Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Dlaczego pies nie chce jeść? [porady, tipy, wskazówki]

naturalne kosmetyki
 |  Artykuł partnera  |  Zakupy i sklepy

Właścicielu! Czy wiesz, że nie musisz zabraniać psu jedzenia trawy? Albo dosypywać mu ciągle jedzenia do miski, bo tak naprawdę nie jest głodny? Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś „NIE” zapraszamy Cię do lektury poniższego artykułu. Dr Lucy rozwieje wszelkie wątpliwości związane z niejedzeniem. Nie bój się – chwilowa niechęć do zajrzenia do miski nie musi oznaczać choroby.

CZY MÓJ PIES JEST CHORY?

Chwilowa utrata apetytu nie musi oznaczać poważnej, nieuleczalnej choroby. Podobnie jak człowiek, pies może danego dnia po prostu nie mieć ochoty na zjedzenie normalnej porcji karmy. Jeśli taki stan utrzymuje się przez jeden dzień, a później pupil je tak samo jak wcześniej, nie należy nadmiernie się niepokoić. Dopiero po dwóch dniach całkowitej abstynencji od pokarmów, włączając w to ulubione smakołyki, które pies zjadał ze smakiem, należy zgłosić się do weterynarza. Warto zwrócić uwagę, czy brakowi apetytu towarzyszy popiskiwanie, osowiałość, problemy z wypróżnienie, brak energii czy lizanie konkretnego miejsca na ciele. W ten sposób nasz pupil sygnalizuje ból, z którym nie może sobie poradzić.

Istnieją również psy „wybredne” tzn. takie, które będą z chęcią zjadały tylko to, co w danym momencie chcą. Najczęściej takie zachowanie jest spowodowane dokarmianiem czworonoga pod stołem przez właściciela bądź członków rodziny. Kiedy pies spróbuje takich rarytasów jak kiełbasa, szynka czy mięso z kurczaka może nie chcieć wrócić do suchej karmy. Nasze psy  są bardzo sprytne oraz szybko się uczą – jeśli zobaczą, że za każdym razem, kiedy nie chcą jeść tego, co mają w misce, podrzucamy im coś ekstra, będą tak robić regularnie. Nie dajmy się przechytrzyć.

Brak łaknienia u zwierzęcia może być również wynikiem stresu. Rozłąka z właścicielem, złe samopoczucie po szczepieniu czy podróż samochodem to tylko niektóre sytuacje wpływające na apetyt u psa. O ile dwie ostatnie miną w miarę szybko, to rozstanie na dłuższy czas ze swoim opiekunem może spowodować niechęć do jedzenia aż do momentu ich powrotu. Dlatego tak ważne jest, aby przed planowanym wyjazdem zapoznać psa z osobą, która ma z nim zostać. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy nasz pupil dobrze czuje się w jej towarzystwie, chętnie się bawi, podaje łapę. A może jest wręcz przeciwnie – trzyma się na dystans i ucieka w naszą stronę?

Może być tak, że pies nie chce jeść, ponieważ ma problemy z zębami lub z dziąsłami. Wtedy każde gryzienie staje się dla niego bardzo bolesne.

CHOROBY ODBIERAJĄCE PSU APETYT

Jedną z częstszych przyczyn niejedzenia u psów jest wcześniejsze przejedzenie. Może to wywołać problemy trawienne, które pies będzie starał się zneutralizować za pomocą wymiotów. Jeśli na spacerze zauważymy, że nasz czworonóg zaczyna jeść trawę, możliwą opcją jest właśnie chęć pomocy samemu sobie. Trawa pomoże zwrócić mu to, co zalega w żołądku. Właściciele muszą rozumieć, że pies nie posiada takiego mechanizmu samokontroli jaki jest u ludzi: jeśli nasypiemy mu jedzenie do miski, prawdopodobnie od razu rzuci się na nie, ponieważ w jego głowie nie istnieje pojęcie „zostaw na później”. Nam może wydawać się, że pies je tak dużo, ponieważ jest tak bardzo głodny – w większości przypadków to nieprawda.

Oprócz dolegliwości trawiennych chorobami, które powodują u zwierzęcia brak łaknienia, mogą być wspomniana wyżej niestrawność, zatrucie pokarmowe, rozwijająca się choroba żołądka lub wątroby. Nie należy tego lekceważyć – mogą być one niebezpiecznie dla życia i zdrowia naszego pupila. Organizm psa bez odpowiedniej ilości wody i pożywienia może stopniowo stawać się coraz bardziej zmęczony i wycieńczony.

CZEGO PIES NIE MOŻE JEŚĆ?

Pewna grupa produktów spożywczych, które nie działają szkodliwie na ludzki organizm, może okazać się dla czworonoga bardzo niebezpieczna, a nawet śmiertelna. Psu nie wolno podawać czekolady – zawiera ona teobrominę, która nie jest dobrze wchłaniana przez jego układ trawienny. W efekcie zamienia się w szkodliwe substancje, toksyczne dla naszego czworonoga. Do tej kategorii produktów należą również surowe jajka, cytrusy, kawa, grzyby i niektóre przyprawy. Podobnie mleko i jego przetwory nie są najlepszym wyborem dla dorosłych osobników. Z kolei cebula może stać się u nich przyczyną anemii.

Głowa do góry! Czasami niechęć do jedzenia jest wywołana niedopasowaniem suchej karmy do preferencji żywieniowych naszego ukochanego pupila. Dobrze by było przetestować kilka jej rodzajów, aby wybrać tę najlepszą, najbardziej ulubioną przez czworonoga. Każdemu psiakowi Dr Lucy życzy smacznego!