Podstawowe wyposażenie BHP - kaski, buty, gogle, rękawice… Ta lista jest bardzo długa!
Pod pojęciem - podstawowe wyposażenie BHP - kryje się nieskończona lista różnych artykułów. Można tu zacząć mówić także o specyfice różnych stanowisk pracy i różnych przedsiębiorstw. Jednak bezpieczeństwo i higiena pracy są nierozłącznie zespolone z atrybutami, które zawsze są niezbędne.
Bez czego BHP istnieć nie może - lista artykułów jest bardzo długa
Na początku warto zauważyć, że jeżeli mówimy o artykułach BHP, to trzeba je podzielić na środki ochrony indywidualnej oraz odzież ochronną. Pomimo tego, że z pozoru może nie różnić się od siebie, to ich rola jest zdecydowanie inna. Te pierwsze służą zminimalizowaniu ryzyka płynącego z trudnych warunków pracy. Dla chemika zajmującego się kontrolą reakcji służących do wytwarzania żywicy epoksydowej, będą to gogle, maska przeciwgazowa oraz długie rękawice odporne na substancje żrące. Pracownik zajmujący się wydobyciem węgla będzie otrzymywać maski przeciwpyłowe, kask i ochraniacze na najbardziej narażone części ciała. Niezbędne mogą okazać się także nauszniki oraz wytrzymałe obuwie BHP. Technik pracujący w chłodni otrzyma kombinezon odporny na niskie temperatury. Oczywiście, można tę listę mnożyć w nieskończoność. Bo tyle, ile zawodów, to tyle znajdziemy artykułów BHP. Zaznaczamy jedynie jakie mają sens i funkcję. Powinny zabezpieczyć przed obrażeniami i uszczerbkiem na zdrowiu, pomimo trudnych warunków pracy.
Mniej spektakularne, ale równie ważne - odzież ochronna w BHP
Drugie z nich to odzież ochronna. To także ważna część artykułów BHP. Jej rola jest istotna dla komfortu pracy. Głównym zadaniem tejże jest zabezpieczenie ubrać pracownika przez uszkodzeniem i zanieczyszczeniem podczas pracy. Są to różnego rodzaju kombinezony, płaszcze, maski i rękawiczki. Co ważne, zgodnie z art. 2376 § 1 Kodeksu pracy, szef musi dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej i ta sama zasada tyczy się ubrań ochronnych. Jako pracownik, masz obowiązek je otrzymać i kropka. Sprawa się jednak komplikuje, gdy pracodawca kwestionuje przydatność części wyposażenia i informuje, że na twoim stanowisku nie jest potrzebne. Wtedy warto zaglądnąć do regulaminu zakładu pracy, w nim powinno być wszystko wyszczególnione.
Artykuły BHP - kaski nigdy nie wyjdą z mody
Nie bez powodu gdy myślimy o artykułach BHP, przed oczyma naszej wyobraźni pojawiają się kaski. To podstawowe wyposażenie każdego pracownika fizycznego. Taki nakrycie głowy jest wymagane w każdym miejscu. Na budowach, magazynach, montowniach, zakładach ślusarskich, dekarskich i stolarniach. Chroni ono głowę przed poważnymi urazami i co ważne, jego posiadanie jest obligatoryjne, jeśli chce się uzyskać odszkodowanie za wypadek w pracy.
Rękawice - modne jak nigdy, przydatne jak zawsze
Jeżeli już mówimy o kultowych artykułach bezpieczeństwa i higieny pracy, to nie może tu zabraknąć rękawic. Dobrze dopasowane są pomocne przy uzyskaniu pewnego chwytu na ciężkich przedmiotach. Co więcej, chronią skórę i dłonie przed zadrapaniami i odciskami. Specjalistyczne modele używane są w stalowniach, gdzie chronią także przed oparzeniami.
Gogle - nie może ich zabraknąć tam, gdzie wióry lecą
Dużo się mówi o zachowaniu bezpieczeństwa w kontekście obrażeń zadanych przez ciężkie narzędzia i przedmioty. Zapomina się jednak, jak ważne są dobrze dopasowane gogle. Po pierwsze, pełnią nieocenioną rolę w temacie ochrony wzroku. Chyba każdy z nas przeżył nieprzyjemne doświadczenie, jakim jest wyjmowanie niewidocznej drobiny szorującej po gałce ocznej czy powiece. Nie ma w tym nic przyjemnego, co więcej, może to być niewyobrażalnie niebezpieczne. Zwłaszcza, jeśli tą kruszyną jest opiłek stali, kawałek szkła czy środek chemiczny. Żeby się przed tym uchronić, wystarczy nosić zwykłe okulary ochronne. Pamiętaj o dobrym dopasowaniu, dzięki temu nie będą parować podczas pracy.
Ograniczenie pola widzenia może wystąpić przez nieprawidłowe używanie okularów ochronnych
Zaparowane okulary zasługują na osobny komentarz. Bo takie mogą być równie niebezpieczne, jak ich brak. Gdy ogranicza się pole widzenia, szanse na popełnienie błędu przy cięciu stali, heblowaniu, malowaniu czy betonowaniu są zdecydowanie większe. Dlatego zatroszcz się o to, by używać ich poprawnie.
Obuwie zgodne z BHP to takie, które chroni i jest wygodne
Ważną częścią garderoby zgodnej z bezpieczeństwem i higieną pracy jest obuwie. Odpowiednio zaprojektowane powinno mieć twardy metalowy czubek, który zabezpieczy cię przed złamaniami, spowodowanymi upadającym przedmiotem. W zależności od modeli, mogą także usztywniać kostkę, być wodoodporne, a nawet zabezpieczone przed przemarzaniem. Ich dodatkowe funkcjonalności zależą od warunków pracy, a te, jak pisaliśmy powyżej, zależą od przedsiębiorstwa.
BHP - zabezpieczaj swoje zdrowie
Bez względu na to, czy pracujesz fizycznie, jako kierowca, technik czy inżynier - dbaj o swoje zdrowie na placu budowy. Jeżeli jesteś właścicielem takiej firmy, to tym bardziej nie pozwól, by twoi pracownicy lekceważyli zasady BHP.