© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie są typy, rodzaje magazynów?

Hale i magazyny na sprzedaż
 |  Artykuł partnera  |  Zakupy i sklepy

Dzisiaj magazyny cieszą się ogromną popularnością. To sprawia, że pojawia się ich coraz więcej rodzajów, by w zależności od specyfiki branży, w pełni móc odpowiadać na potrzeby. Zmieniają się nie tylko rodzaje magazynów, ale przede wszystkim ich przepływ, czas składowania materiałów, zastosowanie urządzeń i technologii, które pomagają przyspieszać, usprawniać i automatyzować procesy. Jakie są typy, rodzaje magazynów?

Gdzie szukać magazynu na wynajem?

Dzisiaj, prowadząc różnego rodzaju firmy, trzeba liczyć się z koniecznością posiadania magazynu. Zarówno małe sklepy online, jak i duże przedsiębiorstwa produkcyjne, zmuszone są do posiadania miejsca do przechowywania towarów. Właśnie dlatego pojawia się coraz więcej tego typu nieruchomości. Hale i magazyny na sprzedaż lub wynajem (sprzedajemy.pl) są różnego rodzaju, dlatego jest w czym wybierać. Warto dopasować lokal do magazynowania do potrzeb przedsiębiorstwa. A co jest to wyboru?

Rodzaje magazynów z uwagi na typ i konstrukcję obiektu

Magazyn jest to nieruchomość przeznaczona głównie do prowadzenia działalności gospodarczej. Zazwyczaj wykorzystywany jest to przechowywania i przemieszczania towarów. Jest to dużych rozmiarów, przestronny budynek o prostej, zwartej konstrukcji, zazwyczaj jednokondygnacyjny. Wyróżnić można kilka rodzajów magazynów:

  • otwarte – są to najtańsze magazyny. Zazwyczaj przechowuje się w nich produkty, które są odporne na działanie czynników zewnętrznych. Takie magazyny mają utwardzoną nawierzchnię. To nic innego, jak duże place składowe,
  • półotwarte, a więc zadaszone i posiadające 2 lub 3 ściany. W tego typu magazynach przechowuje się produkty wymagające dopływu świeżego powietrza, ale takie, które są odporne na zmiany temperatur,
  • zamknięte – wszelkie budowle trwałe, na stale związane z gruntem i zabudowane. Mają najszersze zastosowanie,
  • specjalne – w nich zarówno pomieszczenia, jak i dodatkowe wyposażenie są dobrane tak, by móc przechowywać towary, które wymagają szczególnych warunków, np. chłodniczych.

Podział magazynów zamkniętych – sposób składowania towarów

Wśród magazynów zamkniętych wyróżnić można wyróżnić dodatkowo magazyny podziemne, przyziemne, naziemne. Co więcej, konstrukcje budowane na poziomie ziemi można podzielić ze względu na konstrukcję budynku. Klasyfikuje się je z tego powodu na magazyny:

  • niskiego składowania – można w nich przechowywać towary do 4,2 metra,
  • średniego składowania – pozwalają przechowywać zapasy od 4,2 do 7,2 metra,
  • wysokiego składowania – w nich towary umieszcza się powyżej 7,2 metra.

Oczywiście, im wyższa jest dana lokalizacja, tym więcej przedmiotów można przechować w danym budynku. Towary można trzymać na regałach lub paletach. Produkty mogą być też składowane w specjalnych pojemnikach, na przykład w silosach czy w innych zbiornikach. W przypadku magazynów średniego lub wysokiego składowania może się okazać, że konieczne jest wykorzystanie specjalnego sprzętu, w tym m.in. wózków widłowych o odpowiednio dużym maszcie.

Typy magazynów z uwagi na funkcję

Nie jest dla nikogo zaskoczeniem, że każdy magazyn służy do przechowywania towarów lub sprzętów. Jednak cel przechowywania może być inny w zależności od profilu działania firmy. Można więc z powodzeniem podzielić magazyny z uwagi na funkcję:

  • magazyn przemysłowy lub produkcyjny – w nim przechowuje się podzespołów, półproduktów i innych komponentów, które wykorzystywane są przed daną firmę do wytwarzania towarów,
  • magazyn dostawczy – przechowywane są w nim bazowe materiały od różnych dostawców, które sortuje się, kompletuje i przekazuje dalej,
  • magazyn dystrybucyjny – gromadzi się w nim produkty różnych firm, które korzystają z danego lokalu. Pracownicy magazynu kompletują towary do dalszej sprzedaży detalicznej lub hurtowej.

To tylko niektóre z podziałów magazynów, jakich można dokonać. Widać jednak wyraźnie, że da się wynająć lub kupić różnego typu halę. Wystarczy zastanowić się nad tym, czego dokładnie potrzebuje się w firmie, by móc odpowiednio dopasować do jej działalności rodzaj magazynu.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry