Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co zrobić aby pies sam w domu czuł się komfortowo?

legowisko dla psa
 |  Redakcja  |  Zakupy i sklepy

Pozostawienie psa samego w domu, jest trudne dla niego jak i dla Ciebie. Ciężko jest zostawić słodki, często skomlący pyszczek za sobą. Jednak jeśli zapewnimy psu odpowiednie warunki - bezpieczeństwo i rozrywkę, możemy go bez obaw zostawiać samemu na wymagany czas.

Przede wszystkim należy wytyczyć strefę w której pies pozostanie. Wbrew pozorom, psy wolą mniejsze przestrzenie. Ciche, zamknięte i wygodne pomieszczenia pozwalają uzyskać poczucie bezpieczeństwa. Ponadto odizolowanie pupila ( szczególnie szczeniaka) od reszty pomieszczeń, pozwala uniknąć niechcianych zdarzeń jak gryzienie przedmiotów czy sikanie po meblach.

Pomieszczenia jak pralnia, garderoba czy nawet łazienka, świetnie sprawdza się jako pokój dla psa na czas Twojej nieobecności.

Komfortowy pokój dla psa. O czym pamiętać?

Aktywność fizyczna.

Przed pozostawieniem psa samego w domu, dobrze jest zabrać go na dłuższy spacer lub aktywną zabawę. Pozwoli to na załatwienie jego potrzeb fizjologicznych oraz zmusi do późniejszego odpoczynku w mieszkaniu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Jeśli wybrałeś pomieszczenie, w którym Twój pies będzie przebywał, kolejnym krokiem jest uczynienie go bezpiecznym. Psy to z natury ciekawskie zwierzęta i będą chciały spróbować/ dotknąć wszystkich rzeczy, znajdujących się w otoczeniu.  

  • Środki czyszczące powinny być zamknięte i niedostępne dla psa.
  • Zabezpiecze odkryte przewody elektryczne.
  • Odłóż buty, ubrania czy zabawki dla dzieci. Schowaj wszystkie przedmioty, które nie powinny posłużyć jako zabawka do gryzienia.
  • W okresie zimowym, nie przesadzaj z ogrzewaniem.

Miejsce do odpoczynku i spania.

Psy przesypiają ponad połowę doby. A jeśli zastosowałeś się do pierwszego punktu, to tym bardziej, legowisko dla psa będzie stanowiło podstawę wyposażenie pokoju, w którym został Twój pupil.

Dźwięk.

Część behawiorystów, zaleca pozostawienie włączonego radia lub telewizora. Dźwięk płynący z odbiorników, pomoże w odprężeniu się psa.

Zadanie.

Psy potrzebują dużo ćwiczeń fizycznych jak i umysłowych. Pozostawienie go samego w domu nie oznacza, że nie będzie mógł ich wykonywać.

Zabawki i puzzle z przysmakami, pozwolą zająć jego czas i pozytywnie wpływać na rozwój.

Podgląd.

Jeśli denerwujesz się, zostawiając psa samego, możesz zamontować w pomieszczeniu kamerę.  Połączenie jej ze swoim smartfonem pozwala na podgląd “live” zachowania pupila.Psy nie potrzebują luksusów.  Najważniejsze jest, aby strefa Twojego pupila była bezpieczna i wyposażona w miejsce do wygodnego odpoczynku i oczekiwania na Twój powrót.