Za każdym razem, gdy składamy wizytę u jubilera, czy to w celu zakupu obrączek, czy to w momencie, kiedy przychodzimy skorzystać z usługi czyszczenia biżuterii, możemy usłyszeć o pojęciu zwanym próbą jubilerską. Dodatkowo dowiedzmy się, jakie metale są poddawane próbie, a także jak sprawdzić próbę na przykładzie najpopularniejszego metalu, jakim oczywiście jest złoto.
Czym dokładnie jest próba jubilerska?
Powszechne jest, że drogocenne metale szlachetne, w celu zwiększenia ich wolumenu, miesza się z innymi metalami, tworząc tym samym stopy metali szlachetnych. Proces ten znany jest od wielu lat, a dodatkowa elastyczność złota czy srebra sprawia, że stopy metali szlachetnych, z których najczęściej wykonywane są ozdoby takie jak biżuteria, zyskują dodatkową twardość. Czym zatem jest próba jubilerska? To syntetyczna ocena zawartości metalu szlachetnego w stopie. Dzięki próbie jubilerskiej jesteśmy w stanie stwierdzić, ile czystego złota znajduje się w danym elemencie, takim jak obrączka, pierścionek czy łańcuszek. W przypadku złota nieco ułatwiono legendę, wprowadzając dodatkowo pojęcie karatów. System karatowy w łatwy sposób identyfikuje procent zawartości metalu szlachetnego (szczególnie złota) w całym stopie.
W jaki sposób sprawdzić próbę złota?
W jaki sposób ocenia się próbę złota? Najczęściej w tym celu stosuje się badanie z wykorzystaniem kamienia probierczego. Jest to lidytowa płytka o idealnie gładkiej płaszczyźnie, na której można wykonać ślad ocenianego wyrobu. Dodatkowo iglice probiercze stworzone ze stopów o różnym systemie karatowym ułatwiają weryfikację, do której iglicy najbardziej pasuje dany badany przedmiot. Jest to jednak profesjonalna metoda badania próby złota. W jaki sposób możemy samodzielnie dociec, jaka jest próba złota? W tym celu możemy bazować na znaku wytwórcy. Taki znak, zgodnie z prawem musi zostać wykonany na każdym elemencie biżuterii.
Jakie inne metale są oceniane na podstawie próby jubilerskiej?
Jak doskonale wiadomo, złoto, jako jeden z najcenniejszych metali szlachetnych uzyskał miano szlachetnego, ze względu na swoją dużą wartość i bardzo praktyczne cechy elastyczności. Oprócz złota, jako metale szlachetne możemy jeszcze wymienić platynę, pallad i równie popularne co złoto, srebro. Te cztery metale są mieszane z innymi, tworząc stopy, i to właśnie w przypadku tych czterech surowców możemy mówić o ocenie w postaci próby jubilerskiej.
W przypadku złota możemy mówić o 7 popularnych próbach, z czego najgorsza to próba 8-karatowa, która oznacza, że dana biżuteria stworzona jest z 33.3% złota, a najlepsza to próba 999 - 24-karatowa wskazująca na to, że dany przedmiot został wykonany w 99.9% ze złota. Dodatkowo możemy wyróżnić także próbę 960, 750, 585, 500 oraz 375. W przypadku srebra wymienić możemy 4 rodzaje prób, w których zawartość srebra kształtuje się na poziomie 80, 83, 87.5 oraz 92.5%. Samodzielnie możemy też ocenić próbę po twardości. Im niższa próba biżuterii, tym wyrób będzie twardszy i mniej odporne na matowienie. Wyższe próby z kolei, oprócz elastyczności, charakteryzują się żółtą barwą.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z bovem.com.pl |