© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

  • Home
  • Zakupy i sklepy
  • Zasady BHP w zakładach produkcyjnych. Jak zapewnić bezpieczne miejsce pracy?

Zasady BHP w zakładach produkcyjnych. Jak zapewnić bezpieczne miejsce pracy?

artykuły bhp
 |  Redakcja  |  Zakupy i sklepy

Bez względu na wykonywany zawód, bardzo ważne jest żeby pracować w miejscu, które będzie bezpieczne. Niestety wypadek przy pracy może zdarzyć się wszędzie, zarówno w pracy produkcyjnej, w budownictwie, jaki i pracy biurowej. Aby zmniejszyć liczbę wypadków, warto zadbać o przestrzeganie zasad BHP w zakładzie pracy.

Każdy pracodawca ma obowiązek zadbać o bezpieczne miejsce pracy swoich pracowników. Ważne jest przestrzeganie zasad BHP, zwłaszcza w zakładach produkcyjnych, gdzie znajduje się wiele urządzeń i maszyn stanowiących realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracowników. Wypadki przy pracy zawsze będą się zdarzać i nie da się ich całkowicie wyeliminować, ale przestrzeganie zasad BHP z pewnością sprawi, że wypadków będzie o wiele mniej. Pracodawca powinien też wyposażyć zakład pracy w odpowiednie artykuły bhp, takie jak np. odzież i obuwie ochronne, maski, rękawice, apteczka czy ochronne nakrycia głowy.

Wypadki przy pracy. Na co trzeba uważać?

Do najpopularniejszych wypadków przy pracy należą takie zdarzenia, jak upadek z wysokości, poślizgnięcie, złamanie czy uraz kręgosłupa spowodowany np. podnoszeniem zbyt ciężkich rzeczy. Do wielu wypadków dochodzi w wyniku nieprawidłowego użycia maszyn czy też niezachowania odpowiednich środków ostrożności przez pracownika. Kolejnym zagrożeniem może być praca na wysokości, nadmierny hałas, zapylenie, pożar czy porażenie prądem elektrycznym. Przykładowo na produkcji zagrożeniem może też być np. wózek widłowy. Należy również odpowiednio zabezpieczyć i oznaczyć wszelkie substancje chemiczne, aby zapobiec ich wyciekowi. Na budowie bardzo łatwo może dojść do skręcenia czy złamania nogi np. podczas chodzenia po nierównej powierzchni czy upadku z dużej wysokości. Pracownik może stanąć np. na ostry element czy oparzyć stopę. Częstym zagrożeniem jest również upadek na głowę pracownika ciężkiego przedmiotu. Bez względu na to, w jakim zakładzie produkcyjnym pracujemy, jest kilka zasad BHP, których przestrzegać należy zawsze. Nigdy do pracy nie należy przychodzić pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Powodują one obniżenie skupienia, spowolnienie reakcji i w związku z tym, o wypadek jest o wiele łatwiej. Po hali produkcyjnej nie należy biegać, a także krzyczeć, gdyż może to dekoncentrować innych. Warto tez pamiętać, że maszyny powinny być odsługiwane tylko przez osoby, które mają do tego specjalne uprawnienia. Pracodawca powinien wcześniej dokładnie przeszkolić pracownika z ich bezpiecznej obsługi, a pracownik powinien korzystać z maszyny zgodnie z jej przeznaczeniem i według instrukcji, nie powinien też sam naprawiać maszyny w przypadku jakiejkolwiek awarii.

Zasady BHP, a obowiązki pracodawcy

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracowników spoczywa na pracodawcy. To on powinien zatroszczyć się o to, żeby stworzyć w zakładzie produkcyjnym warunki umożliwiające pracownikom bezpieczne wykonywanie swoich obowiązków. W przypadku niedopatrzeń w tym zakresie, pracodawca może być zmuszony np. do wypłaty odszkodowań, gdy dojdzie do wypadku. Każdy zakład pracy powinien przestrzegać szczegółowych zasad BHP. Powinny one być stworzone tak, żeby uwzględnić specyfikę danego zakładu, a także ryzyko wystąpienia konkretnych wypadków przy pracy. Zasady te powinny być napisane w sposób prosty, czytelny i łatwy do zapamiętania. W zakładzie pracy powinny się znajdować instrukcje i znaki BHP. Każda osoba przebywająca na terenie zakładu, powinna być świadoma istniejących zagrożeń. W tym celu obowiązkowo należy przeprowadzić trening BHP dla wszystkich pracowników. Muszą oni też mieć możliwość zapoznania się z prawidłową obsługą urządzeń czy z technologią, która nie była do tej pory wykorzystywana w zakładzie pracy. Pracownicy powinni też wiedzieć, gdzie w zakładzie pracy znajduje się sprzęt przeciwpożarowy np. gaśnica, aby w razie potrzeby móc szybko zareagować.

Odzież i obuwie, które ochroni przez wypadkami

Mimo przestrzegania zasad BHP w zakładzie, warto też wyposażyć pracowników w odpowiednią odzież ochronną oraz obuwie ochronne. Nie tylko ochronią one przed urazami i złymi warunkami pogodowymi, ale też zapewnią wygodę. Ubranie nie może jednak przeszkadzać pracownikowi w wykonywaniu jego obowiązków, powinno więc być właściwie dobrane. Przydatnym rozwiązaniem będzie np. bluza robocza z kapturem, na wypadek konieczności pracy w deszczu czy podczas silnego wiatru. W zimie warto wyposażyć pracownika np. w bluzę ocieplaną. W przypadku niektórych zawodów, bardzo ważne będzie to, żeby pracownik był dobrze widoczny, nawet z większych odległości. Ubranie robocze powinno mieć odblaskowe elementy. Należy też zwrócić szczególną uwagę na ochronę stóp - https://pol-paw.pl/obuwie-i-ochrona-nog-c-23.html. Obuwie robocze musi być dostosowane do warunków użytkowania, a także być dobrej jakości, aby zagwarantować pracownikowi wygodę. Najlepiej sprawdzą się buty o grubej i wytrzymałej podeszwie, która będzie odporna na przebicie ostrym elementem, a także zapewni odpowiednią izolację od podłoża. Grubsza podeszwa zapobiegnie też powstawaniu bolesnych otarć czy odcisków. Ważne jest także, żeby buty chroniły przed wilgocią oraz miały antypoślizgową powłokę, która zapobiegnie pośliźnięciu się na mokrej czy tłustej nawierzchni. Buty powinny również zapewniać przyczepność np. w trakcie wchodzenia na rusztowania. Aby obuwie robocze spełniało wszystkie niezbędne kryteria, to warto je zakupić w sklepie z artykułami BHP i przeciwpożarowymi, jak np POL-PAW. Buty robocze muszą przede wszystkim zapewnić odpowiednią ochronę przed występującymi zagrożeniami, warto więc wybrać takie, które najlepiej sprawdzą się na danym stanowisku i będą dostosowane do warunków pracy w danym zakładzie.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry