Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Który pakiet Office wybrać? Krótka charakterystyka kilku wersji oprogramowania

Microsoft 365
 |  Artykuł partnera  |  Zakupy i sklepy

Nie ma chyba bardziej rozpoznawalnego oprogramowania od pakietu Microsoft Office. Rodzina tych aplikacji biurowych na dobre wpisała się w komputerowy krajobraz wielu organizacji. Trudno nawet wyobrazić sobie zarządzanie firmą bez takich programów jak Microsoft Word czy Microsoft Excel.

Pozostaje jednak kwestia legalnego dostępu do tego oprogramowania biurowego. Część klientów po prostu kupuje licencję umożliwiającą korzystanie z najnowszej wersji pakietu Office. Wśród nabywców są także tacy, którzy podejmują decyzję z większym rozmysłem i szukając oszczędności stawiają na poprzednie edycje produktu.

Kto z nich ma rację? Lepiej kupić nowy pakiet Office 2019 czy zdecydować się na tańszą wersję Office 2016 lub usługę Microsoft 365? Zapoznaj się z zestawieniem podobieństw i różnic występujących pomiędzy poszczególnymi edycjami pakietu biurowego firmy Microsoft.

Co warto wiedzieć o Office 2016 i Office 365?

Od premiery Office 2016 minęło już 6 lat, lecz wciąż jest od zainstalowany na wielu komputerach i dobrze spełnia swoje zadania. Z tego względu sklepy internetowe nadal mają tę edycję w swojej ofercie.

Trzy rodzaje Office 2016:

 • dla Użytkowników Domowych i Małych Firm,
 • dla Użytkowników i Uczniów,
 • wersja Professional,
 • wersja Standard.

Nową funkcją w Office 2016 było m.in. wprowadzenie możliwości rozmowy z współautorami pliku podczas edycji. Twórcy pakietu zadbali także o przyspieszenie procesu otwierania dokumentów, prezentacji i arkuszy kalkulacyjnych. Warto wspomnieć, że w tym pakiecie biurowym można zapisywać, przechowywać i współdzielić pliki chmurze usługi OneDrive (do 5 GB pamięci).

A skoro o usługach mowa, pora zaprezentować Microsoft 365. Jeszcze do niedawna pakiet nosił nazwę Office 365 i wciąż pod takim oznaczeniem można nabyć oprogramowanie w niektórych sklepach (np. w Soft360.pl). O ile w przypadku Office 2016 i nowszych wersji klient kupuje bezterminową licencję, to przy Microsoft 365 nabywca wybiera czasowy dostęp na 12 miesięcy do aplikacji biurowych.

Aplikacje w poszczególnych wersjach Microsoft 365:

 • Business Standard — Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, Publisher, Access, SharePoint, Exchange, OneDrive;
 • Family — Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, OneDrive;
 • Personal — Word, Excel, PowerPoint, OneNote, Outlook, OneDrive.

Poznaj najnowszą wersję Microsoft Office 2019

Pora przejść do charakterystyki aktualnie najnowszej edycji, czyli Office 2019. Co ją odróżnia od Office 2016? Dodano funkcjonalności, które docenić mogą zaawansowani użytkownicy lub stali abonenci Microsoft 365. W bieżąco aktualizowanej usłudze wiele opcji już od dawna jest wdrożonych, a Office 2019 jest edycją pudełkową możliwości oferowanych przez Office 365 w roku premiery.

Wersje Office 2019:

 • dla Użytkowników Domowych i Małych Firm,
 • dla Użytkowników Domowych i Uczniów,
 • wersja Standard,
 • wersja Professional,
 • wersja Professional Plus.

Od ilości wariantów produktu można dostać zawrotu głowy. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na aplikacje dostępne w ramach konkretnego pakietu. Pierwszą z wymienionych wersji można wykorzystać tylko do użytku prywatnego, a pozostałe produkty Office 2019 posiadają licencje komercyjne. Warto dodać, że najnowszy pakiet biurowy działać może nie tylko na systemie Windows, ale istnieje również edycja skierowana do użytkowników systemu MacOS.