Turcja to kraj, który ma doskonale rozwiniętą infrastrukturę drogową, a także dostęp do licznych portów morskich, co ułatwia przewóz towarów kontenerowcami. Według danych Ministerstwa Handlu Turcji wartość eksportowa towarów z tego kraju przekracza sporo ponad 140 mld dolarów. W praktyce importowanie towarów z tego kraju niesie liczne korzyści dla firm działających w Polsce – nie tylko w kwestii oszczędności na kupowanych produktach, ale także optymalizacji działań logistycznych. A zatem dlaczego przewóz międzynarodowy Turcji jest coraz chętniej wykorzystywany przez europejskich przewoźników? Sprawdźmy!
Dlaczego Turcja odgrywa kluczową rolę na arenie transportu międzynarodowego?
Kluczowym determinantem opłacalności korzystania z tras przewozowych w ramach spedycji Turcja – Polska i nie tylko jest fakt, że przez ten kraj prowadzą nowe, zoptymalizowane korytarze transportowe. Atutem takiego rozwiązania jest fakt, że firmy przewozowe mogą realizować usługi logistyczne z pominięciem tras przechodzących przez Rosję i Białoruś.
Według danych opublikowanych przez International Transport Forum wynika, że handel między UE a Turcją wzrósł już na początku 2023 roku o 40% w stosunku do poprzednich lat.
Przeniesienie magazynów i łańcuchów dostaw do Turcji powoduje skrócenie czasu potrzebnego na transport towarów do krajów UE, a także pozwala na uniknięcie licznych problemów z przewozem międzynarodowym w obliczu skomplikowanej sytuacji politycznej związanej z agresją rosyjską na Ukrainę.
Transport drogowy Turcja – jakie trasy są najpopularniejsze?
Spedycja Turcja – Polska to nie tylko transport morski, lotniczy i kolejowy, ale także drogowy przewóz towarów. Na terenie tego kraju znajduje się silnie rozbudowana sieć drogowa, której długość wynosi ponad 68 tys. kilometrów, z czego ponad 3 tys. kilometrów to autostrady.
Bezpośrednio przez Turcję przebiegają cztery główne trasy spedycyjne do Europy:
- E70 pomiędzy Hiszpanią i Gruzją,
- E80 pomiędzy Portugalią i Iranem,
- E90 pomiędzy Portugalią i Irakiem,
- E95 z Bułgarii do Rosji.
Oprócz powyższych kluczowe trasy transportu drogowego w Turcji to: autostrada O-1, autostrada O-3 oraz Droga D100 (ponad 2000 kilometrów) – to najważniejsza droga krajowa na terenie tego kraju, która ciągnie się od wybrzeża Morza Śródziemnego i Czarnego, aż do granicy z Gruzją.
Transport międzynarodowy – Turcja. Jakie są zalety i wady organizacji przewozu przez ten kraj?
Dla bezpiecznego zorganizowania logistyki w Turcji potrzeba zadbać o kilka formalności. Decydując się na import z Turcji musimy zadbać o wygenerowanie numeru EORI z urzędu celno-skarbowego, a także o przygotowanie kompletnych dokumentów:
- faktury handlowej,
- świadectwa przewozowego A.TR,
- deklaracji CE,
- deklaracji eksportowych EX,
- packing list.
Z takim kompletem dokumentów firma przewozowa jest w stanie zorganizować transport towarów (Turcja) i wycenić zlecenie w oparciu o dane ładunku oraz wybrane metody tranzytu.
Transport towarów przez Turcję przynosi wiele korzyści dla firm zlecających działania logistyczne. Kluczowe zalety organizacji przewozu towarów przez ten kraj to:
- strategiczne położenie geograficzne, które ułatwia międzynarodowy przewóz towarów pomiędzy krajami UE, Azją i Bliskim Wschodem,
- świetnie rozwinięta infrastruktura transportowa – autostrady, porty morskie, lotniska,
- liberalne przepisy dla rynku transportowego, co sprzyja konkurencyjności i efektywności przejazdów,
- dynamicznie rozwijająca się gospodarka,
- niewielkie lub zerowe koszty celne.
Oczywiście transport Turcja – Polska generuje też pewne ryzyka. Najważniejsze to: niestabilność polityczna regionów przygranicznych, złożone przepisy dotyczące wymaganych dokumentów przewozowych oraz rosnące ceny paliwa. Ryzykiem jest też fakt, że Turcja leży w strefie sejsmicznej, a trzęsienia ziemi mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla firm transportowych i floty pojazdów realizującej przewóz drogowy.
Najpopularniejsze porty Morskie w Turcji – czy droga morska to dobra forma transportu towarów?
Jeśli chodzi o transport Turcja to jeden z nielicznych krajów z doskonałym dostępem do portów morskich. W tym kraju znajduje się aż 14 portów morskich, gdzie aż 7 z nich wyróżnia się możliwościami przeładunkowymi powyżej 1 miliona ton towaru rocznie. Bezpośrednio nad Morzem Czarnym import z Turcji odbywa się w portach znajdujących się w następujących lokalizacjach:
- Hopa,
- Inebolu,
- Samsun,
- Trabzon,
- Zonguldak.
W ramach przewozu towaru z Turcji transport morski odbywa się w kontenerach 20, 40 i 45-stopowych. To korzystna alternatywa dla transportu drogowego w Turcji. Decydując się na przewóz towarów drogą morską, można relatywnie niskim kosztem przetransportować ciężkie towary wielkogabarytowe lub duże zamówienia w obrębie jednego kontenera.
Korzystając z przewozu towarów w Turcji drogą morską, możemy optymalizować koszty transportu na dużą skalę, a także zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo przewożonego mienia. Oczywiście takie rozwiązania nie pozostają bez wad – w grę wchodzi tu nieco dłuższy czas dostawy towaru na miejsce, a także ryzyko przestojów np. w razie awarii kontenerowca na morzu.
Świetnym rozwiązaniem jest też nowoczesna forma eksportu do Turcji, czyli system RED. To ekspresowa linia drobnicowa do Turcji z gwarancją regularnych i stałych wyjazdów towaru – od czwartku do soboty a w każdy piątek dla towarów ADR
W ten sposób można niskim kosztem i bez zbędnych formalności zorganizować transport towaru z dowolnej lokalizacji w Polsce bezpośrednio do Turcji. Wyróżnikiem tego typu usług jest: szybki czas realizacji zlecenia przewozowego, transport door-to-door oraz możliwość wykupienia pełnego ubezpieczenia CARGO.
Multimodalna logistyka Turcja – dlaczego warto łączyć różne formy transportu towarów?
Spedycja Turcja-Polska odbywa się nie tylko z udziałem klasycznej formy transportu drogowego np. z użyciem pojazdów do przewozu towarów o wadze do 24 ton. Świetnym rozwiązaniem jest multimodalny transport. To połączenie różnych form przewozu towarów (Turcja) np. drogowego, kolejowego, morskiego oraz lotniczego. Decydując się na takie rozwiązania, zyskujemy:
- optymalizację kosztów związanych z eksportem do Turcji oraz importem z Turcji,
- łatwiejsze planowanie tras przez firmę transportową,
- bezpieczniejszą logistykę z minimalizacją ryzyka opóźnień.
Świetnym rozwiązaniem jest też regularna linia kolejowa pomiędzy terminalem w Stambule a Gliwicami. Dzięki temu można łatwo przewozić towary masowe i ładunki całopojazdowe przy jednoczesnej minimalizacji kosztów transportu międzynarodowego. Turcja to jeden z krajów, gdzie rozwój spedycji Turcja – Polska oraz z innymi krajami UE przekłada się na łatwiejsze transportowanie towarów przy minimalizacji ryzyka np. opóźnień.
Jeśli chcesz skorzystać z multimodalnego przewozu towarów (Turcja) i mieć dostęp do usługi dostaw w systemie door-to-door, koniecznie przejrzyj ofertę 3CARGO. Proponujemy kompleksowe rozwiązania i pomoc podczas organizacji logistyki w Turcji.