Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


7 rzeczy, o których warto wiedzieć na temat polisy autocasco dla motocykla

motocykl
Źródło zdjęć: unsplash.com
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Myślisz o zakupie swojego pierwszego motocykla? A może już go masz i traktujesz nie tylko jako środek transportu, ale źródło radości z wypraw poza miasto. Tak czy inaczej, motocykl wymaga odpowiedniego zabezpieczenia zarówno na wypadek kradzieży, ale przede wszystkim różnego rodzaju szkód powstałych z naszej winy. Z pewnością wiesz już, że OC motocykla jest w Polsce obowiązkowe. Nie jest to jednak jedyne ubezpieczenie motocykla, o którym warto pomyśleć. Drugim jest autocasco (AC) motocykla, któremu poświęcimy poniższy tekst. Warto poznać kilka istotnych informacji na temat tego rodzaju ubezpieczenia, aby przekonać się do jego zakupu. Zapraszamy do lektury.

1. Czym jest ubezpieczenie autocasco (AC) i jakie zdarzenia obejmuje?

Ubezpieczenie autocasco (AC) motocykla to dobrowolna forma ubezpieczenia, która chroni motocyklistów przed różnymi ryzykami, takimi jak kradzież, uszkodzenia mechaniczne, czy zdarzenia losowe. Można do nich zaliczyć akty wandalizmu, pożar, zalanie. W przypadku powstałej szkody ubezpieczyciel wypłaca nam odszkodowanie, które pokrywa koszty naprawy lub wartość rynkową pojazdu w przypadku jego utraty. AC może również obejmować dodatkowe elementy, takie jak ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych czy pojazdu zastępczego w razie awarii.

2. Dlaczego ubezpieczenie AC jest szczególnie ważne dla motocyklistów?

Ubezpieczenie AC jest szczególnie istotne dla motocyklistów ze względu na specyfikę użytkowania jednośladów. Motocykle są bardziej narażone na kradzieże i uszkodzenia niż samochody, dlatego posiadanie kompleksowej ochrony staje się niezwykle istotne. Ponadto, w przypadku nawet drobnych kolizji drogowych, koszty naprawy motocykla oraz koszty leczenia uczestników zdarzenia mogą być znacznie wyższe niż w przypadku podobnego zajścia z udziałem samochodu. Dlatego ważne jest, aby mieć pewność, że można pokryć te koszty dzięki ubezpieczeniu, a nie z własnej kieszeni. Motocykle są również bardziej narażone na działanie sił natury jak, chociażby burze niż auta. Więcej na temat autocasco (AC) motocykla przeczytasz na https://polisanamotocykl.pl/marki-motocykli/

3. Jakie są główne różnice między ubezpieczeniem AC a obowiązkowym ubezpieczeniem OC?

Główną różnicą między ubezpieczeniem AC a obowiązkowym ubezpieczeniem OC jest zakres ochrony. W przeciwieństwie do OC, które chroni tylko przed szkodami wyrządzonymi innym osobom, AC zapewnia także ochronę dla właściciela pojazdu. Oznacza to, że w przypadku szkody, która nie wynika z winy innych kierowców, ubezpieczenie AC pokrywa koszty naprawy lub wartość rynkową pojazdu. Drugą różnicą jest tzw. suma gwarancyjna. W przypadku polisy OC jest ona regulowana ustawowo, dla autocasco (AC) motocykla ustalana jest indywidualnie w umowie zawieranej z ubezpieczycielem.

4. Ile kosztuje ubezpieczenie AC dla motocykla i od czego zależy jego cena?

Podobnie jak w przypadku ustalania cen AC dla samochodów do kalkulacji ceny autocasco (AC) motocykla bierze się pod uwagę kilka czynników. I tak koszt ubezpieczenia AC dla motocykla zależy m.in. od:

  • wartości motocykla,
  • pojemności silnika,
  • wieku kierowcy,
  • jego miejsca zamieszkania,
  • dotychczasowej historii szkodowości.

Dodatkowo można wybrać różne opcje sumy ubezpieczenia oraz dodatkowe elementy, co również wpływa na ostateczną cenę polisy. Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych jest taka, że średnia cena autocasco (AC) motocykla wynosi ok.1000-1200 zł rocznie, co daje ok. 100 zł miesięcznie.

5. Jakie są najczęstsze wyłączenia w ubezpieczeniu AC, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?

Najczęstszymi wyłączeniami w ubezpieczeniu AC są sytuacje, które są uznawane za wyjątkowo ryzykowne lub wynikające z rażącego niedbalstwa. Należą do nich m.in. szkody spowodowane pod wpływem alkoholu, narkotyków, udział w nielegalnych wyścigach, brak stosowania zabezpieczeń przeciwkradzieżowych.
Więcej w tych poradnikach.

6. Czy można uzyskać zniżki na ubezpieczenie AC, posiadając inne polisy w tej samej firmie ubezpieczeniowej?

Tak, posiadając inne polisy w tej samej firmie ubezpieczeniowej np. dla samochodu, można często uzyskać atrakcyjne zniżki na ubezpieczenie autocasco (AC) motocykla. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje zniżki, które w pewien sposób stanowią nagrodę dla klientów za posiadanie kilku polis w jednym miejscu.

7. W jaki sposób można dostosować zakres ubezpieczenia AC do indywidualnych potrzeb?

Zakres ubezpieczenia AC motocykla można dostosować do indywidualnych potrzeb poprzez wybór odpowiedniej sumy ubezpieczenia, dodatkowych opcji ochrony (np. ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych), ustalenie tzw. franszyzy (udziału własnego). Za każdym razem warto przejrzeć ogólne warunki ubezpieczenia, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień przy próbie uzyskania odszkodowania. Konkurencja na rynku polis dla motocykli jest na tyle duża, że każdy znajdzie opcję dla siebie.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego, ubezpieczenie autocasco dla motocykla stanowi kluczowy element ochrony dla każdego motocyklisty. Oferuje ono kompleksową ochronę przed różnymi ryzykami, takimi jak kradzież, uszkodzenia mechaniczne, czy zdarzenia losowe. Na koszt AC motocykla wpływ ma kilka czynników, co czyni wycenę polisy sprawą bardzo indywidualną. Z całą pewnością przed zawarciem polisy warto sprawdzić tzw. listę wykluczeń, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić nam wypłaty odszkodowania. Duża konkurencja na rynku sprawia jednak, że dostosowanie polisy do własnych potrzeb, aby cieszyć się spokojną jazdą bez zbędnych obaw o bezpieczeństwo i finanse nie jest szczególnie trudne.