© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Serwis rowerowy przed zimą

Serwis rowerowy
 |  Artykuł partnera  |  Zakupy i sklepy

Rower zimą często stoi nieruszany. Oczywiście są też kolarze, którzy nie wyobrażają sobie tygodnia bez jazdy na rowerze. Jednak ze względu na mroźne temperatury – większość rowerzystów chowa rower do garażu, piwnicy bądź przygotowuje dla niego specjalne miejsce w swoim domu. Sprawdź o czym warto pamiętać, aby długo cieszyć się ze swojego jednośladu.

Jak zabezpieczyć rower na zimę? Porady od ekspertów

Eksperci ze sklepu internetowego https://nsrsport.pl/, w którym znajdziecie różnorodne modele rowerów radzą, jak przygotować rower na zimę. Jeśli postanowiłeś zakończyć sezon rowerowy – kluczową rolę odgrywa odpowiednia konserwacja roweru i jego wyczyszczenie.

Konserwacja roweru na zimę

Jak powinna wyglądać konserwacja roweru na zimę? Zacznij od porządnego umycia roweru. Pamiętaj o tym, aby nie używać do tego myjek ciśnieniowych. Najlepiej sprawdzi się tradycyjny sposób – wiaderko z wodą i gąbka. Do umycia roweru możesz użyć środków do tego dedykowanych. Konserwacja roweru na zimę to jednak nie tylko umycie roweru.

mycie roweru

Czyszczenie napędu rowerowego

Łańcuch, kaseta, tarcze i kółeczka tylnej przerzutki to miejsca, na których z pewnością zgromadziła się tłusta maź. Jest to pozostałość smaru bądź oleju. W celu pozbycia się tłustej mazi – użyj środków specjalnie do tego przeznaczonych. Po tym zabiegu należy wytrzeć całość wyczyszczonych miejsc. Na koniec łańcuch należy pokryć odpowiednim środkiem. Możesz do tego użyć oleju bądź smaru. Jeśli nie zamierzasz zimą korzystać z roweru – użyj uniwersalnego środku. Natomiast jeśli Twoim zamiarem jest korzystanie z jednośladu zimą – użyj środka przeznaczonego do warunków zimowych.

konserwacja roweru

Inne konieczne czynności

Konserwacja roweru zimą to także odpowiednia regulacja. Przed końcem sezonu wykonaj poniższe czynności, aby Twój rower mógł "odpocząć" i spokojnie czekać na nowy sezon rowerowy na wiosnę. Pamiętaj zatem aby:

  • wyreguluj przerzutki,
  • wyjmij baterię z elektronicznych akcesoriów,
  • zrzuć łańcuch na małe zębatki tak aby był "luźny".

Takie zabiegi zabezpieczą rower przed napięciami oraz zabezpieczą przed ewentualną awarią baterii.

Jak przechowywać rower zimą?

Sposobów na przechowywanie roweru zimą jest wiele, lecz najczęściej spotykamy się z:

Przechowywanie roweru na ścianie

To naprawdę świetny pomysł! Zawieszenie roweru na ścianie może dodać walorów estetycznych Twojemu mieszkaniu. Czysty jednoślad często okazuje się być niesamowitą ozdobą wnętrza. Jeśli zdecydujesz się umieścić rower na ścianie w domu zadbaj aby umieścić go w miejscu, w którym nikt nie będzie o niego "zahaczał".

Przechowując rower w domu mamy też większą pewność, że nikt go nie ukradnie. Wiesz przecież, jak wiele jest sytuacji związanych z włamaniami do piwnic czy garaży.

Przechowywanie roweru

Przechowywanie roweru w piwnicy

Drugim sposobem na przechowywanie roweru jest umieszczenie go w piwnicy lub w garażu. Należy jednak uważać, gdy mieszkamy w bloku i dzielimy piwnicę z innymi mieszkańcami. Najwięcej jednośladów zostało ukradzionych właśnie w piwnicy. Trzeba więc odpowiednio go zabezpieczyć.

Warto zainwestować w solidne zapięcie i przymocować rower mocno do ściany lub ubezpieczyć rower od kradzieży. Obecnie wiele polis ubezpieczeniowych na mieszkanie czy dom obejmuje także piwnicę i garaż. Warto o tym pamiętać. Ubezpieczyciel jednak w razie kradzieży będzie oczekiwał przedstawienia dowodu zakupu, który warto przechowywać na taką okoliczność.

Czy jazda na rowerze zimą jest zdrowa?

Oczywiście, że tak! Należy jednak odpowiednio się do tego przygotować. Chodzi tu o zakup odpowiednich ubrań do jazdy rowerem zimą. Nie jest to sport zimowy, ale są rowerzyści, którzy nie rozstają się ze swoim jednośladem w sezon zimowy. Jeśli nie przeszkadza Ci śnieg na szosach i niskie temperatury – śmiało szykuj swój rower na sezon zimowy!

jazda na rowerze zimą

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry