się przed usunięciem zęba z uwagi na obawę związaną z możliwością wystąpienia dolegliwości bólowych. Jednak nie ma obawy, współczesna stomatologia pozwala na zastosowanie takich rozwiązań, które całkowicie wyeliminują przykre doznania. Przede wszystkim stosuje się znieczulenie miejscowe. W niektórych sytuacjach stosuje się znieczulenie ogólne. W jednym i drugim przypadku pacjent może liczyć na całkowity brak dolegliwości bólowych w czasie zabiegu. Kolejną kwestią są odpowiednio dobrane tabletki przeciwbólowe, które stomatolog zaleci po przeprowadzeniu ekstrakcji. Często powinno się także stosować antybiotyk. Nie należy niepokoić się obrzękiem policzka czy siniakami. Jest to zupełnie normalna reakcja na ingerencje w tkanki otaczające ząb i nie powinna niepokoić. Zwykle wystarczy przyjmowanie zapisanych leków i wykonywanie zimnych okładów. 

  Artykuł powstał we współpracy z premium-clinic.pl