Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Gogle zimowe na narty. Jakie wybrać?

narciarz
 |  Artykuł partnera  |  Zakupy i sklepy

Gogle narciarskie stanowią jeden z najważniejszych elementów ekwipunku każdego narciarza. Ich zadaniem jest zabezpieczenie oczu przed słońcem, zapewnienie wysokiego komfortu jazdy, a także podniesienie bezpieczeństwa na stoku. Ogromny wybór tych akcesoriów, aktualnie dostępny na rynku, wbrew pozorom wcale nie ułatwia zakupu. Większość osób stojących przed wyborem swoich pierwszych gogli nie wie bowiem, które z nich są odpowiednie.

Jakie jest zadanie gogli? Dlaczego warto w nie zainwestować?

Bezpieczna jazda na nartach wymaga zaopatrzenia się w profesjonalne akcesoria dodatkowe. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas pobytu na stoku oraz maksymalnego komfortu w czasie jazdy na nartach w różnych warunkach. Podstawowym akcesorium, w którego zakup powinien zainwestować każdy, zarówno początkujący, jak i zaawansowany narciarz, są gogle zimowe. Pełnią one bardzo ważną funkcję ochronną, której nie są w stanie zapewnić nam nawet najlepsze okulary przeciwsłoneczne.

Zadaniem gogli na narty jest osłona naszych oczu i części twarzy. Chronią nas w ten sposób zarówno przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, jak i przed warunkami atmosferycznymi, na które jesteśmy narażeni na stoku. Zaliczają się do nich m. in. śnieg, deszcz, kryształki lodu, wiatr, a także napotkane podczas zjazdu ze stoku gałęzie drzew. Gogle w góry zabezpieczają oczy i twarz przed urazami, zapewniając nam komfort, wygodę i poczucie bezpieczeństwa niezbędne, aby do woli oddawać się swojemu ulubionemu sportowi zimowemu.

ludzie w goglach narciarskich

Jakie gogle zimowe wybrać? Czy istnieje jeden, najlepszy dla każdego model?

Gogle zimowe, aby mogły spełniać wszystkie swoje funkcje, musza być odpowiednio dobrane. Należy je dopasować do siebie pod względem rozmiaru i kształtu oraz konkretnych rozwiązań technologicznych. Wśród nich znajdziemy bowiem zarówno bazowe akcesoria, które mają szansę sprawdzić się na początku przygody z jazdą na nartach, jak i dużo bardziej zaawansowane gogle zimowe, przeznaczone dla prawdziwych miłośników narciarstwa.

Dobrej jakości akcesoria powinny być wyposażone w odpowiedni filtr UV, który będzie chronił nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Opcją, którą również warto wziąć pod uwagę, jest także polaryzacja – wyposażone w nią szkła oferują lepszy kontrast, a także eliminują promieniowanie odbijające się od śniegi i wody. Planując dłuższe korzystanie z zimowych uroków, warto także zwrócić uwagę na odpowiednią wentylację gogli. Zapewnia ją konstrukcja ramki, a także dodatkowa warstwa anti-fog, która zapobiega parowaniu szyby.

Ważne jest także, aby zwrócić uwagę na kolor szyb. Powinien być on dopasowany do warunków, w których planujemy jeździć. Szyby gogli narciarskich różnią się stopniem przepuszczalności światła słonecznego. Gogle S0 to akcesoria o najwyższym stopniu przepuszczalności światła, będą więc dobrym wyborem do jazdy po zmroku i w czasie niepogody, podczas gdy S4 przepuszczają zaledwie 8% światła, przez co sprawdzają się np. w turystyce lodowcowej. Za najbardziej uniwersalne są natomiast uznawane gogle zimowe S2, które nadają się do jazdy w typowych warunkach górskich.