© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Zakupy i sklepy
  • 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o kuszach do strzelectwa sportowego

5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o kuszach do strzelectwa sportowego

Kusze sportowe
 |  Artykuł partnera  |  Zakupy i sklepy

Kusznictwo w Polsce jako dyscyplina sportowa wciąż stanowi niszę. Odpowiada za to status prawny samej kuszy, która w kraju nad Wisłą jest nielegalna. Mimo to może trafić w Twoje ręce. Kiedy może być używana i nie wymaga okazania właściwego dokumentu, a kiedy musisz uzyskać zgodę na posiadanie broni? Czy kusze sportowe rządzą się własnymi prawami? Podpowiadamy, co musisz o nich wiedzieć!

Kusza w Polsce w myśl zasad ustawy

W Polsce kwestie prawne związane z posiadaniem broni reguluje ustawa o broni i amunicji z dni 21 maja 1999 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właścicielem kuszy możesz zostać po uzyskaniu stosownego pozwolenia. Wszystko dlatego, że kuszę definiuje się jako broń cięciwową.

Broń w Polsce może być używana do celów sportowych i na tej podstawie możesz otrzymać dokument uprawniający Cię do jej posiadania. W przypadku kuszy sprawa staje się bardziej skomplikowana. Co musisz wiedzieć o kuszach do strzelectwa sportowego? Jak uzyskać właściwe pozwolenie? Poznaj 5 faktów, które Cię zaskoczą.

Pozwolenie na kusze sportowe - jak je uzyskać?

Kusznictwo wciąż jest dyscypliną niszową, a kusza w Polsce uznawana jest za nielegalną. Być może dlatego uzyskanie pozwolenia na potrzebną do uprawiania tego sportu broń wydaje się skomplikowane. Dokument zezwalający na zakup kusz zgodny z prawem możesz otrzymać, powołując się na cel niewymieniony w ustawie o broni i amunicji. Należy wykazać, że broń cięciwowa, a więc kusza będzie służyła wyłącznie do celów dydaktycznych. Sam proces złożenia dokumentów i czynności z nim związane są identyczne, jak w przypadku wystąpienia o uzyskanie pozwolenia na inny rodzaj broni.

Kusze do strzelania sportowego muszą być dokładne

Kusze sportowe to charakteryzują się niezwykłą dokładnością. W przypadku tej broni precyzja wyraźnie dominuje nad siłą naciągu i wystrzeloną strzałką. Ważną częścią takiej broni bez wątpienia jest celownik optyczny. Mocowany za pomocą dedykowanej listwy, doskonale łączy kuszę i optykę, zapewniając łatwe osiągnięcie zamierzonych celów. W przypadku strzelania sportowego optyka wyraźnie zwiększa wydajność przy strzelaniu sportowym.

Kusze refleksyjne to doskonałe kusze sportowe

Kusza kuszy nierówna, zwłaszcza w zakresie strzelectwa sportowego. To, jaki model wybierzesz, zależy głównie od Twoich oczekiwań. Najczęściej wybierana jest kusza refleksyjna. Charakteryzuje się nie tylko brakiem krążków (co skutkuje większą rozpiętością ramion, niż w przypadku innych rodzajów kusz), ale także - zdecydowanie większą dokładnością, niż na przykład kusza bloczkowa.

Co decyduje o takiej precyzji strzałów w przypadku modeli refleksyjnych? Wspomniany wcześniej brak krążków. Ich obecność (na przykład w kuszy bloczkowej) skutkuje wystąpieniem niewielkich drgań, mających wpływ na trasę lotu strzałki, a to z kolei obniża celność.

kusza w Polsce

Korpus kusz sportowych - na to musisz zwrócić uwagę

Jeśli zależy Ci na komforcie trenowania, koniecznie zwróć uwagę na sposób wykończenia korpusu i jakość zastosowanych materiałów. W zdecydowanej większości kusz ten jest aluminiowy lub wykonany ze stopów aluminium. Wszystko ze względu na ciężar i właściwości takiego rozwiązania. Precyzja wykończenia to także kolba, najczęściej pokryta wysokojakościowym plastikiem. Jedno jest pewne - na kuszy, która ma pomóc Ci odnosić sukcesy, nie warto oszczędzać!

Przenoszenie kuszy sportowej - jak robić to prawidłowo?

Posiadanie w Polsce broni na podstawie stosownego pozwolenia zobowiązuje jej właściciela do odpowiedniego jej przechowywania i przenoszenia. Kusza w Polsce, podobnie jak każda inna broń, nie powinna wzbudzać niepokoju wśród mijanych osób. W sytuacji, gdy chcesz zabrać sprzęt na trening, koniecznie zadbaj o odpowiedni plecak na kusze sportowe.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry