Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Zastawa stołowa do gastronomii – jak wybrać idealny zestaw?

zastawa gastronomiczna
 |  Artykuł partnera  |  Zakupy i sklepy

Prowadzisz lokal gastronomiczny? Pamiętaj o tym, że jedną z najważniejszych rzeczy, na które klienci zwracają uwagę, jest sposób podawania posiłków. Aby zrobić wrażenie na gościach, należy zaopatrzyć się w eleganckie naczynia, które podkreślą charakter każdego lokalu. Dowiedz się, jak wybrać zastawę stołową, która zachwyci każdego klienta.

Zastawa stołowa – z czego się składa?

Zastawa stołowa to podstawowe wyposażenie zarówno w lokalu gastronomicznym, jak i domu. W jej skład wchodzi wiele naczyń kuchennych służących do podawania, a także spożywania różnych potraw oraz napojów. Zastawę najczęściej dzieli się na trzy podstawowe grupy, wśród których wyróżnia się:

  • porcelanę – w tej grupie umieszczone są różnego rodzaju talerze (płaskie, głębokie, duże, małe, deserowe czy sałatkowe), a także miski, półmiski czy salaterki,
  • szkło – zastawa szklana to nic innego jak naczynia przeznaczone do spożywania napojów; w jej skład wchodzą takie akcesoria jak m.in. szklanki, kieliszki czy karafki,
  • sztućce – do ostatniej grupy zaliczają się różne typy akcesoriów stołowych – zarówno te podstawowe jak łyżki, widelce czy noże, jak i specjalne, wśród których wyróżnić można m.in. łyżeczki do lodów, kawy czy herbaty, widelczyki do ciast i tortów, noże do makaronów, sera czy ryb i wiele innych.

Co ważne – kompletując zastawę stołową do lokalu, nie można zapominać o takich akcesoriach jak m.in. solniczki, pieprzniczki, bulionówki, cukierniczki czy maselniczki.

Dobrze dobrana zastawa stołowa kluczem do sukcesu każdego lokalu

Prowadząc restaurację, bistro, karczmę czy pizzerię, należy pamiętać o tym, jak ważna jest estetyka podawanych dań. Stylowa aranżacja wnętrza oraz eleganckie nakrycie stołu zapewni klientom niezapomniane wrażenia podczas spożywania posiłków o każdej porze. Dlatego też zastawa gastronomiczna powinna być odpowiednio dobrana pod konkretny typ lokalu, co przełoży się na jego przyszły sukces. Czym więc kierować się podczas wyboru naczyń i sztućców?

Po pierwsze – jakość

Zaopatrując się w zastawę stołową gastronomiczną, należy mieć na uwadze to, że akcesoria te będą poddane nieustannej i intensywnej eksploatacji. Każdy zestaw sztućców, naczyń czy kieliszków w ciągu dnia może być użyty wiele razy, a co za tym idzie – być w ciągłej pielęgnacji z użyciem środków chemicznych usuwających silne zabrudzenia czy bakterie. Wszystko to sprawia, że profesjonalna zastawa stołowa musi być wykonana z trwałych i odpornych materiałów zapewniających długą żywotność. 

  • Porcelana gastronomiczna – wszystkie talerze czy miski powinny mieć wzmocnione i nieco grubsze ścianki niż tradycyjne naczynia wykorzystywane w warunkach domowych. Rozwiązanie to wpływa nie tylko na większą trwałość akcesoriów, ale również pozwala na dłużej utrzymać ciepło potraw. Wybierając zestaw porcelany, zwróć uwagę również m.in. na dodatkowe powłoki, wzmocnione brzegi, które redukują ryzyko wyszczerbienia czy podwyższoną tolerancję na szok termiczny, czyli odporność na silne zmiany temperatur.
  • Szkło gastronomiczne – szklane wyroby również powinny być nieco grubsze niż szklanki czy kieliszki wykorzystywane w warunkach domowych. Co ważne jednak – wzmocnienie krawędzi nie powinno być zbyt grube – w przeciwnym razie może to utrudniać swobodne spożywanie napojów i tym samym obniżać komfort picia. Wybierając szklaną zastawę, sprawdź również właściwości hartowania, które przekładają się na trwałość naczyń, a także sposób pękania. Profesjonalne kieliszki, szklanki czy karafki w razie stłuczenia nie powinny zranić gości oraz obsługi.
  • Sztućce gastronomiczne – w przypadku nożów, widelców czy łyżek bardzo ważna jest wysoka trwałość połączona z estetyką. Profesjonalne akcesoria powinny być wykonane z takich materiałów jak m.in. stal nierdzewna, dzięki czemu elementy zastawy nie stracą swoich walorów na bardzo długi czas, a także będą odporne np. na korozję oraz częstą eksploatację, a także mycie np. w zmywarkach.

Po drugie – estetyka wykonania

Należy pamiętać o tym, że klienci jedzą nie tylko ustami, ale również oczami. Eleganckie i schludne naczynia znacząco podniosą estetykę serwowanego dania, a także staną się wizytówką każdej restauracji, baru czy pizzerii. Zastawa stołowa gastronomiczna powinna być dobrana pod wystrój wnętrza, dzięki czemu stworzy z nim spójną całość. Na rynku znajduje się wiele różnych zestawów – zarówno klasycznych o subtelnych zdobieniach, jak i nowoczesnych o asymetrycznym kształcie oraz różnych ekstrawaganckich wstawkach i kolorach. Dobrą praktyką jest dobieranie zastawy pasującej do aktualnego menu, dlatego też warto wyposażyć się np. zastawę sezonową, dzięki czemu niezależnie od pory roku oraz obecnie serwowanych dań naczynia te świetnie podkreślą każdy posiłek.

Po trzecie – wygoda użytku

Kolejnym aspektem, który absolutnie trzeba mieć na uwadze, jest funkcjonalność naczyń, która przekłada się na wygodę użytkowania. Nieodpowiednio dobrana zastawa stołowa sprawi, że goście będą mieli problemy ze swobodnym spożywaniem posiłków, co z kolei doprowadzi do niezadowolenia klientów. Wszystkie naczynia powinny pasować do wielkości stołu, cechować się lekkością, poręcznością, a także odpowiednią pojemnością. Pamiętaj o tym, że gość jest najważniejszy w Twoim lokalu, dlatego wybieraj wyłącznie takie zestawy talerzy, misek, sztućców czy kieliszków, które zapewnią maksymalny komfort i łatwość użytku.