Sprawdzone sposoby na rozstępy

02 wrzesień 2020

Skóra może być trapiona przez różne niedoskonałości, ale rozstępy zdecydowanie należą do najgorszych z nich. Są wyjątkowo nieestetyczne, a przy tym trudne do ukrycia, szczególnie, że mogą występować w bardzo różnych miejscach.

Zazwyczaj pojawiają się na udach, brzuchu i pośladkach, ale mogą dotyczyć również kobiecego biustu, ramion, a nawet łydek. Pojawiają się, gdy skóra szybko rozciąga się do znacznych rozmiarów i nie nadąża z produkcją kolagenu. Zazwyczaj przyczyną tego jest ciąża lub znaczne przybieranie na wadze, ale powodem rozstępów może być też szybki wzrost czy też nadmierny rozrost masy mięśniowej w przypadku intensywnych ćwiczeń. Jak można radzić sobie z tym nieestetycznym problemem?

Najlepiej zapobiegać

Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, niemniej osoby będące w ciąży, intensywnie ćwiczące czy zauważające, że przybierają na wadze, mają sporo czasu, by odpowiednio zareagować. Co wówczas można robić? Ważne jest, by nawilżać skórę, by nie straciła ona elastyczności. Powodem powstania rozstępów są jednak pęknięcia wiązań kolagenowych, dlatego istotne jest, by dostarczyć ten składnik skórze. W sprzedaży znaleźć można wiele preparatów zapobiegających rozstępom (są one dedykowane głównie ciężarnym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgały po nie także inne grupy osób), a nawet czysty kolagen, pozyskiwany z ryb. Istotne jest przy tym, by zacząć stosować takie preparaty jak najwcześniej - na przykład na początku ciąży, a potem używać ich przez długi czas.

Co, kiedy już rozstępy są widoczne?

Tu również liczy się czas. Warto wiedzieć, że zmian tych najefektywniej można się pozbyć kiedy jeszcze nie są mocno utrwalone, a więc im wcześniej zacznie się walkę z nimi, tym lepiej. Uważa się, że kiedy rozstępy mają postać czerwonych pręg, jeszcze można starać się je usuwać, kiedy zaś przybiorą utrwaloną postać, o czym świadczy białawy kolor, nie można już nic zrobić.

Oczywiście nie jest to regułą, gdyż dziś istnieją metody na pozbywanie się nawet starych rozstępów i blizn. Są to przede wszystkim zabiegi medycyny estetycznej. Najlepsze efekty dają zabiegi laserowe, ale w przypadkach mniej widocznych zmian można skusić się także na mezoterapię czy mikrodermabrazję. Obie te metody znacznie się od siebie różnią, ale powodują wzmożone procesy generacyjne, jest więc duża szansa na przynajmniej znaczne zmniejszenie widoczności rozstępów.

A jak można poradzić sobie w domowych warunkach? Jeśli, jak było wspomniane, zacznie się walkę odpowiednio wcześnie, a przy tym będzie działać bardzo systematycznie, ma się dużą szansę na sukces. Pierwszym, co należy zrobić, jest zmuszenie skóry do zintensyfikowania procesów regeneracyjnych oraz usunięcie uszkodzonych komórek. Służy temu częste wykonywanie peelingów (jest to słabsza, domowa wersja mikrodermabrazji), które mogą być energiczne. Warto też każdego dnia, najlepiej dwa razy dziennie, wcierać w skórę specjalne preparaty na rozstępy. Najlepiej, by były to produkty apteczne, gdyż drogeryjne mogą mieć za słabe działanie.

Więcej informacji na ziaja.com

 

Zapisz się do naszego Newslettera

Home | O nas | Reklama | Kontakt