Skip to main content

© BizNews. Wszelkie prawa zastrzeżone


Wynajem długoterminowy samochodu — czy to się opłaca?

Wynajem długoterminowy samochodu
 |  Artykuł partnera  |  Transport i motoryzacja

Obecny samochód nie spełnia już Twoich oczekiwań? Marzy Ci się nowe auto, ale nie możesz pozwolić sobie na tak duży wydatek? A może potrzebujesz dodatkowego samochodu do swojej firmy? Zakup nowego auta to nie jedyne rozwiązanie tego problemu. Możesz cieszyć się komfortową jazdą w wymarzonym samochodzie, bez wydawania sporej sumy pieniędzy. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, na czym polega długoterminowy wynajem samochodów. Być może będzie to atrakcyjna opcja również dla Ciebie!

Czym jest długoterminowy wynajem samochodu?

Ciągle rozwijający się rynek wynajmu samochodów sprawia, że klienci mogą obecnie wybierać w różnych sposobach finansowania samochodu. Jednym z rozwiązań, które w ostatnim czasie cieszy się dynamicznie rosnącą popularnością, jest wynajem długoterminowy samochodu — dostępny zarówno dla klientów indywidualnych jak i właścicieli firm.

Zasady korzystania z auta na abonament są dosyć proste. Auto przez okres obowiązywania umowy jest własnością firmy, która je wynajmuje, ale najemca może użytkować je według własnego uznania. Aby móc cieszyć się jazdą nowym samochodem, wystarczy spośród dostępnych ofert wybrać interesujący nas model samochodu, określić czas trwania umowy i zakres kilometrów oraz pakiet usług dodatkowych dopasowany do swoich potrzeb. Koszty wszystkich wybranych przez nas usług ujęte są w jednej racie, płatnej co miesiąc.

Czego dokładnie dotyczy comiesięczna rata? Wysokość raty zależy od wielu czynników. Podstawowa opłata naliczana jest na podstawie różnicy między ceną nowego samochodu, a jego wartością po okresie trwania naszej umowy. Miesięczna rata zależy także od różnorodnych dodatkowych usług, takich jak bieżące serwisowanie auta czy samochód zastępczy.

Po czasie trwania umowy wynajmu długoterminowego klient ma swobodny wybór między kilkoma opcjami — może przedłużyć lub zakończyć umowę, wykupić użytkowany samochód lub wymienić go na nowszy model.

jazda samochodem

Czy wynajem długoterminowy samochodu się opłaca?

Wynajem długoterminowy samochodu to opcja, która może być szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, potrzebujących pojazdu na dłuższy okres czasu. Wynajem długoterminowy z pewnością docenią również te osoby, które najbardziej cenią sobie wygodę i komfort użytkowania samochodu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów czy straty czasu na szukanie mechaników. Aby stwierdzić czy ta opcja jest korzystna również dla Ciebie lub Twojej firmy, sprawdź najważniejsze informacje o wynajmie długoterminowym.

Zalety wynajmu długoterminowego

  • Minimum formalności — firmy zajmujące się wynajmem czy leasingiem samochodów, dokładają wszelkich starań, aby zminimalizować ilość niezbędnych formalności i dokumentów. Plusem jest również krótki czas realizacji całego procesu, zamykający się z reguły w kilku dniach. Większość firm umożliwia zamówienie samochodu i podpisanie umowy przez internet. Co więcej, zamówiony samochód możemy odebrać osobiście lub może on zostać dostarczony pod wskazany przez nas adres.

  • Przewidywalne, stałe koszty — dzięki prostym zasadom i z góry ustalonym ratom wiemy, na jakie koszty się przygotować. Ponadto, dzięki oferowanym usługom nie musimy obawiać się niespodziewanych wydatków związanych z nagłymi naprawami wynajmowanego auta. Takie finansowanie samochodu to idealna opcja dla osób, które nie dysponują odpowiednią ilością gotówki na szybki zakup samochodu. Co więcej, w przeciwieństwie do leasingu, w przypadku użytkowania samochodu na abonament nie ma konieczności wnoszenia wpłaty własnej.

  • Dopasowanie do potrzeb — najem długoterminowy auta daje możliwość wyboru wielu dodatkowych usług, które każdy klient czy firma może dopasować adekwatnie do swoich potrzeb. Warto zwrócić tutaj uwagę na wygodne opcje dostępne dla klientów po zakończeniu umowy. Ponadto szeroki wybór ofert sprawia, że niemal każdy może znaleźć swój wymarzony model auta, niezależnie od tego czy ma to być samochód do rodzinnych podróży, czy auto dostawcze dla firmy.

  • Kompleksowe usługi — decydując się na wynajem długoterminowy, możesz liczyć na kompleksową i wygodną techniczną obsługę samochodu, obejmującą, naprawy serwisowe w autoryzowanych warsztatach w całej Polsce, wymiany niezbędnych części, regularne przeglądy oraz komplet opon, łącznie z wymianą, serwisem i przechowaniem. W usługach tych zazwyczaj znajduje także pełen pakiet ubezpieczeń, karty paliwowe oraz auto zastępcze. Większość firm oferuje te opcje bezpłatnie w ramach podpisanej umowy wynajmu, dzięki czemu klient nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją pojazdu. Co więcej, wynajem długoterminowy samochodów to spore ułatwienie i oszczędność czasu dla osoby użytkującej samochód, a w szczególności dla właścicieli firm posiadających większą ilość pojazdów.

  • Korzystne rozwiązanie dla firm — długoterminowy wynajem auta to wygodne rozwiązanie dla firm, ponieważ raty płacone za użytkowanie auta na abonament mogą zostać wpisane w koszty prowadzenia działalności. Dzięki temu osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą odliczyć podatek VAT od opłaty miesięcznej (w kwocie dozwolonej przepisami). Zaletą takiego wynajmu długoterminowego dla firm są również wspomniane pakiety usług.

para kupuje nowy czerwony samochód w salonie

Czym różni się leasing od wynajmu długoterminowego?

Jedną z pierwszych różnic między tymi dwoma sposobami finansowania jest wysokość opłaty wstępnej. Przy wynajmie długoterminowym opłata własna nie jest wymagana, ale jeśli klient chce może wpłacić kwotę do 10% wartości pojazdu. Jeśli natomiast decydujemy się na leasing, musimy z reguły wpłacić kwotę wynoszącą od 10 do 45% wartości auta.

Kolejną istotną różnicą jest opłata ubezpieczenia oraz dodatkowych usług związanych z eksploatacją pojazdu. Jeśli wybierasz samochód na wynajem długoterminowy koszty ubezpieczenia oraz koszty i usługi związane z techniczną obsługą auta (naprawy, przeglądy, wymiana opon, itp.) są opłacane w ramach comiesięcznej raty i realizowane przez firmę wynajmującą samochód. W przypadku leasingu o wszystkie aspekty związane z obsługą samochodu musi zadbać osoba użytkująca auto.

Rzeczą, która odróżnia leasing od wynajmu długoterminowego, jest także brak limitu kilometrów. W wynajmie długoterminowym podczas ustalania szczegółów umowy musimy z góry określić ilość kilometrów, które pokonamy w ciągu roku. Ilość przejechanych kilometrów, wpływa na poziom eksploatacji samochodu, a co za tym idzie również na określenie wysokości raty.

Wynajem długoterminowy auta — podsumowanie

Wynajem długoterminowy samochodów to jeden z atrakcyjnych i wygodnych sposobów na finansowanie samochodu. Koszty auta na abonament pokrywa comiesięczna rata. Na jej wysokość wpływa przede wszystkim model wybranego auta, czas trwania umowy oraz limit kilometrów. W ramach wynajmu długoterminowego dostępne są również dodatkowe usługi, dlatego wysokość kosztów ustalana jest indywidualnie dla każdego klienta. Co więcej, system regularnych i stałych rat, sprawia, że jest to bezpieczne i przewidywalne rozwiązanie, w którym nie musimy obawiać się niespodziewanych wydatków. Wynajem długoterminowy aut dostępny jest na korzystnych warunkach zarówno dla osób prywatnych jak i firm. Jeśli więc chcesz cieszyć się nowym autem, bez wydawania dużej sumy pieniędzy koniecznie zastanów się nad długoterminowym wynajmem auta!