Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wynająć czy kupić? Jakie rozwiązanie jest lepsze w przypadku wózka widłowego?

 |  Artykuł partnera  |  Biznes i finanse

Potrzebujesz wózek widłowy do swojej firmy? Nie wiesz, na jaki sprzęt się zdecydować? Masz dwie opcje do wyboru: zakup wózka widłowego na własny użytek lub wynajem. Wszystko zależy od Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Wózek widłowy jest kosztowną inwestycją i może stanowić spore obciążenie finansowe dla niejednej firmy. Dlatego przed jego zakupem warto rozważyć wszystkie dostępne opcje. Pozostaje więc pytanie: kupić czy wynająć?

Zakup wózka widłowego – rozwiązanie, gdy potrzebujesz wózek do codziennej pracy

wózek widłowy

Jeśli dysponujesz dużym zasobem pieniędzy, do tego wiesz, że będziesz użytkować wózek widłowy codziennie w swojej firmie – postaw na zakup nowego lub używanego wózka. 

W niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem od wynajmu wózka widłowego jest zakup nowego lub używanego pojazdu. Nowe wózki widłowe są opłacalne w sytuacji, gdy stanowią niezbędny sprzęt do codziennej pracy. Kiedy warto pomyśleć o zakupie wózka?

  • Przy transporcie towarów o dużej masie, np. w hurtowniach, na magazynach lub halach przeładunkowych.
  • W sklepach wielkopowierzchniowych przy rozpakowywaniu towarów.
  • W firmach spedycyjnych.
  • W sortowniach i ładowniach.
  • Podczas pracy w zamkniętych pomieszczeniach (wtedy najlepiej postawić na wózki widłowe elektryczne).
  • Na placach budowy jako część sprzętu budowlanego – w takich miejscach również może sprawdzić się nowy wózek widłowy terenowy. 

Używane wózki widłowe na sprzedaż

Jeśli chcesz mieć własny wózek widłowy, ale nie stać Cię na zakup nowego sprzętu – postaw na model używany. Wielu producentów tego typu urządzeń posiada na sprzedaż wózki widłowe używane – elektryczne lub spalinowe. Tego rodzaju pojazdy także są wartościowym sprzętem, często objętym gwarancją producenta.

Ile kosztuje wózek widłowy?

Cena wózka widłowego jest uzależniona od rodzaju pojazdu oraz tego, czy jest to model używany, czy nowy. 

Nowe wózki widłowe dostępne są w różnych cenach – koszt zakupu tego typu pojazdu waha się od 30 000 do nawet 200 000 złotych. Pewnie myślisz, że to bardzo dużo i zastanawiasz się: “czy kupię wózek widłowy taniej?”. Owszem, ale stawiając na sprzęt z Azji. Elektryczne wózki widłowe wyprodukowane w Chinach są tańsze od europejskich modeli. Nie zawsze jednak sprzęt ten gwarantuje wysoką jakość wykonania, wysoki komfort jazdy i obsługi.

Zakup wózka widłowego używanego pozwala zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Koszt takiego sprzętu jest uzależniony od stopnia eksploatacji (ilości przepracowanych motogodzin), roku produkcji czy przeprowadzonych napraw.

Wózek widłowy na wynajem – opcja idealna dla każdej firmy

Niezależnie od tego, czy posiadasz małą firmę, czy ogromne przedsiębiorstwo – wynajem wózka widłowego może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Tym bardziej, że pojazdy wynajmowane są zarówno na krótki okres (począwszy od jednego dnia), jak i znacznie dłuższy czas (nawet kilka lat).
 
wózek widłowy

Wypożyczalnia wózków widłowych to dobre rozwiązanie zwłaszcza w czasie tzw. pików produkcyjnych. 

Wypożyczalnia wózków widłowych – najem krótko- i długoterminowy

Cennik wynajmu wózków widłowych jest uzależniony od tego, na jak długo będzie wypożyczony pojazd. 

Długoterminowy wynajem wózków jest kierowany przede wszystkim do dużych klientów. Dla przedsiębiorstw jest to świetna alternatywa dla leasingu lub zakupu. Podstawą tego typu najmu jest stały, miesięczny abonament. Firmy z góry wiedzą, ile kosztować je będzie wynajem. Dodatkowo, wypożyczając wózek widłowy, np. w Get-A-Truck - https://get-a-truck.pl/, otrzymuje się sprawny, w pełni serwisowany sprzęt. W razie awarii na miejsce przyjeżdża wykwalifikowany technik, który w kilka chwil naprawi pojazd. W przypadku poważniejszej usterki – do klienta zostanie podstawiony nowy wózek widłowy. 

Na krótkoterminowy wynajem wózków widłowych często decydują się firmy, które mają do czynienia z sezonowością i tzw. pikami produkcyjnymi, jak np. gospodarstwa rolne, sady, plantacje. To także znakomita opcja dla branży eventowej, która najczęściej korzysta z wynajmu wózków widłowych na 7–10 dni (podczas organizacji koncertów, jarmarków lub festiwali). Najem na krótki termin to dobry pomysł w przypadku przedsiębiorstw, korzystających z urządzenia okazjonalnie, np. na czas naprawy wózka widłowego już funkcjonującego w firmie. Wypożyczeniem wózka widłowego zainteresowane bywają również przedsiębiorstwa, które dopiero wchodzą na rynek. Często na początku działalności nie stać ich na zakup nowego czy używanego sprzętu. 


***

Wynająć czy kupić wózek widłowy? Wszystko zależy od Ciebie. Kupując sprzęt, musisz liczyć się z dużym, jednorazowym wydatkiem. Dodatkowo każda naprawa bądź usterka spoczywa na Twoich barkach. Wynajem wózków widłowych gwarantuje większą pewność finansową i elastyczność działania. Warto postawić na sprzęt, który Cię nie zawiedzie i będzie dopasowany do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.