Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


LEGO STAR WARS - historia najpopularniejszej serii LEGO

Lego Star Wars
Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
 |  Artykuł partnera  |  Zakupy i sklepy

Klocki Lego swoją historię rozpoczęły w roku 1932. To właśnie wtedy powstają pierwsze, wykonywane z drewna zabawki, które dwa lata później przyjmują nazwę znaną na całym świecie  - Lego. Fenomenem tych klocków jest przede wszystkim ich idealne dopasowanie do siebie. Bez względu bowiem na to, z którego zestawu pochodzą, wszystkie klocki Lego doskonale do siebie pasują. Na przestrzeni lat powstawało wiele serii i ciekawych zestawów klocków, w tym te zaliczane do niezwykle popularnych, czyli inspirowane filmami.

Star Wars – inspiracja dla klocków

Seria Lego Star Wars zalicza się do tych zestawów, które inspirowane były filmami. Co ciekawe seria produkowana jest przez Lego już niemal dwie dekady. Jak to wszystko się rozpoczęło? Od lat 60-tych tematyka kosmosu i podbojów przestrzeni kosmicznej była tematem wielu filmów. George Lucas serią produkcji pod rozpoznawalną nazwą Star Wars na nowo rozpalił zainteresowanie tematem. Firma Lego, która w latach 80-tych XX wieku przeżywała swój rozkwit, wykazała zainteresowanie podjęciem współpracy właśnie po to, aby móc produkować klocki wzorowane na filmach. Głosy w sprawie podpisania umowy licencyjnej były dość podzielone, gdyż Lego wyznawało zasadę braku przemocy w swoich produktach. Decydując się na klocki odzwierciedlające serię filmów Star Wars, jasne stało się iż nie da się ściśle przestrzegać tej zasady. Jednak upór ówczesnego prezesa i zainteresowanie samego Lucasa sprawiły, iż w roku 1998 doszło do podpisania umowy licencyjnej, która dawała firmie Lego prawo produkcji takich zestawów.

Pierwsze zestawy i ich zawartość

Pierwsze zestawy z serii Star Wars zostały zaprezentowane w roku 1999. W znacznej większości były to niezbyt duże konstrukcje, najczęściej pojazdy znane z filmów Lucasa. Oczywiście nieodłączną częścią zestawów stały się figurki odzwierciedlające bohaterów sagi, zarówno tych stojących po złej jak i po dobrej stronie. To właśnie figurki Dartha Vadera oraz Luka Skywalkera były pierwszymi wyprodukowanymi elementami Lego z tej serii. CO ciekawsze, były one rozdawane w specjalnym boxie na premierze, nigdy jednak nie trafiły do sprzedaży. Z biegiem lat powstawały zestawy znacznie większe, traktowane jako zestawy kolekcjonerskie. Niektóre z nich wskazywane były jako zestawy dla dorosłych, ze względu na spory stopień skomplikowania konstrukcji.

Kolejne filmy,  kolejne zestawy

Kolejne zestawy klocków Lego produkowane były wraz z  powstawaniem kolejnych części filmów z serii Star Wars. Często pojawiały się one niemal równocześnie z premierą filmu lub krótko po niej. Co ciekawe, to właśnie seria Star Wars zmieniła wiele w klockach Lego. Była pierwszą serią, w której Lego odeszło od żółtych główek figurek i zastąpiło je tymi w innych kolorach, przede wszystkim kremowym. To był spory przełom i kolejne zestawy już były produkowane w ten właśnie sposób.

Nie tylko klocki

Rosnąca popularność filmów Lucasa i jednoczesny rozwój nowoczesnych technologii zaowocował wydaniem w 2005roku gry, inspirowanej klockami Lego. Główni bohaterowie byli odzwierciedleniem figurek z zestawów, podobnie jak inne elementy grafiki znane z gry. Od tego momentu popularność klocków Lego z serii Star Wars wzrosła jeszcze bardziej.

Seria klocków Star Wars może się poszczycić wieloma rekordami. To właśnie w niej znaleźć można jeden z największych zestawów klocków Lego. Dostępny pod numerem 75192 zestaw Sokół Millenium zawiera aż 7513 elementów i imponującą liczbę 9 mini figurek. Także w serii Star Wars można odnotować rekord cenowy. Zestaw 10123 Cloud City, wydany w roku 2003 osiąga niemal kosmiczne ceny. Jeśli komuś uda się znaleźć nowy, oryginalnie zapakowany zestaw, musi się liczyć z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Po raz pierwszy również w historii firmy Lego wyprodukowało figurkę nie z plastiku, ale z 18 –karatowego białego złota. Jest unikalna, powstała bowiem tylko jedna i przedstawia znanego z sagi robota R2-D2.

Do dzisiaj seria Lego cieszy się niesłabnącą popularnością, a wiele zestawów jest produkowanych od lat do dnia dzisiejszego, a jeśli chcemy zobaczyć jakie produkty oferuje seria LEGO Star Wars polecamy skorzystać z porównywarki klocków LEGO.