Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jak wybrać idealną procę? Która będzie najlepsza?

proca
 |  Artykuł partnera  |  Zakupy i sklepy

Proca, znana również jako proca myśliwska czy proca sportowa, to narzędzie, które fascynuje miłośników łucznictwa od wieków. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą formą strzelectwa rekreacyjnego, wybór odpowiedniej procy może być wyzwaniem. Na co warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania idealnej procy?

Jaki typ procy jest odpowiedni?

Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów proc są te tradycyjne, czyli często wykonane z naturalnych materiałów, takich jak skóra czy dzianina, są idealne dla miłośników tradycyjnego rzemiosła. Są lekkie, przenośne i charakteryzują się estetycznym wykonaniem.

Innym rozwiązaniem są proce sportowe, z reguły wykonane z nowoczesnych materiałów, takich jak elastyczne gumy czy syntetyczne tkaniny, są zoptymalizowane pod kątem wydajności strzeleckiej. Zazwyczaj posiadają ergonomiczne uchwyty i podpórki, umożliwiające precyzyjne strzały. Ponadto w ich wypadku możemy natrafić na modele mające laserowy celownik. 

Materiał uchwytu

Warto zwrócić uwagę także na taką kwestię, jak materiał, z którego został wykonany uchwyt. Zazwyczaj możemy spotkać się z:

  • Drewnem - uchwyty tego typu są estetyczne i zapewniają naturalny chwyt, ale mogą wymagać większej pielęgnacji i są mniej odporne na warunki atmosferyczne. To także bardziej tradycyjne podejście do procy.
  • Tworzywem sztucznym - proce z uchwytami wykonanymi z takich materiałów są trwalsze i bardziej odporne na warunki zewnętrzne. Mogą być także lżejsze, co ułatwia manewrowanie proca. Tu przykładem może być klasyczny model NXG PSS-101.

Obecność podpórki 

Współczesne proce stawiają na wygodę użytkownika, dlatego w niektórych modelach, np. Barnett Cobra dostępna w sklepie bron.pl (https://www.bron.pl/), znajdziemy dodatkową podpórkę. Pozwala ona na oddawanie celniejszych strzałów i ułatwia naciąganie gumy. 

Elastyczność i moc gumy

Odpowiedni stopień elastyczności gumy wpływa na siłę strzału. Dla początkujących zaleca się proce o średniej mocy, umożliwiającej naukę techniki strzeleckiej. Dla zaawansowanych strzelców mocniejsze gumy (najczęściej wykonaną z lateksu) mogą zapewnić większą prędkość strzału. Ostateczny wybór zależy od preferencji użytkownika i celu strzeleckiego. Poza tym warto zwrócić uwagę na zasięg procy - jeśli producent zdecydował się podać. 

Proca myśliwska a polowania

Choć użytkownicy i entuzjaści strzelania z tego typu akcesorium często wyszukują ją poprzez frazę “proca myśliwska” to termin ten nie jest precyzyjny. Dlaczego? W Polsce zgodnie z prawem nie można stosować procy do polowań na żadną zwierzynę. Określenie proca myśliwska może się więc odnosić do sklepu, w którym można je zakupić czy wizualnego charakteru pracy, ale nigdy do jego przeznaczenia. Proce możemy więc użytkować np. na własnym terenie, po uprzednim zabezpieczeniu go przed przypadkowym trafieniem w osoby trzecie czy zwierzynę. 

Wybór idealnej procy zależy od wielu czynników, takich jak preferencje użytkownika, cel jej użytkowania oraz poziom doświadczenia. Dla tradycjonalistów proca drewniana może być doskonałym wyborem, podczas gdy miłośnicy nowoczesnych rozwiązań mogą preferować proce z podpórką i celownikiem laserowym.