Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Jakie są najlepsze praktyki w planowaniu tras transportowych?

transport turcja
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Planowanie tras transportowych to ważne zadanie - od jego realizacji zależy bezpieczeństwo, terminowość dostarczenia towaru oraz koszt całego procesu. Zdecydowanie zatem warto wiedzieć, jak zrobić to w najlepszy sposób, przy zastosowaniu dobrych praktyk.

Klient na prawo oczekiwać wysokiej jakości usług. W przypadku transportu oznacza to, że towar zostanie dostarczony terminowo, sprawnie, bezpiecznie (w stanie nienaruszonym) oraz w atrakcyjnej cenie. Realizacji tych zamierzeń służy odpowiednie planowanie tras transportowych. Firma 3CARGO ma bogate doświadczenie w tym zakresie, dzięki czemu spełni wszelkie oczekiwania Klientów.

3CARGO - oferta

3CARGO jest przedsiębiorstwem, które od ponad 15 lat realizuje transporty całopojazdowe do licznych krajów europejskich (zob. mapę na stronie https://www.3cargo.com/), a także obsługuje stałe linie drobnicowe na popularnych kierunkach południowych. Własna agencja celna i współpraca z zaufanymi partnerami zagranicznymi pozwalają w sposób kompleksowy oraz sprawny obsługiwać importy i eksporty w drobnicy.

Oferta 3CARGO obejmuje: transport w systemie door-to-door, przejrzyste stawki “all-in“ bez ukrytych kosztów, jak również regularne wyjazdy.

Co ważne, trasy transportowe są zoptymalizowane dzięki stosowaniu dobrych praktyk logistycznych.

Wyznaczanie tras transportowych - wysoka jakość

Międzynarodowy transport towarów wiąże się z przestrzeganiem rozmaitych regulacji prawnych, dotyczących chociażby ceł. Dlatego wyznaczając konkretne trasy, firma transportowa korzysta z merytorycznej wiedzy eksperckiej. Pomaga ona nie tylko rozplanować transport towarów, ale też udzielać porad klientom.

Trasy pojazdów 3CARGO wyznaczane są także w oparciu o aktualne informacje dotyczące utrudnień drogowych i innych problemów. Cały proces bazuje na najnowocześniejszym oprogramowaniu logistycznym, pozwalającym wybrać najlepszy wariant trasy do danego kraju oraz na bieżąco monitorować sytuację drogową. Kierowcy dysponują też systemem wsparcia, takim jak nawigacja GPS, dzięki czemu korzystają z dróg optymalnych pod względem natężenia ruchu, ograniczeń prędkości i innych warunków.

Inną dobrą praktyką w transporcie towarów jest planowanie trasy pod kątem zoptymalizowanie kosztów zużycia paliwa. W tym wypadku skupić się trzeba na jego cenach, a także na jakości dróg, która przekłada się na to, ile dany pojazd spali. 3CARGO tak planuje trasy, aby zużycie paliwa było jak najmniejsze, co przekłada się na atrakcyjne ceny usług.

Oczywiście nawet najlepsze planowanie nie zagwarantuje, że po drodze nie wystąpią żadne problemy, które wpłyną na termin dostarczenia towarów. Klient powinien więc być na bieżąco informowany, w jakim miejscu znajduje się ładunek, i czy dotrze na czas, a jeśli nie, to dlaczego oraz jak duże jest opóźnienie. Stosowanie takiej praktyki buduje zaufanie Klienta do firmy transportowej, pozwala też uniknąć nieporozumień czy wzajemnych pretensji.

Przestrzeganie zasad i przepisów

Do kluczowych spraw w dziedzinie transportu towarowego, zarówno krajowego, jak i międzynarodowego, należy znajomość oraz przestrzeganie zasad i przepisów prawnych. Jest to niezbędne przy wyznaczaniu trasy - w konkretnych państwach regulacje mogą się różnić.

Wiedzą w tym zakresie musi dysponować oczywiście przewoźnik, ale dobrą praktyką jest informowanie również klienta, jakie są:

1) najważniejsze przepisy regulujące transport międzynarodowy w Polsce:

  • Konwencja o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów;
  • Ustawa o transporcie drogowym;
  • Prawo przewozowe;
  • Rozporządzenia europejskie, w tym Rozporządzenie (WE) nr 1071/2009 ustanawiające wspólne zasady dotyczące warunków wykonywania zawodu przewoźnika drogowego, oraz Rozporządzenie (WE) nr 1072/2009 dotyczące wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych;

2) dokumenty wymagane do realizacji transportu międzynarodowego:

  • list przewozowy;
  • faktura handlowa;
  • certyfikaty, licencje, świadectwa przewozowe;

3) zasady transportu specjalistycznego: ADR, chłodniczego czy ponadgabarytowego;

4) zasady transportu towarów celnych.

Rzetelne przedsiębiorstwo transportowe, takie jak 3CARGO, dba o informowanie klientów o wymaganiach dotyczących dokumentacji i wszelkich potrzebnych danych, jeśli jest to niezbędne do realizacji transportu. Przepisy oraz regulacje obowiązujące na trasie są znane i przestrzegane przez spedytorów i kierowców, więc klienci nie muszą martwić się znajomością lokalnych przepisów – to odpowiedzialność firmy transportowej, by transport przebiegł sprawnie i bezpiecznie.

Trasa transportowa zaplanowana optymalnie, przy zastosowaniu dobrych praktyk, to gwarancja sprawności działania przedsiębiorstwa przewozowego, bezpieczeństwa transportowanego towaru i zadowolenia Klienta.