© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wybór prześcieradła do spania - na co zwrócić uwagę?

prześcieradła
 |  Redakcja  |  Zakupy i sklepy

Komfort snu decyduje o efektywności wypoczynku, dlatego warto zapewnić sobie optymalne warunki do spania. Często o tym, czy ktoś jest w stanie zapaść w zdrowy sen, mogą przesądzić detale. Dlatego nawet z pozoru mało istotny szczegół, jakim jest prześcieradło, również powinien być starannie wybrany. Jakie prześcieradła sprawdzają się dobrze niemal w każdych warunkach, umożliwiając niezakłócony zwijającym się czy nieprzyjemnym w dotyku materiałem sen? Czy lepsze będzie prześcieradło z gumką, czy może jednak klasyczne? Co oprócz rozmiaru i materiału powinno determinować zakup konkretnego modelu prześcieradła z gumką? Oto kilka ciekawych zagadnień związanych z prześcieradłami: 

Dobre prześcieradło z gumką czy bez?

Zwolenników prześcieradeł z gumką jest zapewne równie wielu, co przeciwników. Warto jednak wiedzieć, że prześcieradło na gumie w większości przypadków sprawdza się lepiej niż klasyczny, prosty model. Obydwa typy mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów - odmian bawełny jersey czy frotté, polaru, płótna, mikrofibry czy innych tkanin syntetycznych lub ich mieszanki z naturalnymi włóknami. Podobnie jest z kolorystyką - prześcieradła występują w praktycznie dowolnych jednolitych barwach, a nawet niektóre w wersjach z nadrukiem. Jednak to prześcieradło z gumką może dawać dodatkowe korzyści - długa, elastyczna guma wszyta przeważnie na całym brzegu, albo też częściowo na krawędziach uniemożliwia lub utrudnia zsuwanie się, podwijanie materiału. Dobre jakościowo prześcieradła o odpowiedniej gramaturze i wielkości dobranej do materaca bardzo często nie wymagają nawet prasowania, gdyż po nałożeniu na materac są doskonale napięte, a jednocześnie oddają w pełni właściwości posłania.

Wybór właściwego produktu - jak dobrać prześcieradło z gumką?

Wbrew pozorom dobór prześcieradła do materaca to nie tylko wybór modelu o odpowiedniej długości i szerokości. Warto zwrócić uwagę także na wysokość, czy inaczej grubość materaca. Jeżeli jest ona większa niż zalecana przez producenta prześcieradła, czyli zwykle 20-40 cm, warto kupić szersze prześcieradło. Równie istotny jest materiał - jego typ, gramatura, kolorystyka, struktura. Osoby preferujące gładkie posłanie mogą wybrać prześcieradło z gumką z jerseyu, dla tych, którzy wolą nieco grubszą, mięsistą strukturę lepsze będzie prześcieradło frotté. Prześcieradło nie może być zbyt cienkie, gdyż najczęściej narażone jest wtedy na szybkie wytarcie czy przerwanie struktury. Ważne, by gramatura tkaniny nie była niższa niż 150 gramów na metr kwadratowy. Kolorystykę prześcieradła warto dopasować do posiadanych zestawów pościeli, albo też wystroju sypialni. Obecnie białe prześcieradła bardzo często zastępowane są uniwersalnym beżem, szarością czy nawet kolorem czarnym.

prześcieradło frotte z gumką

Jak złożyć prześcieradło z gumką? - pielęgnacja i przechowywanie

Właściciele kilku prześcieradeł z gumką często zastanawiają się, jak złożyć je w kostkę we właściwy sposób, by przechowywanie było prostsze. Nie jest to trudna czynność, wymaga jednak odpowiedniego podejścia, nauczenia się jednego z kilku sposobów. Przez wiele osób uznawany za najprostszy jest sposób, w którym rozkłada się luźno prześcieradło na płasko na dużej powierzchni, gumką na wierzchu. Następne kroki to:

  1. Złożenie prześcieradła na pół, wsadzenie rogów znajdujących się na wierzchu pod gumkę przy spodnich rogach.
  2. Złapanie za przeciwległe rogi, gdzie jest złożenie materiału i strzepanie całości w celu równomiernego rozłożenia.
  3. Ponowne złożenie prześcieradła, prostopadle do poprzedniego, tym razem w ⅓ szerokości, z wygładzaniem na bieżąco nierówności.
  4. Złożenie pozostałej ⅓ szerokości prześcieradła do środka.
  5. W zależności od wielkości prześcieradła oraz przestrzeni jego przechowywanie złożenie w kostkę o wybranej szerokości.

Sposób prania, suszenia i pielęgnacji prześcieradeł z gumką zależy najczęściej od wytycznych producenta. Zwykle jednak temperatura prania ze względu na zastosowaną elastyczną taśmę nie powinna być zbyt wysoka, podobnie jak temperatura suszenia w suszarce czy prasowania.

Gdzie kupić prześcieradło z gumką? - jakość kontra cena

Zakup prześcieradła z gumką w sklepie stacjonarnym albo internetowym z ofertą bielizny pościelowej to dobry pomysł, o ile można sprawdzić dokładne parametry produktu. Warto nie ulegać okazyjnym ofertom sprzedaży, w których znajdują się prześcieradła za grosze. Najczęściej to produkty bardzo niskiej jakości, bez podanych konkretnych parametrów takich jak gramatura czy skład tkaniny. Mogą okazać się jednorazowe, powodując jedynie stratę czasu, pieniędzy, a także nerwów. Produkt dobrej jakości powinien mieć podane wszystkie kluczowe właściwości, by było jasne, co się kupuje. Cena za dobre prześcieradło wcale nie musi być bardzo wysoka, naturalnie powinna być ona uzależniona również od rozmiaru produktu. Jeżeli produkt ma określoną markę, można również sprawdzić opinie na jego temat. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze będą one wiarygodne, zwłaszcza gdy są skrajne.

Podsumowanie - zakup prześcieradła nie jest trudny!

Prześcieradło do sypialni, pokoju dziecka czy gościnnego to jednej z podstawowych elementów bielizny pościelowej. Warto poświęcić chwilę na jego właściwy dobór, aby pozwalało na stworzenie komfortowego miejsca odpoczynku. Prześcieradło z gumką jest doskonałym rozwiązaniem, które sprawdzi się nawet w przypadku osób śpiących bardzo niespokojnie, dlatego warto rozważyć jego zakup.

 

BizNews


© 2020 BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone

Do góry