Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Rowery elektryczne- rodzaje, możliwości, zalety, wady, cena

Rower elektryczny
 |  Artykuł partnera  |  Zakupy i sklepy

Rowery elektryczne to nowoczesne jednoślady, które już zyskały rzeszę wielu zwolenników. Są to pojazdy użytkowe, które doskonale spełniają swoją rolę w różnych sytuacjach. Dzięki, nim można sprawnie i szybko dotrzeć w wyznaczone miejsce. Co ważne, są one przyjazne środowisku.

Rowery elektryczne- rodzaje

Rowery elektryczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Właśnie dlatego producenci oferują coraz to nowsze modele tych jednośladów. Każdy może znaleźć idealną dla siebie propozycję, która sprawdzi się z danym stylem jazdy. Wśród rowerów elektrycznych znajdują się modele:

  • MTB- polecane do jazdy po trudniejszym terenie (ścieżki górskie, leśne),
  • miejskie- idealne do jazdy po mieście,
  • trekkingowe- sprawdzą się świetne w przypadku dłuższych wycieczek za miasto
  • crossowe- używane do szybkiej, a zarazem komfortowej jazdy.

Możliwości rowerów elektrycznych

Silnik elektryczny znajdujący się na wyposażeniu tego jednośladu ma za zadanie wspomóc kierowcę w trakcie jazdy. Za pomocą napędu przemieszczanie się rowerem jest o wiele mniej męczące. Co ważne, można zrezygnować z pedałowania i korzystać jedynie z napędu elektrycznego. Sposób korzystania z silnika możemy wybrać na wyświetlaczu zlokalizowanym przy kierownicy. W prawie wszystkich modelach istnieje możliwość doboru poziomu wspomagania. Wybór trybu jazdy wpływa na jej wygodę, długość pracy baterii czy też prędkość przemieszczania się na jednośladzie. Samodzielny napęd elektryczny sprawdzi się przede wszystkim na płaskim, równym terenie. W przypadku trudniejszych warunków (jazda po ścieżkach leśnych czy górskich, jazda pod górkę) silnik okaże się znakomitym wsparciem.

Maksymalna prędkość roweru elektrycznego określona w przepisach wynosi 25 km/h. Wyższą prędkość można osiągnąć przy użyciu siły własnych mięśni. Większość modeli dostępnych na rynku umożliwia jazdę z prędkością do 10 km/h. Jeżeli chodzi o zasięg roweru elektrycznego, wynosi on od 40 do 120 km. Wpływa na niego wiele czynników, jak: trudność trasy, sposób jazdy, waga rowerzysty. Co ważne, baterie mają ograniczoną ilość cykli ładowania, jednakże żywotność jednej baterii może wynieść do 20 tys. km.

Dlaczego warto zdecydować się na rower elektryczny?

Przed zakupem takiego pojazdu, warto przyjrzeć się jego zaletom, jak i wadom. Jeśli chodzi o zalety korzystania z takich jednośladów, można do nich zaliczyć zwłaszcza:

  • wsparcie kierującego w pokonaniu trudniejszych tras i możliwość samodzielnego poruszania się pojazdu,
  • niewielki koszt eksploatacji,
  • możliwość bezproblemowych dojazdów do pracy i brak konieczności stania w korkach,
  • brak generowania szkodliwych dla środowiska spalin,
  • możliwość korzystania z nowoczesnych rozwiązań (łączenie ze smartfonem, dostęp do statystyk jazdy).

Rowery elektrycznie mają także swoje wady. Wśród nich należy wskazać przede wszystkim dosyć wysoką cenę takich modeli. Nie można zapominać, że jednoślady z silnikiem muszą być co jakiś czas ładowane i mają ograniczony zasięg. Z uwagi na to, że są wyposażone w silnik, odznaczają się one większą wagą od tradycyjnych rowerów (są cięższe o ok 5-6 kg). Warto pamiętać, że w niskich temperaturach mają mniejszy zasięg, ponadto ich żywotność akumulatora jest ograniczona. Na rynku pojawiają się coraz to nowocześniejsze modele, przez co niektóre ich wady już zostały wyeliminowane. 

Ile trzeba zapłacić za rower elektryczny?

Za rower z silnikiem musimy zapłacić więcej, aniżeli za klasyczny jednoślad. Dobrej jakości rower elektryczny to koszt ok. 5 tysięcy złotych. Koszt tego pojazdu zależy od wielu czynników, jak zastosowany osprzęt, pojemność akumulatora, rodzaj silnika, czy też zastosowane materiały.

  Autor
Współautorem publikacji jest sklep internetowy iroman.pl – sklep sportowy m.in. z częściami rowerowymi, odzieżą sportową i odżywkami