Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Co jest potrzebne do dziergania na drutach?

kordonki
 |  Artykuł partnera  |  Zakupy i sklepy

Dzierganie na drutach to dosyć specyficzne, aczkolwiek ciekawe hobby, które każdego roku przyciąga coraz więcej zainteresowanych. Dzianiny czy ozdoby wykonane własnoręcznie na drutach cieszą się sporym popytem. Są w pełni oryginalne i praktycznie nie ma dwóch takich samych produktów. Niemniej jednak nauka dziergania na drutach nie należy do łatwych. Oprócz odpowiedniego sprzętu i włókien, trzeba mieć do tego cierpliwość. Mimo wszystko warto podjąć się tego zadania. Co wtedy będzie nam potrzebne?

Druty dziewiarskie – rodzaje i właściwości

Podstawowymi narzędziami knittera są druty do robótek (druty dziewiarskie). Obecnie na rynku znajdziemy ich co najmniej kilka rodzajów. Najpopularniejsze są druty metalowe i drewniane, aczkolwiek w sprzedaży są także druty bambusowe oraz teflonowe. Ponadto dostępne są różne rozmiary drutów, co też nie jest bez znaczenia. Czym różnią się poszczególne druty dziewiarskie?

Przede wszystkim fakturą powierzchni i gładkością. Podczas gdy z jednych drutów poszczególne oczka spadają bardzo łatwo, tak z innych będą ześlizgiwać się mniej ochoczo. Dochodzi do tego jeszcze elastyczność drutów. Jedne wyginają się bardziej, a inne praktycznie w ogóle – np. druty metalowe. Ponadto warto mieć na uwadze walory czysto użytkowe, a mianowicie chodzi tutaj o odczucia dotykowe. Druty wykonane z drewna czy bambusa są raczej ciepłe, podczas gdy druty wykonane z metalu pozostają chłodne. Tak czy owak wszystkie te kwestie są mocno subiektywne i druty należy dobrać do własnych upodobań.

Włóczki, muliny, kordonki czyli włókna do dziergania

Oprócz drutów dziewiarskich, musimy wyposażyć się w odpowiednie włókna. Do takich zaliczają się przeróżne włóczki, muliny i kordonki. Tutaj również mamy ogromny wybór, ponieważ w sklepach możemy natrafić na materiały wykonane z różnych surowców. Najpopularniejsze są włóczki z bawełny, wełny, akrylu czy różnymi dodatkami. Trzeba wziąć pod uwagę odmienne właściwości tych włóczek. Przykładowo jedne lepiej przepuszczają powietrze, inne lepiej chronią przed chłodem, a jeszcze inne doskonale sprawdzą się na różnego typu ozdoby świąteczne.