Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


7 rzeczy, które musisz wiedzieć o imporcie towarów z Chin z pomocą firmy spedycyjnej

spedycja kontenery morskie
Źródło zdjęć: unsplash.com
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Szacuje się, że Chiny odpowiadają aż za 30% światowej produkcji – co trzeci produkt wytworzony na świecie pochodzi właśnie z Chin. Oznacza to konieczność wdrażania i stałego udoskonalania procesu importu towarów do Europy. Co powinien wiedzieć inwestor, który dopiero nawiązał współpracę z chińską fabryką i poszukuje partnera w zakresie spedycji?

1. Wybór środka transportu 

Może to być wysyłka transportem morskim, lotniczym lub kolejowym. Każdy z nich ma swoje zalety i ograniczenia w konkretnych przypadkach, dlatego decyzję należy dokładnie przeanalizować z biznesowego punktu widzenia. Droga morska to nawet 60 dni oczekiwania na towary, jednak jest to najtańsza metoda. Najszybciej ładunki docierają drogą lotniczą, bo w zalewie tydzień, jednak wiąże się to z większymi kosztami. Natomiast transport drogą lądową może trwać do 30 dni. 

2. Warunki Incoterms 

Incoterms, czyli Międzynarodowe Reguły Handlu, to zbiór zasad handlu międzynarodowego, który reguluje między innymi koszty czy odpowiedzialności dla sprzedawcy i nabywcy. Współpracując z pośrednikiem w imporcie z Chin, należy zdecydować o warunkach Incoterms, na jakich zostanie zrealizowana wysyłka. Możliwości jest wiele, natomiast najpopularniejsza to “od drzwi do drzwi” – konieczna jest znajomość adresów (a na etapie rozmów wstępnych o wycenach wystarczą kody pocztowe). Dotyczy to zarówno adresu w kraju nadania, jak i w kraju docelowym. 

3. Wymiary towaru 

Firma spedycyjna z siedzibą w Warszawie oraz oddziałem w Gdańsku, aby precyzyjnie wycenić obsługę importu z Chin, musi znać wymiary towaru (długość, szerokość, wysokość), jak również wagę brutto. 

4. Przedmiot transportu 

Choć wydaje się, że nie powinno to mieć znaczenia dla przewoźnika, w rzeczywistości zawartość kontenerów morskich jest istotna. Należy przynajmniej określić, czy jest to produkt neutralny (general cargo), czy może towar niebezpieczny (dangerous goods), ponieważ od tego zależy, jakie dokumenty będą wymagane podczas odprawy celnej i nie tylko. Przepisy regulują także to, jak należy transportować poszczególne towary, a to ostatecznie przekłada się też na cenę. 

5. Ubezpieczenie towaru 

Nie jest to obowiązkowe, natomiast warto zdecydować się na ubezpieczenie ładunku na rozmaite okoliczności. Do tego konieczne jest precyzyjne określenie wartości towaru. 

6. Pojemność kontenerów 

W spedycji kontenerami morskimi przyjęte są ogólne standardy pojemności:

  • w kontenerze 20-stopowym można w poziomie umieścić 11 europalet,
  • w kontenerze 40-stopowym można zmieścić nawet 25 europalet. 

7. Dokumenty niezbędne do odprawy celnej 

W zależności od tego, co jest przedmiotem transportu, przy odprawie celnej mogą być wymagane różne dokumenty. Standardowo jest to szczegółowo wypełniona faktura handlowa, lista pakowa oraz potwierdzenie zapłaty za towar. Jeśli importujemy z Chin sprzęt elektroniczny, to konieczne będzie również dostarczenie certyfikatu CE, który potwierdza zgodność produktów z dyrektywami unijnymi. Dla niektórych rodzajów towarów obowiązkowe może być też przedłożenie świadectwa pochodzenia, licencji, pozwoleń itp. 

Przenoszenie produkcji z Europy do Chin to coraz częstsza praktyka, która wynika z oszczędności. Choć wiąże się to ze skomplikowanym procesem logistycznym, to w ogólnym rozrachunku jest to wciąż bardziej opłacalne rozwiązanie biznesowe dla wielu producentów odzieży, zabawek, narzędzi, podzespołów czy przedmiotów codziennego użytku. Kluczowe jest jednak wsparcie zaufanego partnera w spedycji, który zajmie się importem towarów z Chin np. w trybie door-to-door, dostarczając produkty wprost do Twojego magazynu czy hurtowni.