© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wymogi sanitarne dla sklepów w czasach pandemii covid-19

Pandemia koronowirusa
 |  Redakcja  |  Zakupy i sklepy

Pandemia koronowirusa mocno skomplikowała wiele obszarów naszego życia. Zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa zmuszone są do przystosowania się do nowej rzeczywistości. Dla przedsiębiorców prowadzących sklepy sytuacja ta oznacza nie tylko niepewność utrzymania biznesu, ale także nowe obowiązki wynikające z zasad reżimu sanitarnego.

Zacznij od pracowników.

Właściciel sklepu musi zapewnić swoim pracownikom nie tylko niezbędne narzędzia, ale także przeszkolenie z obowiązujących zasad higieny. Pracownik musi mieć możliwość częstego mycia rąk wodą z mydłem, stosować środki ochrony w postaci maseczki lub przyłbicy a także mieć dostęp do środków dezynfekujących, za pomocą których będzie mógł odkażać często dotykane powierzchnie takie jak lada sklepowa, terminal do płatności kartą czy klawiatura kasy lub komputera. Pracodawca musi także zadbać o przeszkolenie swoich podwładnych w zakresie zasad bezpieczeństwa i higieny oraz udostępnić w widocznym miejscu instrukcję prawidłowego mycia rąk. Personel musi także zostać zapoznany z zasadami higieny kaszlu (kichanie i kaszel w łokieć a nie w dłonie), nie jest także wskazane dotykanie okolic ust i nosa. Pracownicy nie powinni obawiać się zwrócić uwagę współpracownikowi lub klientowi, który nie stosuje się do zasad bezpieczeństwa.

Zadbaj o klientów.

Zarówno właściciel sklepu, jak i jego pracownicy powinni wspólnie zadbać o to, by klient czuł się w ich lokalu bezpiecznie. Należy więc w widocznych miejscach umieścić plansze przypominające o zachowaniu dystansu społecznego oraz zakrywaniu ust i nosa. W celu ułatwienia utrzymania bezpiecznej odległości od innych klientów oraz pracowników sklepu, można skorzystać z pasków kolorowej taśmy przyklejanych w odpowiednich odległościach w miejscu, gdzie zwykle ustawia się kolejka do kasy. Bardzo ważnym aspektem jest udostępnienie klientom płynu odkażającego dłonie. W tym celu najlepiej sprawdzają się kioski do dezynfekcji. Wyglądają one estetycznie, są łatwe w obsłudze i nie powodują rozchlapywania płynu wokół.

Zakupisz je na przykład na stronie dasoft.com.pl - https://dasoft.com.pl/pl/antycovid

Kilka prostych zasad.

Przedsiębiorcy mogą czuć się zagubieni w gąszczu przepisów, zasad i zaleceń, jakie wiążą się z pandemią koronawirusa. Jeżeli jednak będą pamiętać o kilku prostych zasadach, na pewno sprostają oczekiwaniom inspekcji sanitarnych. Przede wszystkim należy zacząć od przeszkolenia pracowników i wyposażenia ich w materiały takie jak maseczki czy płyn odkażający. Po drugie przystosować lokal do obecnej sytuacji poprzez ułatwienie zachowania dystansu społecznego, udostępnienie płynu antybakteryjnego do rąk (np. kioski do dezynfekcji), umieszczenie w widocznych miejscach plansz nawołujących do przestrzegania zasad.

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry